Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 gru 2008, o 14:27 
Moderator

Na zaliczenie z zoologii mamy przynieść czaszkę ryby. Czy żeby ją oczyścić można przy gotowaniu dodać do wody jakiś środek który rozpuści miękkie tkanki a nie uszkodzi kości? Myślałem o wodorotlenku sodu czy to dobry pomysł? Nie za bardzo chce mi się ręcznie wyskrobywać mózg itp. :roll:

PostNapisane: 10 gru 2008, o 15:00 
Moderator

myślę że dobry tylko nie bardzo stężony, niektórzy ze słyszenia wiem, używali do takich celów środki chemiczne typu Ace, domestos i też osiągali zamierzony efekt.

PostNapisane: 10 gru 2008, o 15:11 
Moderator

A czego użyjesz do koanserwacji?? Formalinę? Bo wiem, że są jakieś alternatywy i nawet lepsze, ale preparat robiłem tylko raz w liceum i nie czytałem wiele na ten temat.

Ewentualnie jak planujesz zdobyć konserwant.

PostNapisane: 10 gru 2008, o 15:14 
Moderator

badger napisał(a):
Nie za bardzo chce mi się ręcznie wyskrobywać mózg itp. :roll:

bez wyskrobywania to się raczej nie obejdzie ;)

Polecam wodę z solą, sodę oczyszczoną i perhydrol.

PostNapisane: 10 gru 2008, o 16:02 

Morfeusz napisał(a):
Polecam wodę z solą, sodę oczyszczoną i perhydrol.
znajomi, którzy preparowali kości używali właśnie tego. W sumie niektóry polecali też gotowanie głowy z proszkiem do prania :D ogólnie podałabym Ci adres forum gdzie o tym gadają, ale bedzie że je reklamuję ;p

PostNapisane: 10 gru 2008, o 20:19 
Moderator

dziękuję za porady :)
jutro wybieram się do sklepów rybnych na poszukiwania ładnej i dużej głowy ;p
spróbuję ja gotować z dodatkiem sody bo perhydrolu nie posiadam, ewentualnie jakby kiepsko szło doleję "kreta" bo on jest na wodorotlenku sodu. Jeszcze rękawiczki muszę kupić żeby nie spreparować przy okazji swoich palców:)

PostNapisane: 21 gru 2008, o 10:56 
Moderator

Korczaszko napisał(a):
W sumie niektóry polecali też gotowanie głowy z proszkiem do prania :D

To gratuluje pomysłowości. Jeśli chodziłoby o wykorzystanie enzymów to w 100 stopniach raczej niewiele z nich zostanie. Inne środki powierzchniowo w sumie też mogą już się rozpadać.

[ Dodano: Nie Gru 21, 2008 10:58 ]
badger napisał(a):
ewentualnie jakby kiepsko szło doleję "kreta" bo on jest na wodorotlenku sodu.

Tylko pamiętaj o jednym! Niektóre środki typu "kret" zawierają drobinki aluminium. Nie wiem czy to może mieć wpływ na kości, ale uprzedzam, bo "Polak mądry po szkodzie" ;)

PostNapisane: 21 gru 2008, o 21:15 
Moderator

I zrobiłem dzisiaj rybkę:) Dobrze że miałem dwie głowy bo pierwszą gotowałem za długo i czaszka się rozpadła na kawałki. Gotowałem ją w wodzie z sodą oczyszczoną, po zagotowaniu strasznie się pieniło, druga głowę gotowałem już krótko ok 30min a później stała w gorącej wodzie do ostygnięcia. Wszystko bardzo ładnie odchodziło od kości, wystarczyło lekko dotknąć mięsa żeby odpadło, więcej wydłubywania było przy oczodołach i mózgu ale jakoś się udało. Teraz rybka schnie a jak wyschnie czeka mnie układanie puzzli ;p

A co do kreta to zrobiłem test: rozpuściłem trochę granulek w szklance gorącej wody i wrzuciłem cienką ość i kawałek kręgosłupa, efekt był taki że po kilku minutach ości nie było a kręgosłup rozpadł się na pojedyncze kręgi które były tak miękkie że rozciapywały się w palcach. Więc albo kret (tak jak pisał JakubikF ma w składzie aluminium) nie nadaje się do oczyszczania kości albo zrobiłem za duże stężenie.

[ Dodano: Nie Gru 21, 2008 21:19 ]
a jeszcze co do perhydrolu to w aptece dowiedziałem się że kiedyś sprzedawali ale teraz mają już tylko na własny użytek i tego sprzedać nie mogą ale że w niektórych aptekach można kupić perhydrol w tabletkach. Jeszcze farmaceutka poleciła mi sklep myśliwski ale już nie chciało mi się tam jechać :)

PostNapisane: 22 gru 2008, o 09:14 

Jakbym Ci nie robiła kłopotu (przepraszam jeżeli robie) mógłbyś dać zdjęcie tej czaszki?

PostNapisane: 22 gru 2008, o 12:46 
Moderator

Obrazek
Obrazek
Proszę :) teraz kości sobie schną, jak wyschną zacznę się bawić w oznaczanie. Mam nadzieję że łosoś ma podobną czaszkę do dorsza bo mam klucz do oznaczania tylko jego kości:] a może ma ktoś rysunek z czaszką łososia??

PostNapisane: 22 gru 2008, o 13:33 

Masz to złożyć w całość? O rany, powodzenia! :D
Rozumiem, że te kości się jakoś łączy- tylko jak?

PostNapisane: 22 gru 2008, o 13:45 

To mnie na studiach pewnie coś podobnego czeka : >
w sumie nawet bym spróbowała chętnie, ale pewnie bym te kostki pogubiła.

a nie prościej by Ci było kupić dorsza?:>

PostNapisane: 22 gru 2008, o 16:27 
Moderator

dragonka napisał(a):
Masz to złożyć w całość? O rany, powodzenia! :D
Rozumiem, że te kości się jakoś łączy- tylko jak?
mamy nie łączyc kości tylko wiedzieć jak one powinny byc ułożone i jak się która nazywa. Ważne żeby były najważniejsze kości szczęk :)

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia