Praca kontrolna z Biologii :)

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Gojo80
Posty: 22
Rejestracja: 10 lut 2008, o 09:09

Praca kontrolna z Biologii :)

Post autor: Gojo80 »

1. U ludzi allel A warunkujący brązowy kolor oczu, dominuje nad allelem a, odpowiedzialnym za kolor niebieski. Kolor oczu nie jest cechą sprzężoną z płcią. Określ kolor oczu, jaki może mieć dziecko mężczyzny brązowookiego, którego ojciec ma oczy niebieskie i kobiety niebieskookiej. W odpowiedzi podaj również genotypy ojca i matki dziecka.

2. Dla uproszczenia zmian mutacyjnych chromosomów poszczególne odcinki - odpowiadające genom - oznaczono literami.

Chromosom przed zmianami:

E G Z A M I N

Chromosom po zajściu mutacji:

a) E G Z A M I N M I N

b) E G Z A
Podaj nazwę mutacji oraz określ na czym ona polega.

3. Ustal wszystkie rodzaje gamet, jakie może wytworzyć mężczyzna o genotypie AaXbY.

4. W procesie antropogenezy bardzo ważną zmianą była pionizacja ciała. Wyjaśnij w trzech punktach na czym polegały konsekwencje tej zmiany.


Pewnie są to proste zadania, ale mam prawie trzydzieści lat i rozpocząłem naukę w liceum zaocznym i ta genetyka mnie przeraża bo póki co mało z tego rozumiem. Dlatego proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Praca kontrolna z Biologii :)

Post autor: Aniaww »

1. Skoro A dominuje, to ojciec musi mieć genotyp Aa (jego tato był niebieskooki i na pewno miał aa, więc jedno na pewno dał synkowi, a A od mamy, i stąd kolor oczu).

Żona ma aa bo ma niebieskie oczy.

Aa x aa
Gamety: Tato: A lub a, mama tylko a
Dzieci - 50% Aa - brązowe, 50% aa niebieskie.

2. Duplikacja - powielił się fragment
Delecja -skasował się fragment.

3. To dwie cechy, z którym jedna sprzężona jest z płcią.
AaXbY:
AXb, aXb - córki
AY, aY - synowie.

Plolecam o tym trochę poczytać, ja początkującym polecam cieniutką książeczkę Grzesia NalepyGenetyka", jest krótko, przejrzyscie i zrozumiale.
Gojo80
Posty: 22
Rejestracja: 10 lut 2008, o 09:09

Re: Praca kontrolna z Biologii :)

Post autor: Gojo80 »

Serdecznie Ci dziękuję Aniu
Napewno sięgnę do tej lektury. Obiecuję !

Roman
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości