Zadanie matura-wątpliwości

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
hibi
Posty: 11
Rejestracja: 7 lis 2014, o 16:33

Zadanie matura-wątpliwości

Post autor: hibi »

Witam!
Mam pytanie do Was odnośnie zadania 12 z matury 2017, mianowicie należało policzyć stałą dysocjacji zasadowej, no i w zadaniu są możliwe dwie odpowiedzi 1,96x10^-4 i 2x10^-4. Pierwsza z odpowiedzi jest konsekwencją zastosowania przybliżonego wzoru gdyż wychodziła alfa mniejsza od 5%, więc jest prawidłowa. Ja natomiast wykonałem to zadanie poprzez napisanie równania reakcji hydrolizy i obliczyłem ze wzoru na Kb, ale w mianowniku gdzie powinno być cnz założyłem że jest co czyli 0,51M i otrzymałem pierwszą wartość, no i tutaj jest moje pytanie czy ten sposób obliczeń jest prawidłowy? Czy nie zostaną mi zabrane punkty?

Pozdrawiam.
pesel

[Link] Zadanie matura-wątpliwości

Post autor: pesel »

hibi pisze: są możliwe dwie odpowiedzi 1,96x10^-4 i 2x10^-4. Pierwsza z odpowiedzi jest konsekwencją zastosowania przybliżonego wzoru gdyż wychodziła alfa mniejsza od 5%, więc jest prawidłowa. Ja natomiast wykonałem to zadanie poprzez napisanie równania reakcji hydrolizy i obliczyłem ze wzoru na Kb, ale w mianowniku gdzie powinno być cnz założyłem że jest co czyli 0,51M i otrzymałem pierwszą wartość
Stwierdzasz, że sposób z przybliżeniem jest ok, potem piszesz, że tak właśnie zrobiłeś/aś i pytasz czy jest ok? Rozumiem, że alfę w którymś momencie w zadaniu (przed albo po wyliczeniu K) policzyłeś/aś?

BTW, Nie jesteś pierwsza/y.
zadania-z-matury-cke-maj-2017-chemia-vt ... tm#p899499

Trzeba pamiętać po co jest to przybliżenie. Jest ono po to aby w niektórych problemach dotyczących równowag jonowych nie wikłać się w rozwiązywanie równania kwadratowego i bez szkody dla jakości wyniku pójść prostszą (w sensie obliczeniowym) ścieżką. Mam wrażenie, że w powyższym zadaniu to przybliżenie jest zastosowane bez powodu gdyż zastosowanie pełnego wyrażenia w minimalnym stopniu komplikowało problem.

Warto też zapoznać się ze stroną 19. tego opracowania:
zobacz-ten-plik.pdf
(8.16 MiB) Pobrany 29 razy
hibi
Posty: 11
Rejestracja: 7 lis 2014, o 16:33

Re: Zadanie matura-wątpliwości

Post autor: hibi »

Dzięki za odpowiedź, właśnie zrobiłem to z wyrażenia na alfę, ale nie dopisałem że alfa jest mniejsza od 5, więc czy w takim przypadku mogę liczyć na chociaż 1 punkt?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości