powstawanie etanolu z etylenu- zadanie

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
october0
Posty: 3
Rejestracja: 4 kwie 2009, o 16:08

powstawanie etanolu z etylenu- zadanie

Post autor: october0 »

Muszę rozwiązać zadanie i nie mam pojęcia jak, bo prof. wytłumaczył nam tylko najłatwiejsze zadania a takich jak to nigdy nie robiliśmy.

Oblicz ilość metrów sześciennych etylenu (warunki normalne), jakiej trzeba użyć, aby otrzymać 250kg mieszaniny składającej się w 95% z etanolu i 5% z wody.

Nie jestem pewna jaka zachodzi tu reakcja? Hydratacja etylenu?
CH2=CH2 +H2O CH3-CH2OH (na strzałce H+)
Tutaj chyba nie powstaje woda, dlatego wydaje mi się że nie o to chodzi.

Proszę o wskazówki, będę bardzo wdzięczna za każdą pomoc.
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: powstawanie etanolu z etylenu- zadanie

Post autor: Litawor »

october0 pisze: Oblicz ilość metrów sześciennych etylenu (warunki normalne), jakiej trzeba użyć, aby otrzymać 250kg mieszaniny składającej się w 95% z etanolu i 5% z wody.

Nie jestem pewna jaka zachodzi tu reakcja? Hydratacja etylenu?
CH2=CH2 +H2O CH3-CH2OH (na strzałce H+)
Tutaj chyba nie powstaje woda, dlatego wydaje mi się że nie o to chodzi.
Tak, chodzi o hydratację. W zadaniu nie jest powiedziane, że woda musi powstawać w procesie wytwarzania etanolu z etylenu (po otrzymaniu czystego etanolu taka ilość wody i tak zostałaby przez niego pochłonięta z powietrza).
Po kolei: liczysz masę etanolu w tej mieszaninie, a następnie korzystając z równania, które podałaś, liczysz, ile etylenu trzeba było użyć do otrzymania takiej ilości alkoholu. Na wszelki wypadek jeszcze dodam, że w warunkach normalnych 1 mol gazu = 22,4 dm3.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości