Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

Byłem na tej stronie jakiś czas temu i też zauważyłem tam inny błąd.
Castellano
Posty: 251
Rejestracja: 20 lip 2014, o 17:02

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Castellano »

Oblicz, w jakim stosunku objętościowym trzeba zmieszać wodę i roztwór na2so4 o stężeniu 0,85 mol/dm3 i gęstości 1,1 g/cm3, aby otrzymać roztwór o stężeniu 1,5%.
Co robię źle? Najpierw przeliczam stężenie procentowe na molowe 0,17 mol/dm3. dalej ze wzoru na cm i zakładam, że V2 = V1 + Vh2o. Wychodzi v wody/v1=(cm1-cm2)/cm2
Wynik:4:1, a w odpowiedziach 6.95:1

Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

To pokaż jak przeliczasz stężenia. Wynik w odpowiedziach jest dobry.
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

Mam problem z zadaniami dotyczącymi hydratów, ogólnie stechiometria to moja zmora i nie mam pojęcia jak zrozumieć te zadania. Przerobiłam do matury 2014 mase zadań, ale na cięższych dalej się wykładam. Czuje po prostu że ich nie rozumiem -:-
Ale no do rzeczy
50g CuSO4 * 5H20 rozpuszczono w 180g wody. Oblicz stężenie procentowe tego roztworu.

MCuSO4*5H2O=250g
MCuSO4=160g/mol

Zaczęłam tak:
50g CuSO4*5H2O (przypada) xg CuSO4
250g CuSO4*5H2O (przypada) 160g CuSO4
x=32gCuSO4

z def.stęż.procentowego
xgsub 100grozt
32gsub -

Nie wiem co podstawić za mase roztworu. Na internecie znalazłam że podstawiono 230g ( czyli 50g+180gH20) ale nie rozumiem dlaczego 50g? Przecież substancji mamy 32g.
Awatar użytkownika
droup
Posty: 58
Rejestracja: 25 gru 2013, o 17:58

Re: Problematyczne zadania

Post autor: droup »

Reptilia, Po prostu musimy do masy roztworu również doliczyć wodę, która była w hydracie, bo przecież ona nie zniknęła - stąd 32 g CuSO4 + 18 g H2O z hydratu + 180 g H2O
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

Dzięki
A teraz kolejna nie jasność -:-
Do roztworu zawierającego 2,5 mola krzemianu sodu dodano roztwór zawierający 5,5 mola HCL. Osad odsączono, a do przesączu dodano 0,75 mola KOH. Jaki odczyn miał otrzymano roztwór?
Zaczęłam od reakcji:
Na2SiO3 + 2HCL 2NaCl + H2SiO3
Mam kwasu solnego w nadmiarze więc spodziewała bym się w reakcji jakiegoś osadu.
polak_gd
Posty: 6
Rejestracja: 5 sty 2014, o 18:58

Re: Problematyczne zadania

Post autor: polak_gd »

Cześć!
Mam problem z jednym zadaniem typu prawda/fałsz z Witowskiego. A mianowicie - W bloku energetycznym d znajdują się pierwiastki, których elektrony walencyjne znajdują się zawsze na dwóch ostatnich powłokach i zdanie to w odpowiedziach uznane jest za prawdziwe. Nie jestem pewna, czy to jest poprawna odpowiedź, ponieważ, jeżeli dobrze rozumiem, to pallad ma orbital s ostatniej powłoki pusty (5s0) i jego elektrony walencyjne znajdują się tylko na czwartej powłoce. Czyli ma elektrony walencyjne na jednej powłoce a nie na dwóch, jak podano w tym zdaniu.
Proszę o pomoc i wyjaśnienie oraz wyrozumiałość, jeśli się mylę.
Castellano
Posty: 251
Rejestracja: 20 lip 2014, o 17:02

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Castellano »

DMchemik pisze:To pokaż jak przeliczasz stężenia. Wynik w odpowiedziach jest dobry.
Przepraszam za zawracanie głowy, mój błąd. Przy przeliczaniu stężeń nie zauważyłam, że gęstość dotyczy roztworu przed rozcieńczeniem. Wyszło mi 1:6,8, więc bliżej poprawnego wyniku, ale jeszcze muszę nad tym popracować.
Castellano
Posty: 251
Rejestracja: 20 lip 2014, o 17:02

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Castellano »

Nie, jednak nie wiem, co skaszaniłam i nadal piszę jakieś bzdury
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

Castellano pisze:Oblicz, w jakim stosunku objętościowym trzeba zmieszać wodę i roztwór na2so4 o stężeniu 0,85 mol/dm3 i gęstości 1,1 g/cm3, aby otrzymać roztwór o stężeniu 1,5%.
Co robię źle? Najpierw przeliczam stężenie procentowe na molowe 0,17 mol/dm3. dalej ze wzoru na cm i zakładam, że V2 = V1 + Vh2o. Wychodzi v wody/v1=(cm1-cm2)/cm2
Wynik:4:1, a w odpowiedziach 6.
Zatem.

M=142 g/mol

mamy litr 0,85 M roztworu i gęstości 1,1 g/cm3, czyli mamy 1100 g r-ru.

W nim jest 0,85 mol, czyli 120,7 g Na2SO4. Co nam daje Cp=11% (wynik z kalkulatora to 10,9(72) i na tej liczbie liczymy dalej, nigdy nie można liczyć na zaokrąglonych liczbach, tylko można je podawać w wynikach, jak ja to zrobiłem.

Mamy otrzymać roztwór 1,5%. Ile razy należy go rozcieńczyć?

11%/1,5%=7,316 razy. Sprawdź, że z reguły krzyża otrzymasz ten sam stosunek.

To oznacza, że po rozcieńczeniu nasz roztwór waży 7,316 razy więcej (PS nadal mam na kalkulatorze dokładny wynik, na którym dalej liczę).

zatem z 1100 g po rozcieńczeniu zrobiło się 8,047g (8,04(6) na kalkulatorze). Odejmujemy od niego masę wyjściowego roztworu: 6,947 g - to jest masa wody którą dodaliśmy celem rozcieńczenia. woda, jeśli przyjać, że ma gęstość wynosi 1 g/cm3, to waży tyle samo co mierzy, czyli mamy 6,947 a po zaokrągleniu 6,95 litra wody.

I co z tym teraz zrobić? Na początku mieliśmy 1 litr roztworu, dodajemy 6,95 litra, czyli jaki stosunek wyszedł?
Awatar użytkownika
droup
Posty: 58
Rejestracja: 25 gru 2013, o 17:58

Re: Problematyczne zadania

Post autor: droup »

Reptilia, W przesączu pozostało 0,5 mola HCl. Dodaliśmy do tego 0,75 mola KOH - jest nadmiar KOH (reakcja zachodzi w stosunku 1:1), więc wnioskuję, że odczyn zasadowy.
Magnifier
Posty: 40
Rejestracja: 30 lip 2011, o 20:51

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Magnifier »

Hej
Właśnie skończyłam robić reakcje utleniania i redukcji z Witka i nie pasuje mi jedno zadanie.

Podane są trzy reakcje połówkowe:

X2++ 2e X E1
Y4+ + 4e Y E2
Z3+ + e Z2+ E3
zależność między potencjałami : E2<E1<E3

Trzeba podać zdanie prawdziwe, w odp. jest, że jony Z 2+ są najsłabszym reduktorem. Dlaczego? Skoro jony Z3+ mają najwyższy potencjał tzn, że są najsilniejszym utleniaczem, to jony Z2+ nie powinny być najsłabszym utleniaczem?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

Im wyższy potencjał tym słabszy reduktor.

Zauważ, że im mniejszy potencjał, tym np. metal łatwiej się utlenia (szereg elektrochemiczny metali) - jest mocniejszym reduktorem.

Potencjał reakcji: Z3+ + e- = Z2+ jest najwyższy. Wybieramy w niej ten jon, który może się utleniać (jest reduktorem) - Zn2+.

Dlatego Zn2+ jest najsłabszym reduktorem.

Pamiętaj, że potencjał powyższej reakcji jest taki sam niezależnie od jej kierunku (dlatego - na maturze - zestawiając półogniwa w różnych wariantach można odwracać bieg reakcji, a potencjał do obliczeń używamy wciąż ten sam).
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości