Prawo i polityka ochrony środowiska (w Polsce i na świecie)

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
mala

Re: odpad lustrzany

Post autor: mala »

z ustawy tez to znalazlamale dziekuje za pomoc:)a znasz moze jakis konkretny przyklad?
JR
Posty: 1
Rejestracja: 25 paź 2007, o 07:32

CZy Polskie prawo pozwala na stosowanie MDFu jako opału?

Post autor: JR »

Witam wszystkich mam poważny problem w mojej miejscowości. Chciałbym wiedziec czy stosowanie mdf jak opału jest dozwolone czy to nie szkodzi środowisku? Firma prodkujaca drzwi, okna i ościeżnice w mojej miejscowości oddaje resztki mdfu przewożnikowi, który zajmuje sie wywozem śmieci lecz ten zamaist na wysypisko to rozwozi to po gospodarstwach rolnych, ktore stosują MDF jak opał podczas zimy. Prosze o pomoc fachowca.Pozdrawiam.

JR
krystyna
Posty: 1
Rejestracja: 5 lis 2007, o 11:49

arty przekazania odpadów

Post autor: krystyna »

czy zakład drzewny produkujący odpady drzewne /kora, zrębki i trociny/ musi również posiadać karty przekazania odpadów?


Odpady te są produkowane w ilościach:
200 Mg kora
2000 Mg zrębki
1000 Mg trociny
i sprzedawane na zewnątrz.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: arty przekazania odpadów

Post autor: Iwus »

Na podstawie
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 11 grudnia 2001 r.
w sprawie rodzajów odpadów lub ich ilości, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, oraz kategorii małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą prowadzić uproszczoną ewidencję odpadów.


Rodzaje i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów

Rodzaj odpadów Trociny, wióry, ścinki, drewno, płyta wiórowa i fornir
Kod odpadów 03 01 05
Ilość odpadów [Mg]/rocznie do 10

Przy takiej ilości odpadów należy prowadzić ich ewidencje poprzez karty przekazania odpadów
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: CZy Polskie prawo pozwala na stosowanie MDFu jako opału?

Post autor: Iwus »

Takie spalanie w domach jednorodzinnych jest zabronione ze wzgledu na zawartość klejów w płycie MDF.Kleje takie musza być utylizowane w wysokiej temperaturze
Gosiaczek
Posty: 351
Rejestracja: 29 sty 2006, o 15:57

Minister rolnictwa zezwoli na skażenie jedzenia

Post autor: Gosiaczek »

Większa swoboda w stosowaniu chemikaliów w produkcji rolnej oraz koniec przymusu czyszczenia obór i chlewni. Taką niespodziankę szykuje rolnikom minister rolnictwa Marek Sawicki - dowiedział sięNewsweek". Tygodnik pisze, że nowe, korzystne dla rolników normy spożywcze to katastrofa dla konsumentów. Ci bowiem będą musieli jeść zanieczyszczone wędliny, owoce i nabiał.
Obniżenie wymagań jakościowych dotyczyć będzie wszelkiej żywności dostępnej na rynku - piszeNewsweek".

Po wprowadzeniu zmian zwiększy się dopuszczalna ilość pestycydów w żywności. Także wymagania sanitarne wobec gospodarstw prowadzących hodowlę zostaną obniżone, więc w chlewniach i oborach będzie mogło być brudniej - donosi tygodnik.

Pomysł zmiany norm spożywczych promuje szef resortu rolnictwa Marek Sawicki z PSL. Jak to uzasadnił?Od czasów PRL obowiązują w Polsce normy wyśrubowane na pokaz. Wiele z nich nie jest przestrzeganych - dowodzi Sawicki.

Tymczasem innego zdania jest Elżbieta Sieliwanowicz z Federacji Konsumentów.To zadziwiające plany - mówi w rozmowie zNewsweekiem".Nie uważam obecnych norm za fikcyjne. Z monitoringu zawartości pestycydów w żywności wynika, że są przestrzegane. Czy są wyśrubowane? Może i tak, ale przecież zdrowie konsumentów jest najważniejsze".
Masakra!
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Minister rolnictwa zezwoli na skażenie jedzenia

Post autor: Vinci »

Ja się zgodzę z panem Sawickim, wszystkie normy jakie zostały ustanowione za czasów komuny były wyśrubowane, a duża ich ilość ustalona bez żadnych racjonalnych podstaw.
Czy są wyśrubowane? Może i tak, ale przecież zdrowie konsumentów jest najważniejsze"
Oczywiście, że najważniejsze co nie znaczy ze ich obniżenie narazi ludzi na ryzyko.
Awatar użytkownika
mila1301
Posty: 344
Rejestracja: 11 maja 2007, o 16:35

Re: Minister rolnictwa zezwoli na skażenie jedzenia

Post autor: mila1301 »

Gosiaczek pisze:Wiele z nich nie jest przestrzeganych - dowodzi Sawicki.
A przepraszam bardzo, czy to nie wynika z faktu, że przeprowadzanych jest za mało kontroli?!

Niektóre normy, trzeba przyznać - są paranoją, ale w końcu jakieś ograniczenia muszą być. Wydaje mi się, że większa swoboda w stosowaniu chemikaliów nie powinna mieć miejsca.
Awatar użytkownika
ziabol
Posty: 319
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 16:10

Re: Minister rolnictwa zezwoli na skażenie jedzenia

Post autor: ziabol »

no bez kitowania!
Rozumiem, że chcemy być realistami i nie wprowadzać przepisów które sienie sprawdzają, ale to jest PRZEGIęCIE
UE czepia się kształtów kątów w restauracjach, a my chcemy pozwolić na jeszcze więcej chemii w żarciu?
wege
Posty: 1
Rejestracja: 5 maja 2008, o 20:38

zakaz hodowli trzody na terenach osiedlowych

Post autor: wege »

Od dawna obserwuję hodowlę zwierząt gospodarskich na moim osiedlu. Oczywiste jest to, że obok ogrodzenia sąsiada znajduje sie np. gnojownik albo budzi wszystkich wokoło kwik zwierząt w oczekiwaniu na posiłek. Mój problem dotyczy tego, jak można wpłynąć na wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na terenach osiedlowych. Znalazłam w internecie uchwały różnych gmin, które wprowadzają takie zakazy, niestety nie dotyczy to mojej gminy. Nie wiem do kogo się zwrócić z prośbą o wprowadzenie odpowiedniej uchwały, być może ktoś z Was wie, jakie pismo i do kogo należy skierować w tej sprawie. Dodam, że nie jestem wrogiem tych zwierząt, ale za to wegetarianką:). Wiem, że tym sposobem nie zapobiegnę hodowli trzody w ogóle, ale być może ją ograniczę:) Także względy ekologiczne decydują o tym, iż uważam, że taki zakaz powinien być wprowadzony. Nie znam jednak przepisów: czy to zależy wyłącznie od danej gminy czy też istnieją jakieś dodatkowe uwarunkowania prawne czy inne wytyczne?
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: zakaz hodowli trzody na terenach osiedlowych

Post autor: Iwus »

Odpowiedni zapis powinien być w ustawie dotyczącej hodowli zwierząt,rolnictwa.
Taki pojedyńczy przypadek najlepiej zgłosić do straży miejskiej.Jeśłi chodzi o cała gminę bedziesz musiała zbierać podpisy pod petycją do gminy.Pamiętaj im więcej osobom to przeszkadz tym większe szanse na wygraną.
kazek01
Posty: 1
Rejestracja: 5 cze 2008, o 14:10

Nowa ustawa o ocenach oddziaływania na środowisko

Post autor: kazek01 »

Czy ktoś z was widział już projekt nowej ustawy o uprawnieniach społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko i organach administracji w tym zakresie?
Co o nim sądzicie? Wg mnie bardzo wzmacnia on rolę organizacji ekologicznych. Poza tym dziwna jest wymieniana wszędzie jako organ wydający decyzje środowiskowe Generalna dyrekcja ochrony środowiska zamiast wojewody tak jak to jest obecnie. Ciekawy jestem, czy ma to być jakiś nowy byt, czy też po prostu przemianują wydziały środowiska urzędów wojewódzkich i kierowników tych urzędów mianują dyrektorami regionalnych oddziałów dyrekcji. Macie jeszcze jakieś ciekawe uwagi lub spostrzeżenia na temat tej ustawy?
prince69
Posty: 3
Rejestracja: 8 sie 2008, o 21:08

Odległośc oczyszczalni ścieków od budynków

Post autor: prince69 »

potrzebna mi pomoc
Chciałbym się dowiedzieć o odległości oczyszczalni ścieków od budynków.
Jaka jest minimalna.
Pilne !
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości