Potrzebne książki na 1 rok lekarskiego w Katowicach

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Blathmac
Posty: 186
Rejestracja: 14 mar 2013, o 15:49

Re: Potrzebne książki na 1 rok lekarskiego w Katowicach

Post autor: Blathmac »

To akurat kwestia indywidualna
makebelieve
Posty: 524
Rejestracja: 28 maja 2013, o 19:24

Re: Potrzebne książki na 1 rok lekarskiego w Katowicach

Post autor: makebelieve »

Dla mnie osobiście akurat łatwiej było uczyć się anatki po łacinie niż po angielsku.
Nath
Posty: 15
Rejestracja: 24 lip 2015, o 12:58

Re: Potrzebne książki na 1 rok lekarskiego w Katowicach

Post autor: Nath »

Może ktoś odpowiedzieć na parę pytań:
Gdzie jest skryptorium? Gdzie można kupić skrypty na Śumie? Gdzie poszukać syllabusów do poszczególnych zajęć (na stronach katedr jakoś tego nie zauważyłem)?
makebelieve
Posty: 524
Rejestracja: 28 maja 2013, o 19:24

Re: Potrzebne książki na 1 rok lekarskiego w Katowicach

Post autor: makebelieve »

Nath, chodzi Ci o Zabrze?
Nath
Posty: 15
Rejestracja: 24 lip 2015, o 12:58

Re: Potrzebne książki na 1 rok lekarskiego w Katowicach

Post autor: Nath »

Nie, o Katowice. m.in skrypt Grzesika itp
makebelieve
Posty: 524
Rejestracja: 28 maja 2013, o 19:24

Re: Potrzebne książki na 1 rok lekarskiego w Katowicach

Post autor: makebelieve »

Eee pierwszy raz słyszę o czymś takim jak skryptorium na wlk oO Grzesika sprzedaje rocznik wyżej na Waszej grupie dla kandydatów/grupie z ogłoszeniami śumowskimi. Jak nie teraz to spokojnie we wrześniu jak się zda kampanię. Ja np go mam, ale będę sprzedawać jak wystawię wszystkie książki. Jakieś skrypty jeszcze są w Kato?
A co do sylabusów, to na jakich katedrach patrzyłeś? Na biomolo masz jak wół zakładkę Sylabus w zakładce Biologia molekularna. Z histologii jest aktualnie na stronie tylko rozpiska zajęć na drugi semestr. Z anatomii dostaniecie na pierwszych zajęciach hasło do otwarcia rozpiski tematów na zajęcia na cały rok i do otwierania wyników szpilek. Na pierwsze zajęcia jak będziesz chciał to jutro (a w sumie to dziś) poszukam rozpiski czy mam gdzieś na dysku (bo na stronie jest tylko ta na drugi semestr) i wrzucę co jest na pierwsze zajęcia.
Blathmac
Posty: 186
Rejestracja: 14 mar 2013, o 15:49

Re: Potrzebne książki na 1 rok lekarskiego w Katowicach

Post autor: Blathmac »

Nath pisze:Nie, o Katowice. m.in skrypt Grzesika itp
Ale mam nadzieję, że nie zamierzasz się teraz uczyc?

makebelieve
Posty: 524
Rejestracja: 28 maja 2013, o 19:24

Re: Potrzebne książki na 1 rok lekarskiego w Katowicach

Post autor: makebelieve »

Blathmac, no jak to nie? Przez 1,5 msc można całego Sawika ogarnąć i będzie szpan przed nowymi znajomymi, że umie się już całe histo
Blathmac
Posty: 186
Rejestracja: 14 mar 2013, o 15:49

Re: Potrzebne książki na 1 rok lekarskiego w Katowicach

Post autor: Blathmac »

Kurde, a ja już ogarniam 11. miesiąc i dopiero coś świta

Nath
Posty: 15
Rejestracja: 24 lip 2015, o 12:58

Re: Potrzebne książki na 1 rok lekarskiego w Katowicach

Post autor: Nath »

[at]takeiteasy
Byłoby fajnie, gdybyś to wrzucił - dzięki.
A co do skryptów, to pytałem w tym sensie, że chciałbym w miarę niepozakreślane, bo sam lubię sobie bazgrać itp po materiałach. Dlatego szukałem takiego miejsca, gdzie można by było takie akurat dostać. Czyli piszesz, że z roku na rok przekazują te materiały? Tego się nie spodziewałem

[at]Blathmac
Nie, nie zamierzam przerabiać już materiału
Wolę mieć jednak wszystkie książki/skrypty/fartuchy itd. już załatwione by potem się nie śpieszyć na wariata z tym wszystkim
W szczególności, że na stronach katedr jest dużo rzeczy do załatwienia: kredki (nigdy bym się nie spodziewał ), jakieś ćwiczenia do druku itp. i przede wszystkim mnóstwo podręczników.
Blathmac
Posty: 186
Rejestracja: 14 mar 2013, o 15:49

Re: Potrzebne książki na 1 rok lekarskiego w Katowicach

Post autor: Blathmac »

Właśnie lepiej kupić troszkę później jak już będziesz wiedział które książki Ci się przydadzą. Bo u niektórych asystentów nie warto w ogóle mieć żadnych. Są asystenci, którzy wymagają dużo i uwalają, a są tacy, do których można się uczyć z wikipedii
Ostatnio zmieniony 12 sie 2016, o 15:25 przez Blathmac, łącznie zmieniany 1 raz.
Nath
Posty: 15
Rejestracja: 24 lip 2015, o 12:58

Re: Potrzebne książki na 1 rok lekarskiego w Katowicach

Post autor: Nath »

Aha, pewnie masz rację. Ale jak to: na pierwsze zajęcia bez książek
Blathmac
Posty: 186
Rejestracja: 14 mar 2013, o 15:49

Re: Potrzebne książki na 1 rok lekarskiego w Katowicach

Post autor: Blathmac »

No wiadomo, że Sawickiego i Skawiny będziesz potrzebował na 100%. Ale Grzesika? Zwłaszcza, że pierwszy semestr to statystyka i informatyka, więc na pewno się nie przyda, a w drugim zobaczysz sam na kogo trafisz. Na socjologię nie potrzebujesz, na biolomolo opracowane sylabusy (w drugim semestrze na genetyce tak samo), na medrat też sylabusy i aktualne wytyczne. Do psychologii też nie warto otwierać podręcznika, bo egzamin jest łatwy, a potrzebną wiedzę już posiadasz, albo wyciągniesz z seminariów.
Czyli tak naprawdę, jeśli o niczym nie zapomniałem, potrzebne są
- Skawiny
- Sawicki
- Atlas anatomiczny (+ ew. jakiś fotograficzny)
- podręcznik do angielskiego

A tak przy okazji, moze wydaje się to oczywiste, jednak nie dla każdego. Nie noście nigdy na wierzchu żadnych wydrukowanych baz pytań, prezentacji, bo będziecie mieli problemy (nie żeby mój rok coś o tym wiedział)

PS Pierwsze zajęcia z histo są o metodach histologicznych i nie wymagają żadnego przygotowania merytorycznego, bo nie ma wejściówki, a na anacie kości obręczy kończyny górnej i części wolnej, czy coś w tym stylu. To z samym atlasem da się ogarnąć te parę kosteczek. Nie sądzę, żeby ktoś pytał co przechodzi przez wcięcie łopatki, skoro obowiązuje tylko osteologia na tych konkretnych zajęciach. Najporządniej wypada się przygotować na medycynę ratunkową, bo właściwie już od samego początku wymagają wiedzy i będą odpytywać z RKO, pierwszej pomocy przy zatruciach (jakieś tam zasady bezpieczeństwa itp.), prawidłowej częstości pracy serca i oddechów. Pytania na wejściówkach są w stylu:
"Wymień 5 cech prawidłowych uciśnięć klatki piersiowej", Co to jest tachypnoe? i moje osobiście ulubione - Pacjent nieprzytomny, stwierdzony blok przedsionkowo-komorowy III stopnia. Jakie wdrożysz postępowanie?". Do tego podstawowe leki przy NZK (np. zestaw MONA - morfina, tlen, nitrogliceryna, aspiryna amiodaron, lidokaina), energie defibrylacji dla defibrylatora jedno- i dwufazowego, podstawowe rytmy na EKG (rytm zatokowy, migotanie komór, częstoskurcz komorowy z tętnem i bez tętna, asystolia, torsade de pointes, PEA) i trzeba wiedzieć które są do defibrylacji.
Jak pytają o wykonywanie RKO, to nie wystarczy powiedzieć 30 uciśnięć, 2 wdechy, bo ważna jest też częstotliwość 100-120 uciśnięć/minutę, 5-6cm głębokości + wyjątki np. u topielców i dzieci, gdzie zatrzymanie krążenia występuje zazwyczaj z przyczyn oddechowych, a nie krążeniowych, więc zaczyna się od 5 wdechów.
Ostatnio zmieniony 12 sie 2016, o 15:22 przez Blathmac, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości