Zadania z matury CKE maj 2017 chemia

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
ewas97
Posty: 5
Rejestracja: 5 kwie 2015, o 18:21

Zadania z matury CKE maj 2017 chemia

Post autor: ewas97 »

Hej, mam kilka wątpliwości odnośnie tego czy mi zaliczą odpowiedź i chciałabym Was prosić o pomoc.

1) Uzasadnij czemu HPO4^2- ma charakter zasadowy
Moja odp: HPO4^2- + 2H2O H3PO4 + 2OH-

2) Obserwacje do reakcji Cu(OH)2 + CH3COONa
Napisałam, że osad się roztwarza

3) Nazwa: zamiast butan-2-on, napisałam butanon
pesel

Re: Zadania z matury CKE maj 2017 chemia

Post autor: pesel »

ewas97 pisze: 1) Uzasadnij czemu HPO4^2- ma charakter zasadowy
Moja odp: HPO4^2- + 2H2O H3PO4 + 2OH-
To nie ta równowaga (to nie jest sprzężona para).
ewas97 pisze:2) Obserwacje do reakcji Cu(OH)2 + CH3COONa
Napisałam, że osad się roztwarza
IMO nie roztwarza się.
ewas97 pisze:3) Nazwa: zamiast butan-2-on, napisałam butanon
Butanon brzmi jednoznacznie ale może być z tym kłopot. Jakby co powołaj się na arkusz CKE z 2005 r., w którym została użyta taka nazwa. Zadanie 26 z:
chemia_a1.pdf
(201.72 KiB) Pobrany 44 razy
i tutaj (Informacja do zadania 27. i 28.):
Kom_CKE_chem_2008.pdf
(769.39 KiB) Pobrany 34 razy
ewas97
Posty: 5
Rejestracja: 5 kwie 2015, o 18:21

Re: Zadania z matury CKE maj 2017 chemia

Post autor: ewas97 »

A nie zachodzi reakcja Cu(OH)2 + 2 CH3COONa (CH3COO)2Cu + 2 NaOH?

Mam za mało znakow w wiadomosci takze piszę to zdanie
Awatar użytkownika
KomórkaMacierzysta
Posty: 77
Rejestracja: 2 mar 2017, o 18:49

Re: Zadania z matury CKE maj 2017 chemia

Post autor: KomórkaMacierzysta »

Ja też mam kilka pytań w związku z moimi odpowiedziami, które zastanawiam się czy zostaną mi uznane :

Zad. 12 czy jest szansa, że dostanę 1/2 pkt za wynik 1,96*10-4, bez napisania warunku alfalt= 5%?

Zad.32, czy takie wyjaśnienie zostanie uznane za poprawne?
Nie, ponieważ kwas etanowy nie wykazuje właściwości redukujących w przeciwieństwie do kwasu metalowego, ponieważ nie ma ugrupowania -CHO, zatem nie zredukuje MnO4- do Mn2+ o czym świadczyłoby odbarwienie roztworu i nie utleni się do CO2, który powoduje mętnienie wody wapiennej.

Zad37.1 pierwsza próba: Tyrozyna posiada pierścień aromatyczny który ulega nitrowaniu z HNO3 stężonym w wyniku czego barwi się na żółto. Nie napisałam że jest to próba ksantoproteinowa ( nie było to wymagane w zadaniu).

pesel

Re: Zadania z matury CKE maj 2017 chemia

Post autor: pesel »

ewas97 pisze:A nie zachodzi reakcja Cu(OH)2 + 2 CH3COONa (CH3COO)2Cu + 2 NaOH?
Słaba wyparła mocną z roztworu jej soli? Słabo to widzę.
pesel

Re: Zadania z matury CKE maj 2017 chemia

Post autor: pesel »

Kom&#xF3rkaMacierzysta pisze:Zad. 12 czy jest szansa, że dostanę 1/2 pkt za wynik 1,96*10-4, bez napisania warunku alfalt= 5%?
Miało być tak:

K=0.01*0.01/(0.51-0.01)=2*10-4

A zrobiłaś tak:

K=0.01*0.01/0.51=1.96*10-4

Mogą to podciągnąć po niezrozumienie różnicy między stężeniem formalnym/początkowym/analitycznym, a stężeniem równowagowym. Czyli, że mylisz coBOH oraz [BOH].

BTW, warunek na alfa można było sprawdzić przed wyznaczeniem K:

alfa=(0.01/0.51)*100%<5%

i tym uzasadnić to uproszczenie w mianowniku.
Kom&#xF3rkaMacierzysta pisze:Zad.32, czy takie wyjaśnienie zostanie uznane za poprawne?
Nie, ponieważ kwas etanowy nie wykazuje właściwości redukujących w przeciwieństwie do kwasu metalowego, ponieważ nie ma ugrupowania -CHO, zatem nie zredukuje MnO4- do Mn2+ o czym świadczyłoby odbarwienie roztworu i nie utleni się do CO2, który powoduje mętnienie wody wapiennej.
Jeżeli zamiast metalowego masz metanowego to dla mnie brzmi ok.
Kom&#xF3rkaMacierzysta pisze:Zad37.1 pierwsza próba: Tyrozyna posiada pierścień aromatyczny który ulega nitrowaniu z HNO3 stężonym w wyniku czego barwi się na żółto. Nie napisałam że jest to próba ksantoproteinowa (nie było to wymagane w zadaniu).
Dla mnie ok. Nawet lepsze niż samo stwierdzenie, że to reakcja ksantoproteinowa. Ja jedynie zamiast barwi się na żółto napisałbym, że powstaje (nitro)związek o barwie żółtej aby nie sugerować, że to tyrozyna zabarwiła się na żółto tylko, że powstał inny związek mający barwę, której nie miała tyrozyna.
Awatar użytkownika
KomórkaMacierzysta
Posty: 77
Rejestracja: 2 mar 2017, o 18:49

Re: Zadania z matury CKE maj 2017 chemia

Post autor: KomórkaMacierzysta »

[/quote]Jeżeli zamiast metalowego masz metanowego to dla mnie brzmi ok[/quote]

Tak, tak, słownik mi tylko przestawił

I dzięki wielkie, trochę się uspokoiłam.
fearless13
Posty: 1
Rejestracja: 25 maja 2017, o 14:13

Re: Zadania z matury CKE maj 2017 chemia

Post autor: fearless13 »

Myślicie, że w w zad. 22, gdzie trzeba było wyjaśnić dlaczego alken B nie występuje jako cis-trans, uznają mi odpowiedź, że jeden z atomów węgla połączonych wiązaniem podwójnym ma dwa takie same podstawniki"? Wszystko niby spoko, ale tam oba węgle przy podwójnym miały po dwa takie same (jeden dwie grupy etylowe, a drugi wodory), i teraz nie wiem
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Zadania z matury CKE maj 2017 chemia

Post autor: lukasz471 »

fearless13 pisze:Myślicie, że w w zad. 22, gdzie trzeba było wyjaśnić dlaczego alken B nie występuje jako cis-trans, uznają mi odpowiedź, że jeden z atomów węgla połączonych wiązaniem podwójnym ma dwa takie same podstawniki"? Wszystko niby spoko, ale tam oba węgle przy podwójnym miały po dwa takie same (jeden dwie grupy etylowe, a drugi wodory), i teraz nie wiem
Tego Ci nikt nie stwierdzi. Ja bym uznał, ale jak zrobi egzaminator na którego trafisz. Nie ma co się przejmować jednym punktem.
zumba93
Posty: 64
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 15:25

Re: Zadania z matury CKE maj 2017 chemia

Post autor: zumba93 »

a czemuz to wodorotlenek miedzi się nie roztwarza peseluzachodzi tam reakcja kompleksowania przecież.to co tam niby trzeba napisac?bo na pewno nie rozpuszczanie ,które jest zajwiskiem fizycznym gdzie nie zachodzi proces chemiczny
zumba93
Posty: 64
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 15:25

Re: Zadania z matury CKE maj 2017 chemia

Post autor: zumba93 »

Chodzi o to ,ze w ta reakcja nie zachodzi i tu się nie roztwarza czy w ogole to zle określeniebo faktycznie w tej reakcji się nie roztworzy
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Zadania z matury CKE maj 2017 chemia

Post autor: lukasz471 »

pesel pisze:ewas97 napisał(a):
A nie zachodzi reakcja Cu(OH)2 + 2 CH3COONa (CH3COO)2Cu + 2 NaOH?
Słaba wyparła mocną z roztworu jej soli? Słabo to widzę.
O to ci chodzi?
Podstawowa zasada z chemii nieorganicznej, którą musi znać każdy maturzysta brzmi: mocniejszy kwas/zasada wypiera słabszą z soli. Wodorotlenek miedzi należy do bardzo słabych wodorotlenków, to też nie wyprze wodorotlenku sodu z jego soli.
A gdyby reakcja zachodziła, to oczywiście najlepiej byłoby napisać roztwarza się, ale gdyby napisano, że rozpuszcza się, to też byłoby uznane.
chiralna
Posty: 100
Rejestracja: 4 sie 2016, o 14:32

Re: Zadania z matury CKE maj 2017 chemia

Post autor: chiralna »

pesel pisze:
ewas97 pisze: 1) Uzasadnij czemu HPO4^2- ma charakter zasadowy
Moja odp: HPO4^2- + 2H2O H3PO4 + 2OH-
To nie ta równowaga (to nie jest sprzężona para).
ewas97 pisze:2) Obserwacje do reakcji Cu(OH)2 + CH3COONa
Napisałam, że osad się roztwarza
IMO nie roztwarza się.
ewas97 pisze:3) Nazwa: zamiast butan-2-on, napisałam butanon
Butanon brzmi jednoznacznie ale może być z tym kłopot. Jakby co powołaj się na arkusz CKE z 2005 r., w którym została użyta taka nazwa.

i tutaj (Informacja do zadania 27. i 28.)
dla mnie pisanie butan-2-on miałoby tyle sensu, co np. etan-1-ol".przecież nie trzeba podawać lokantu, jeżeli wiadomo, przy którym węglu jest dana grupa funkcyjna.mój podręcznik, nauczycielka i proponowany przez witowskiego klucz są co do tego zgodni naprawdę klucz cke i egzaminator musieliby być rąbnięci, żeby nie uznać butanonu. chociaż w przypadku cke już chyba nic mnie nie ździwi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości