Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
ManfredDziki
Posty: 16
Rejestracja: 29 cze 2014, o 21:32

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ManfredDziki »

1. Radioaktywny izotop, który emituje cząstki alfa, ma czas połowicznego rozpadu 20 s. Ile cząsteczek alfa zostanie wyemitowanych w ciągu 1 minuty przez 10 do -6 mola tego izotopu?

2. Oblicz czas połowicznego rozpadu izotopu X, jeśli z 0,01 mola izotopu X po upływie 36 godzin pozostało 12,5 x 10 do -4 mola tego izotopu.

Proszę o pomoc
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Adax82 »

sunset,
Jakiś czas temu rozwiązywałem dokładnie to zadania - poszukaj w moich odpowiedziach.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Adax82 »

ManfredDziki,

Ad.1:
Zadanie nie precyzuje, czy rozpad 1 atomu radioaktywnego izotopu powoduje emisję jednej cząstki alfa czy też inną ich ilość. Przyjmujemy zatem, że jeden atom tego izotopu, w wyniku rozpadu emituje jedną cząstkę alfa.
Prześledźmy dane:
1. Mamy 10-6 mola tego izotopu.
2. Czas połowicznego rozpadu wynosi 20 s tj. 1/3 minuty
3. Badany czas rozpadu: t = 1 min = 60 s.

Rozpad izotopu:
Po 20 s rozpadnie się połowa izotopu czyli wyemitowanych zostanie 0,5*10-6 cząstek alfa.
Po 40 s rozpadnie się połowa ( istniejącego jeszcze ) izotopu czyli wyemitowanych zostanie 0,25*10-6 cząstek alfa.
Po 60 s rozpadnie się połowa ( istniejącego jeszcze ) izotopu czyli wyemitowanych zostanie 0,125*10-6 cząstek alfa.
Ostatecznie uzyskaliśmy: 0,5*10-6 + 0,25*10-6 + 0,125*10-6 = 0,875*10-6 cząstek alfa
Odp.: W ciągu 1 minuty wyemitowanych zostanie 0,875*10-6 cząstek alfa
ManfredDziki
Posty: 16
Rejestracja: 29 cze 2014, o 21:32

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ManfredDziki »

Adax85
Rozwiązuje dokładnie tak samo, tylko, że w odpowiedziach jest 87,5mg Nie mam pojęcia skąd oni wzięli jakieś mg /
Ale i tak dzięki za pomoc
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Olafek »

Adax82 pisze: Zadanie nie precyzuje, czy rozpad 1 atomu radioaktywnego izotopu powoduje emisję jednej cząstki alfa czy też inną ich ilość. Przyjmujemy zatem, że jeden atom tego izotopu, w wyniku rozpadu emituje jedną cząstkę alfa.
Rozpad alfa polega zawsze na emisji jednej cząstki alfa i nie może być inaczej, dlatego nie musimy tego zakładać.
ManfredDziki pisze: 2. Oblicz czas połowicznego rozpadu izotopu X, jeśli z 0,01 mola izotopu X po upływie 36 godzin pozostało 12,5 x 10 do -4 mola tego izotopu.
Obliczmy, jaka część izotopu pozostała:
12,5 x 10-4 / 0,01 = 0,125
Teraz wykonujemy proste logarytmowanie, czyli:
0,125 = 1/8 = (1/2)3
Trzykrotnie upłynął czas połowicznego rozpadu, czyli 36h = 3x, x=12h
Gabriela88888888
Posty: 58
Rejestracja: 28 paź 2014, o 16:06

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Gabriela88888888 »

W probówkach I, II i III przeprowadzono doświadczenie, w którym badano wpływ
środowiska na redukcję jonów MnO
4 . Do wykorzystania były wodne roztwory:
 azotanu(III) sodu
 siarczanu(VI) sodu
 kwasu siarkowego(VI)
 wodorotlenku sodu.
Stwierdzono, że w probówce I nastąpiło odbarwienie fioletowego roztworu. W probówce III
jon manganianowy(VII) zredukował się do związku, w którym mangan przyjmuje stopień
utlenienia IV.

odpowiedz:Probówka I: H2SO4 (aq) + NaNO2 (aq)
(wodny roztwór) azotanu(III) sodu
Probówka II: NaOH (aq) + NaNO2 (aq) lub
Probówka III: NaNO2 (aq)
Dlaczego? Myślałam że jeśli w probówce 1 ma odbarwić się roztwór to środowisko powinno być kwasowe a tymczsem daja NaNO2 który pochodzi od mocnej zasady i słabego kwasu więc srodowisko zasadowe.
Proszę o pomoc.
Lullaby15
Posty: 257
Rejestracja: 8 sie 2014, o 13:10

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Lullaby15 »

Bo w reakcjach z manganem potrzebny jest oprócz utleniacza (Mn04-) jeszcze reduktor, czyli właśnie NaNO2. A środowisko kwasowe zapewnia H2SO4
Awatar użytkownika
Wesoła Ameba
Posty: 95
Rejestracja: 7 kwie 2014, o 16:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Wesoła Ameba »

2Al + 3Cu(NO3)2 2Al(NO3)3 + 3Cu


Po reakcji chemicznej blaszkę glinową wyjęto, wysuszono i zważono. Jej masa wynosiła 71,5g. Oblicz masę metalu, który wydzielił się na płytce. W obliczeniach przyjmij wartość masy molowej miedzi Mcu= 64 g/mol.

Mógłby ktoś wytłumaczyć jak rozwiązać takie zadanie?
Gabriela88888888
Posty: 58
Rejestracja: 28 paź 2014, o 16:06

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Gabriela88888888 »

Dzięki, już rozumiem.
Mam jeszcze jedno pytanko:
Wskaż czynnik (elektroujemność albo wielkość promienia atomu połączonego z atomem
wodoru), który decyduje o mocy kwasów beztlenowych pierwiastków należących do tej
samej grupy i kwasów beztlenowych pierwiastków należących do tego samego okresu.
Oceń wpływ wybranego czynnika na moc kwasu.

Wybrany czynnik i jego wpływ na moc kwasów beztlenowych pierwiastków położonych
w tej samej grupie: w odpowiedziach jest romień atomu. Moc kwasów beztlenowych wzrasta ze wzrostem promienia atomu
połączonego z atomem wodoru
Dlaczego nie może być elektroujemność? Np. wraz ze wzrostem elektroujemności atomu połączonego z atomem wodoru moc kwasu beztlenowego maleje?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

Wesoła ameba,

a jaka była masa początkowa płytki?
Awatar użytkownika
Wesoła Ameba
Posty: 95
Rejestracja: 7 kwie 2014, o 16:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Wesoła Ameba »

DMchemik,


A, faktycznie. Ja to jednak jestem roztrzepana, już rozwiązałam. Dzięki!
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Problematyczne zadania

Post autor: black-cat »

Zadanie 1 (zadanko pochodzi ze zbioru: Chemia. Wybór testów z egzaminów wstępnych na akademie medyczne i kierunki przyrodnicze wydawnictwo Medyk)

Ile moli kwasu octowego należy dodać do 4 moli propanolu, aby otrzymać 3 mole octanu propylu, jeżeli stała równowagi tej reakcji (w warunkach zadania) wynosi 2?
(odpowiedź: 7,5)

Zadanie 2 (zadanko pochodzi ze zbioru: To jest chemia". Matura 2015 wydawnictwo Nowa Era)

Stała równowagi chemicznej reakcji H2 + I2 (strzałki w obie strony) 2HI w temperaturze T= 718 K wynosi Kc= 50. Oblicz ile moli wodoru należy użyć w reakcji chemicznej, aby 1 mol jodu przereagował z wydajnością 80%.
(odpowiedź: 1,056 mola)

Z góry dziękuję:) Jakieś zaćmienie chyba dziś mam, więc wolę się spytać, bo w sumie- kto pyta, nie błądzi, a jednak tematy ze stałej równowagi nie są moją mocną stroną:( Pozdrawiam i dzięki)
Kierunek lekarski :)
Lullaby15
Posty: 257
Rejestracja: 8 sie 2014, o 13:10

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Lullaby15 »

Dzieki

Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości