Pożywka YPD Home Edition

Grzyby, grzybki w naszych lasach, ale także szeroko pojęta mikologia - nauka o grzybach, ich systematyce, budowie, fizjologii, a także znaczeniu dla człowieka
pioters
Posty: 1
Rejestracja: 2 mar 2014, o 18:19

Pożywka YPD Home Edition

Post autor: pioters »

Witam serdecznie

Na to forum przywiodła mnie ciekawość i chęć zrobienia pożywki do hodowli grzybów. Ogólnie jestem biologiem molekularnym z wykształcenia i zawodu (praca nie ma związku z pożywkami) więc chciałbym się poradzić kogoś kto jest bardziej obeznany w temacie:)
Moim celem jest zrobić test na obecność drożdży chorobotwórczych z wymazu z błon śluzowych (warunkach domowych).
Na pierwszy ogień poszła pożywka YPD. Wydaje się ona prosta i myślę, że będzie skuteczna.
Składniki:
ddH20 - mam dostęp
agar - agaroza - mam dostęp
ekstrakt z drożdży - może być zastąpiony np pożywką dla drożdży winiarskich? (azot, fosfor, wit. B1 oraz preparaty z ścian komórkowych drożdży)
dekstroza/glukoza - z tym to raczej problemu nie będzie
pepton - no tego tak łatwo nie dostane. Czym może być zastąpiony? (może nie jest niezbędny i można go pominąć)
Mogę wysterylizować to w autoklawie ale musiałbym to zrobić w pracy Wolałbym tego uniknąć. Sterylizacja w warunkach domowych? Szybkowar?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości