Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
mmmichal
Posty: 95
Rejestracja: 11 lis 2013, o 09:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: mmmichal »

Marcella, ale czy treść zadania brzmi dokładnie tak jak napisałaś, czy jest jeszcze podana informacja, że np. ciśnienie gazów zwiększyło się lub zmalało ileś razy, stężenie A lub B się zmieniło itp.?
Awatar użytkownika
Marcella
Posty: 247
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 19:37

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Marcella »

mmmichal pisze:Marcella, ale czy treść zadania brzmi dokładnie tak jak napisałaś, czy jest jeszcze podana informacja, że np. ciśnienie gazów zwiększyło się lub zmalało ileś razy, stężenie A lub B się zmieniło itp.?
tak jak napisałam jest jeszcze 2 cześć zadania ale to obliczenie o ile zmieni się szybkość

mmmichal
Posty: 95
Rejestracja: 11 lis 2013, o 09:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: mmmichal »

Marcella, to napisz tę drugą część, bo ona będzie potrzebna do pierwszej
Awatar użytkownika
Marcella
Posty: 247
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 19:37

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Marcella »

i oblicz jak zmieni się szybkość reakcji jeżeli przy niezmienionej temp. ciśnienie reagujących gazów zmaleje dwukrotnie.
mmmichal
Posty: 95
Rejestracja: 11 lis 2013, o 09:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: mmmichal »

Marcella,
To jest zadanie 24 z matury rozszerzonej z 2009 roku. CKE podaje takie rozwiązanie:
zobacz-ten-plik.pdf
(315.2 KiB) Pobrany 172 razy
Nie wiem jakie jest w Twoim zbiorze i dlaczego jest dla Ciebie niezrozumiałe, więc odpowiem po swojemu. Jeśli nadal coś będzie dla Ciebie niejasne, to napisz co konkretnie i będziemy drążyć dalej.

Zależność między początkową szybkością reakcji (v1) a końcową (v2) można zapisać po prostu jako stosunek v1 do v2:
v1/v2
Jeśli nie wiemy w jaki sposób zmieniło się stężenie substancji A i/lub substancji B, to możemy napisać ogólną zależność:
v1 = k * C2A1 * CB1, v2 = k * C2A2 * CB2
v1/v2 = (k * C2A1 * CB1) / (k * C2A2 * CB2)

Jeśli ciśnienie zmalało dwukrotnie a temperatura nie zmieniła się, to stężenie gazu zmaleje dwukrotnie. Można to wyliczyć z równania Clapeyrona, ale myślę, że przy takim zadaniu nie trzeba tego wyprowadzać, wystarczy informacja, że ciśnienie gazów zmalało dwukrotnie, co wynika z równania Clapeyrona".

Gdy już wiemy, że końcowe stężenia (C2) substancji A i substancji B są o połowę mniejsze niż początkowe stężenia (C1), możemy zapisać to w taki sposób:
CA2 = 1/2 CA1
CB2 = 1/2 CB1

i podstawić do wzoru
Można też zapisać tak: v1 = 8*v2 lub v2 = 1/8*v1, w każdym razie szybkość początkowa była osiem razy większa od końcowej, czyli szybkość reakcji zmalała ośmiokrotnie.
mmmichal
Posty: 95
Rejestracja: 11 lis 2013, o 09:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: mmmichal »

Reptilia pisze:Mam zadanie aby wyjaśnić do czego wykorzystywany jest NADPH O.O Wiem jak powstaje, gdzie itp. ale mam problem z precyzyjna odpowiedzią. Może być coś w stylu że po utlenieniu na łańcuchu oddechowym jest nośnikiem wodoru?
Na biologii się nie znam, ale tak sobie pomyślałem, że w tym zadaniu może nie chodzi o to, jakie funkcje pełni w żywych organizmach, ale o to, do jakich innych celów można wykorzystać ten związek.

Gdyby autor zadania miał coś takiego na myśli, to NADPH można wykorzystać w przemyśle np. w celu utleniania ketonów do estrów: irs.ub.rug.nl/dbi/52527dc588f89 (jeśli ten link nie zadziała, to wpisz w wyszukiwarkę Inżynieria monooksygenaz Baeyera-Villigera dla zastosowań przemysłowych")
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

Przenośnik protonów, jest reduktorem w wielu reakcjach biosyntezy.

To nie temat biologiczny, tylko chemiczny.
Ale masz:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Dinukleotyd_nikotynoamidoadeninowy#NADP.2B
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

ale to bardziej chemia, niż biologia.
Awatar użytkownika
nodame
Posty: 252
Rejestracja: 11 mar 2012, o 10:36

Re: Problematyczne zadania

Post autor: nodame »

Nie znalazłam tego zadania rozwiązanego w żadnym innym temacie, a więc:
Jeżeli na całkowite strącenie jonów srebra zawartych w 10 cm3 0,1 molowego roztworu AgNO3 zużyto 10 cm3 0,05 molowego roztworu nieznanego chlorku, to wzór tego chlorku.

Niby banalne, ale mi nie wychodzi . Obliczyłam liczbę moli AgNO3 i wyszło 0,001mol i liczbę moli tego chlorku i wyszło 0,005mol. Więc stosunek 1:5. Coś liczę źle? Pomocy!
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

0,05 * 0,01 = 0,0005, a nie 0,005. Zły rząd wartości.

MeCl2
Awatar użytkownika
nodame
Posty: 252
Rejestracja: 11 mar 2012, o 10:36

Re: Problematyczne zadania

Post autor: nodame »

Ah ta matematyka! Dziękuję bardzo
Awatar użytkownika
Marcella
Posty: 247
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 19:37

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Marcella »

Studenci wyznaczyli stopnie dysocjacji czterech roztworów kwasu octowego . Przeprowadzając badania w tej samej temperaturze otrzymali następujące wyniki :

a) roztwór I alfa=0,6 %
b) roztwór II alfa= 16 %
c) roztwór III alfa = 1.6 %
d) roztwór IV alfa = 4.6 %
na podstawie powyższych wartości napisz który z roztworów charalteryzuje się najwyższym i najniższym stężeniem procentowym, stężeniem H+ i pH

Zadanie zrobiłam zupełnie na odwrót, chyba tego nie rozumiem
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

[Link] Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości