potencjał turgoru i osmotyczny

Wspólne rozwiązanie testów z biologii. Wzajemna pomoc w zrozumieniu zagadnień biologicznych z zakresu szkoły średniej.
adves
Posty: 25
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 04:03

potencjał turgoru i osmotyczny

Post autor: adves »

Rysunek przedstawia cztery układy sąsiadujących ze sobą dwóch komórek o różnych potencjałach turgorowych i osmotycznych. W którym układzie woda będzie się przemieszczała z komórki lewej do prawej (wartości przedstawiono w tys. hPa).
Przerysowałam obrazek w paincie, dlatego trochę krzywo

T-potencjał turgoru (ciśnienia)
O-potencjał osmotyczny
Według klucza właściwa jest odpowiedź 1. Nie rozumiem dlaczego, bo z mojego rozumowania wynika jednoznacznie, że warunek spełnia rysunek nr 3. Według definicji: Potencjał osmotyczny komórki/potencjał wodny komórki/siła ssąca komórki (Ψw)-zdolność komórki do pobierania wody na drodze osmozy. Woda przepływa z roztworu o wyższym potencjale do roztworu o niższym potencjale.
Wedle tego na wstępie należałoby wykluczyć rysunki 1 i 4. Nie wiem do końca co to jest ten potencjał turgoru, ale w pewnym miejscu przeczytałam coś takiego: turgor-stan wysycenia komórek i tkanek roślinnych wodą, umożliwiający utrzymanie kształtu i określonej pozycji przez roślinę lub niektóre jej organy, nie posiadające dobrze wykształconej podtrzymującej tkanki mechanicznej. Turgor zależy od ciśnienia turgorowego-ciśnienia wywieranego przez protoplast na ścianę komórkową. (.) Na skutek transpiracji wzrasta stężenie soku komórkowego, obniża się natomiast ciśnienie turgorowe komórek miękiszu asymilacyjnego liści. Powoduje to osmotyczne przenikanie wody z komórek sąsiednich.
Czyli z tego wydaje mi się, że woda przenika też od komórki o wyższym potencjale turgoru do niższego. No i dlatego nie rozumiem czemu ma być odpowiedź 1 a nie 3. Będę wdzięczna za wyjaśnienie
Awatar użytkownika
klimo
Posty: 192
Rejestracja: 13 maja 2010, o 20:57

Re: potencjał turgoru i osmotyczny

Post autor: klimo »

Im wyższe jest stężenie substancji w komórce (jest hipertoniczna do otoczenia), tym jej potencjał osmotyczny jest niższy.
Woda przenika z komórki o niższym stężeniu substancji (wyższy potencjał osmotyczny) do komórki o wyższym stężeniu substancji (niższy potencjał osmotyczny). Dlatego według mnie poprawne są odpowiedzi 1 i 4, no ale to w takim wypadku dalej coś tu nie gra
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: potencjał turgoru i osmotyczny

Post autor: AnnaWP »

Właściwie to istotne są oba czynniki.

Ważna jest suma potencjału turgorowego - rozumianego jako ciśnienie hydrostatyczne, oraz potencjału osmotycznego. Suma, co przy ujemnym ciśnieniu osmotycznym jest jak różnica

Mamy takie dane:
8-10=-216-20=-4
20-27=-7lt 14-16=-2
5-17=-12lt 7-8=-1
5-7=-2lt 8-9=-1

Jeśli komórkę ściśniemy, zwiększymy jej turgor i woda będzie wypływać nawet wbrew potencjałowi osmotycznemu - o to chodzi. Możesz doczytać np. o odwróconej osmozie, tam wykorzystuje się to prawo przyrody.
adves
Posty: 25
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 04:03

Re: potencjał turgoru i osmotyczny

Post autor: adves »

Hmm a ja przeczytałam, że potencjał wodny komórki jest równy różnicy między ciśnieniem hydrostatycznym, czyli turgorowym, a ciśnieniem osmotycznym. To czemu w takim razie nie odejmuje się tych liczb tylko dodaje skoro to ma być różnica
I jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić że ściskam komórkę a jej wysycenie wodą rośnie, bo jak ścisnę gąbkę to woda z niej wypływa ale sama gąbka staje się przez to mniej nasycona wodą.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: potencjał turgoru i osmotyczny

Post autor: AnnaWP »

Może napisali to skrótem, bo potencjał osmotyczny jest ujemny. Jednak składowe potencjału wody się dodaje:
Ψcytoplazma = Ψs+Ψp + Ψm
kolejno:
potencjał osmotyczny roztworu
potencjał ciśnienia / turgoru
potencjał macierzy

Gąbka staje się mniej wysycona dopiero jak puścisz gąbkę. A skoro woda wypływa, to właśnie w wyniku działania ciśnienia - w trakcie ściskania woda wypływa, po zdjęciu ciśnienia zjawisko się odwraca i gąbka znowu nabiera wody.
adves
Posty: 25
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 04:03

Re: potencjał turgoru i osmotyczny

Post autor: adves »

Dziękuję za wyjaśnienie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości