Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
Mikrotrabekule
Posty: 285
Rejestracja: 31 lip 2014, o 12:42

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Mikrotrabekule »

Szczerze to średnio wiem jak to wykazać
ja bym napisała, że skoro wydziela się 0,25 mola Ag, to z równania wynika, że w r-rze mamy teraz również 0,25 mola jonów H+, i żeby obliczyć pH, to -log[H+] = -log0,25 = 1,39, co wskazuje na pH kwaśne, bo jest mniejsze niż 7.

Ale szczerze wątpię, czy dobrze to zrobiłam. W takim razie powiesz jak to
wykazać?
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

Korzystając z tabeli rozpuszczalności soli w wodzie w zależności od temperatury najpierw obliczamy masę KNO3 zawartego w 105g nasyconego roztworu w tej soli w temperaturze 60 stopni C.

60 C110g/100gH20
20 C 31,6g/100gH20

Wyliczyłam masę substancji przy 60stopniach ( wyszło mi 55g), liczbę moli przy 60stopniach ( wyszło mi 0,54moli )

Ale nie rozumiem jak dalej.
Na internecie spotkałam sie z rozwiązaniem, aby na początku wyliczyć masę wody ( 105g-55g=50g) a potem podstawić w proporcji do rozpuszczalności przy 20 stopniach, no i dalsza część wyliczeń na stęzenie procentowe i mase soli wydzielonej. Wtedy wychodzi jak w odpowiedziach.

Nie rozumiem tego momentu z wyliczaniem masy wody, czyli przy oziębieniu masa rozpuszczalnika się nie zmienia?
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

Chemia 2015 Witowskiego, zad. 447 (tom I).

A konkretniej fragment tego zadania. Chodzi tu o azot. Muszę podać masę próbki, liczbę moli i objętość mając podaną liczbę atomów, która wynosi 3,01x10^22. Wyliczyłem liczbę moli = 0,05 i tu się zaczyna problem. W odpowiedzi jest 0,025. Ale to nic, bo używając swojej liczby moli wyliczyłem masę próbki taką, jaka jest w odpowiedziach . Z kolei licząc objętość wyszła mi ona znowu 2x większa niż w odpowiedzi (1,12 dm3 dla 0,56 dm3).

I pytanie - ja o czymś zapomniałem czy autorzy podali błędne odpowiedzi?
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

Łatwiej będzie jak podasz treść zadania
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

A prosz
Załączniki
1.jpg
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

Mi wyszło tak

1.Liczba moli

1molN2 - 12,04 * 10do23 at
xmoliN2 - 0,301 * 10do23 at
x=0,024mole

2.Objętość

12,04 * 10do23 at - 22,4dm3
0,301 * 10do23 at - xdm3
x=0,56dm3

3.Masa próbki

1mol N2 - 28g
0,024 mole xg
x=0,7g
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

Dzięki Reptilia, już widzę błąd. Pominąłem dwuatomowość azotu przy wyliczaniu liczby moli.
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

Wybaczcie pod pod postem, ale chciałbym zapytać o jeszcze jedną rzecz. Często licząc zadania z Witowskiego często spotykam się z niewielkimi różnicami między moją odpowiedzią a odpowiedzią napisaną przez autora. Na przykład:
Redukcja tlenku miedzi (I) koksem prowadzi do otrzymania metalicznej miedzi i tlenku węgla (II) CO2.

Oblicz, ile gramów miedzi powstanie w wyniku redukcji 150g tlenku. Wynik podaj z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.
Po moim obliczeniu wynik to dokładnie 133,21678g, co po zaokrągleniu wynosi 133,2g. Z kolei odpowiedź autora to 133,3g. Skąd wynika ta różnica? Zawsze należy zaokrąglać w górę w takich przypadkach?
natek
Posty: 103
Rejestracja: 28 lip 2013, o 18:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: natek »

Hej, pomoże mi ktoś w takich zadaniach?

1. W jakim stosunku masowym należy zmieszać bezwodne sole: siarczan amonu i azotan potasu, w celu otrzymania nawozu sztucznego o równych zawartościach procentowych azotu i potasu?
Odp 132:113

2. Ile moli tlenu atomowego może powstać ze 150g 1% wody chlorowej?


z góry bardzo dziękuję
Gabriela88888888
Posty: 58
Rejestracja: 28 paź 2014, o 16:06

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Gabriela88888888 »

Do całkowitego spalenia 16cm3 mieszaniny metanu i propanu zuzyto 68 cm3 tlenu odmierzonego w tych samych warunkach ciśnienia i temp. Oblicz zawartosć procentowa poszczególnych składników mieszaniny. Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

sasquie pisze:Wybaczcie pod pod postem, ale chciałbym zapytać o jeszcze jedną rzecz. Często licząc zadania z Witowskiego często spotykam się z niewielkimi różnicami między moją odpowiedzią a odpowiedzią napisaną przez autora. Na przykład:
Redukcja tlenku miedzi (I) koksem prowadzi do otrzymania metalicznej miedzi i tlenku węgla (II) CO2.

Oblicz, ile gramów miedzi powstanie w wyniku redukcji 150g tlenku. Wynik podaj z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.
Po moim obliczeniu wynik to dokładnie 133,21678g, co po zaokrągleniu wynosi 133,2g. Z kolei odpowiedź autora to 133,3g. Skąd wynika ta różnica? Zawsze należy zaokrąglać w górę w takich przypadkach?
W zadaniach maturalnych zawsze pisze do którego miejsca zaokraglac. Ale jesli w zadaniu obliczasz cos w kilku etapach to najlepiej poszczególnych etapów nie zaokraglaj lub jak najmniej, dopiero końcowy wynik napisz taki jak wyszedł ~ znak zaokraglania i wynik zaokrąglony. Wtedy nikt sie do Ciebie nie doczepi a co do zaokraglania to zawsze w gore jesli kolejna liczba jest 5 lub powyżej, a w dół gdy poniżej ( ale to na pewno wiesz ) sprawdź w tym zadaniu pośrednie etapy obliczania, spróbuj nie zaokraglac i sprawdź czy wyjdzie tak jak w odpowiedziach

Awatar użytkownika
Marcella
Posty: 247
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 19:37

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Marcella »

Podczas elektrolizy wodnego roztworu CuSO4 przy użyciu elektrod miedzianych

masa anody(rośnie/maleje/nie zmienia się)
masa katody.(rośnie/maleje/nie zmienia się)

stężenie jonów Cu2+.(rośnie/maleje/nie zmienia się)

Nie pamiętam co się dzieje w przypadku kiedy elektrody są zbudowane z takiego samego metalu, a pamiętam, że jest inaczej kiedy elektrody są platynowe albo grafitowe.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Problematyczne zadania

Post autor: persil1991 »

K(-): Cu²⁺ + 2e⁻Cu°
A(+): Cu°Cu²⁺ + 2e⁻
Na podstawie powyższych zapisów spróbuj odpowiedzieć na swoje pytanie

Na elektrodach obojętnych (grafitowe, platynowe) zachodzi w przypadku reszty kwasowej kwasów tlenowych, tlenu i metali o potencjale niższym od cynku elektroliza wody:
K(-): 2H2O + 2e-2OH- + H2
A(+): H2O - 2e-2H+ + 1/2O2
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 23 gości