Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Autor Wiadomość
 Tytuł: Prawa Mendla
PostNapisane: 16 gru 2008, o 15:14 

Jakby ktoś chciał podzielić się rozwiązaniami nawet na jedno z tych pytań... będę wdzięczny

1) Jakie możliwe genotypy otrzymamy w pokoleniu F1 krzyżując ze sobą dwa osobniki o genotypie Bb. Podaj stosunek procentowy tych genotypów.

2) Skrzyżowano ze sobą dwa szczury o sierści szarej W wyniku tej krzyżówki otrzymano 75% osobników o sierści szarej oraz 25% osobników o sierści czarnej. Ustal możliwe genotypy rodziców i potomstwa.

3) U królików umaszczenie łaciate (S) dominuje nad jednolitym (s), a barwa czarna (B) nad barwą brązową (b). Łaciatego brązowego królika skrzyżowano z jednolicie czarnym i całe potomstwo F1 było w czarne łaty. Jaki był genotyp rodziców? Jaki genotyp otrzymano w F2 po skrzyżowaniu osobników w czarne łaty?

4) Jaki genotyp mieli rodzice, których potomstwo składało się z 50% osobników Aa i 50% osobników aa:
a) Aa i AA b) Aa i Aa c) AA i aa d) Aa i aa .

PostNapisane: 16 gru 2008, o 18:33 

1) BB-25% Bb 50% bb 25%
2) szara barwa to cecha recesywna chyba, żółta która jest letalna (w układzie homozygotycznym) jest dominująca, a czarna jest jaka??
3) P: SSbb x ssBB
F1: SsBb
F2: zrób krzyżówkę pokolenia F1 i wyjdzie ;) trochę za długo wypisywać ;)
4) d

PostNapisane: 16 gru 2008, o 18:40 

meduza napisał(a):
2) szara barwa to cecha recesywna chyba, żółta która jest letalna (w układzie homozygotycznym) jest dominująca, a czarna jest jaka??

Nie ma tu mowy o plejotropizmie :p w zadaniu :P
a po za tym jak by byl plejotropiz to by byl stosunek 2:1.
Prawidłowa odpowiedz to ze rodzice byli heterozygotami.

PostNapisane: 16 gru 2008, o 20:17 
Moderator

brucelolscot napisał(a):
Nie ma tu mowy o plejotropizmie :p w zadaniu

meduzie chodziło nie o plejotropizm tylko o geny letalne.
Rozszczepienie 3:1 więc nie ma mowy o letalności, a tym bardziej o plejotropi.

PostNapisane: 16 gru 2008, o 20:22 

Załamka... :/ jednak co do rozwiązań się myliłem... może ktoś mi wypisać rozwiązania całe z wytłumaczeniem... :roll: Umiem teorie i te proste zadania ale togo już nie... Proszę pomóżcie

PostNapisane: 16 gru 2008, o 20:58 
Moderator

mikebarca napisał(a):
1) Jakie możliwe genotypy otrzymamy w pokoleniu F1 krzyżując ze sobą dwa osobniki o genotypie Bb. Podaj stosunek procentowy tych genotypów.

mikebarca napisał(a):
Umiem teorie i te proste zadania ale togo już nie.

To jest najprostze zadanie z możliwych:
Aa*Aa

PostNapisane: 16 gru 2008, o 22:30 

brucelolscot napisał(a):
Nie ma tu mowy o plejotropizmie :p

tak, nie chodziło mi o plejotropizm :)
poprostu zapytałam jak będzie z tymi genami na barwę szarą i czarną, bo miałam podobne zadanie z barwą żółtą, która jest dominująca i w układzie homozygotycznym jest letalna. W moim zadaniu barwa szara była recesywną, stąd pytanie, jak jest to ujęte w tym zadaniu. Tak dla wyjaśnienia ;)
Cytuj:
Załamka... :/ jednak co do rozwiązań się myliłem... może ktoś mi wypisać rozwiązania całe z wytłumaczeniem... :roll: Umiem teorie i te proste zadania ale togo już nie... Proszę pomóżcie

Pierwsze jak napisała malgosi35, jest banalne i wystarczy skrzyżować osobniki o podanym genotypie. Zadanie 4, jeżeli masz z tym problem to zrób każdy punkt po kolei i eliminują błędne ;)
co do zadania 3: łaciaty i brązowy króli musi mieć fenotyp SSbb, ponieważ, aby ujawniła się brązowa barwa muszą być dwa alle recesywne. Drugi królik jest jednolity i czarny. Dlaczego ssBB? ponieważ allel warunkujący brak łat również jest recesywny i muszą być dwa te allele w genotypie królika. A teraz dlaczego u pierwszego są dwa allele dominujące na łaty, a u drugiego na kolor czarny? Ponieważ pokolenie F1 jest czarne i łaciate, a więc allel recesywny na kolor brązowy, musi zostać "przykry" przez allel warunkujący czarną sierść, aby się nie ujawnił :) tak samo jest z łatami :)
Mam nadzieję, że nie nakręciłam jeszcze bardziej i cokolwiek lepiej zrozumiesz ;)
Pozdrawiam

PostNapisane: 17 gru 2008, o 15:38 

meduza napisał(a):
tak, nie chodziło mi o plejotropizm :)
poprostu zapytałam jak będzie z tymi genami na barwę szarą i czarną, bo miałam podobne zadanie z barwą żółtą, która jest dominująca i w układzie homozygotycznym jest letalna. W moim zadaniu barwa szara była recesywną, stąd pytanie, jak jest to ujęte w tym zadaniu. Tak dla wyjaśnienia ;)

Właśnie tez miałem podobne zadanie ze żółta barwa to dominująca i w układzie homozygotycznym powodowała śmierć. W tym zadaniu chodziło o plejotropizm, i wywnioskowałem ze pewnie tez miałaś to zadanie :P
sorry za zamieszanie
pozdrawiam

PostNapisane: 6 gru 2010, o 18:27 

:( ja tego nie kapcze...

PostNapisane: 6 gru 2010, o 19:42 

klauduska napisał(a):
:( ja tego nie kapcze...

zacznij od najprostszych przykładów i sukcesywnie przechodź do trudniejszych a wszystko się rozjaśni :)

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia