Próba jodoformowa, wątpliwości. Operon.

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Próba jodoformowa, wątpliwości. Operon.

Post autor: lith »

Postanowiłem dzisiaj rozgryźć próbę jodoformową i u mnie w podręczniku (Operon) za nic nie mogę zrozumieć o co im chodziło. Pomyli literki? Bo sam już nie wiem. ja bym tam wstawił H zamiast I (tam gdzie znak zapytania). ale raczej wydawało mi się, że literówki w wzorach chemicznych raczej nie powinny się zdarzać.

Bo jak po mojemu robię to się współczynniki niby zgadzają ale nie chciałbym wynaleźć przypadkiem jakiejś nowej reakcji- chcę próbę jodoformową
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Próba jodoformowa, wątpliwości. Operon.

Post autor: Batha »

jest ok. Bo gdyby było H, to skąd wziął by się jod po prawej stronie?
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Próba jodoformowa, wątpliwości. Operon.

Post autor: lith »

Ale w podręczniku mam w tym trzecim równaniu 4 jody po lewej, a 3 po prawej. Za to brakuje mi wodoru do jodoformu. Poza tym w takim razie po co by to rozpisywali na 2 osobne równania (2 i 3 linijka). Nie wiem, może jest tam coś na skróty, coś uproszczone, ale mi to się dalej nie zgadza
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość