Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

Do 1dm3 czystej wody wprowadzamy 1cm3 1-molowego HCL. O ile jednostek zmieni się pH roztworu?

Odpowiedź to pH=3
ale przecież stężenie H+ z którego później wyliczamy pH bierzemy ze stężenia, a nie liczby moli. A odpowiedz sugeruje jakbyśmy to pH brali z liczby moli bo:
1mol - 1000cm3
x moli - 1cm3
x=0,001moli HCL

KTOŚ? COŚ?
jeanette
Posty: 17
Rejestracja: 22 lip 2013, o 23:08

Re: Problematyczne zadania

Post autor: jeanette »

Reptilia pisze:Do 1dm3 czystej wody wprowadzamy 1cm3 1-molowego HCL. O ile jednostek zmieni się pH roztworu?

Odpowiedź to pH=3
ale przecież stężenie H+ z którego później wyliczamy pH bierzemy ze stężenia, a nie liczby moli. A odpowiedz sugeruje jakbyśmy to pH brali z liczby moli bo:
1mol - 1000cm3
x moli - 1cm3
x=0,001moli HCL

KTOŚ? COŚ?
musisz obliczyć liczbę moli HCl n=1mol/dm3*0,001dm3
nHCl= 0,001mola
pozniej obliczasz stężenie molowe nowego roztworu tzn HCl w wodzie: Cmol2=0,001dm3/1dm3= 0,001dm3 czyli pH=3
mam nadzieje, ze pomogłam i mój tok myslenia jest prawidłowy

Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

jeanette pisze:
Reptilia pisze:Do 1dm3 czystej wody wprowadzamy 1cm3 1-molowego HCL. O ile jednostek zmieni się pH roztworu?

Odpowiedź to pH=3
ale przecież stężenie H+ z którego później wyliczamy pH bierzemy ze stężenia, a nie liczby moli. A odpowiedz sugeruje jakbyśmy to pH brali z liczby moli bo:
1mol - 1000cm3
x moli - 1cm3
x=0,001moli HCL

KTOŚ? COŚ?
musisz obliczyć liczbę moli HCl n=1mol/dm3*0,001dm3
nHCl= 0,001mola
pozniej obliczasz stężenie molowe nowego roztworu tzn HCl w wodzie: Cmol2=0,001dm3/1dm3= 0,001dm3 czyli pH=3
mam nadzieje, ze pomogłam i mój tok myslenia jest prawidłowy

No tak! Mój mózg zrobił sobie urlop
Dziękuje
dreamerrs
Posty: 9
Rejestracja: 29 mar 2013, o 16:35

Re: Problematyczne zadania

Post autor: dreamerrs »

Rozpuszczalność siarczanu (VI)amonu w temperaturze 20 *C wynosi 75,2 g ,a gęstość nasyconego roztworu tej soli d=1,3 g /cm3.Oblicz ile jonów So42- i ile jonów NH4+znajduje się w 1 cm3 nasyconego roztworu siarczanu (VI) amonu w temperaturze 20*C.
Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Jocisko »

Jak poprawnie nazywać spalanie węglowodorów? Całkowite, półspalanie i niecałkowite czy całkowite i niecałkowite ze spalaniem do CO/C?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

[Link] Problematyczne zadania

Post autor: Adax82 »

szybkie-pytanie-vt62019.htm

Jeszcze dopiszę parę przykładów:

Spalanie niecałkowite ( w produktach pojawia się substrat ) i niezupełne:
2 CH4 + O22 H2O + C + CH4
3 CH4 + 2,5 O24 H2O + C + CO + CH4
2 CH4 + 1,5 O22 H2O + CO + CH4

Spalanie całkowite i niezupełne:

CH4 + O22 H2O + C
2 CH4 + 5/2 O2 4 H2O + C + CO
CH4 + 3/2 O22 H2O + CO
2 CH4 + 7/2 O24 H2O + CO + CO2

Spalanie całkowite i zupełne:

CH4 + 2 O2 2 H2O + CO2

W zależności od współczynnika nadmiaru powietrza lambda - taki może być skład chemiczny produktów w rzeczywistych palnikach przemysłowych
Kalulala
Posty: 7
Rejestracja: 12 lis 2014, o 16:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Kalulala »

Hej mam problem z jednym zadaniem, zupełnie nie wiem jak się do niego zabrać :
Stopień dysocjacji oranżu metylowego (wskażnik ma charakter kwasu typu HX) w roztworze kwaśnym wynosi 20%. Jakie jest pH tego roztworu jeśli stała dysocjacji wskaźnika jest równa 2*10^-4?

Z góry dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

Kalulala pisze:Hej mam problem z jednym zadaniem, zupełnie nie wiem jak się do niego zabrać :
Stopień dysocjacji oranżu metylowego (wskażnik ma charakter kwasu typu HX) w roztworze kwaśnym wynosi 20%. Jakie jest pH tego roztworu jeśli stała dysocjacji wskaźnika jest równa 2*10^-4?

Z góry dzięki za pomoc
Czy odpowiedz to pH=3,09? Bo nie chce Cie wprowadzić w bład
Ale według mnie to nalezy wszystkie dane ktore posiadamy podstawic po wzor ogólny ponieważ alfa jest większa niz 5% nie możemy użyć wzoru skróconego. Po podstawieniu i wyliczeniu wychodzi Ci stężenie początkowe. Masz podaną alfe wiec wyliczysz sobie stężenie H+, potem juz pH i gotowe

Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Jocisko »

Adax82, pasjonujące, dziękuję, ale coś o tym mówi matura? wiesz chemia maturalna to osobny twór Co śmieszne w sumie
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

Jocisko pisze:Jak poprawnie nazywać spalanie węglowodorów? Całkowite, półspalanie i niecałkowite czy całkowite i niecałkowite ze spalaniem do CO/C?
Mnie uczyli w szkole ze jesli nie jest napisane jakie ma byc spalanie to piszemy całkowite. Przy weglowodorach jest na ogół spalanie całkowite, było nawet takie zadanie na jakiejś maturze, bodajże z propanem i metanem

pjerduch
Posty: 11
Rejestracja: 27 cze 2014, o 11:58

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pjerduch »

pomoże mi ktoś w określeniu stopnia utlenia węgla w CH3COOCH3? tzn wiem jakie są w przypadku 1 i 2 węgla, ale mam problem z trzecim gdzie jest grupa OCH3.
pjerduch
Posty: 11
Rejestracja: 27 cze 2014, o 11:58

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pjerduch »

sorry, jednak proszę o odpowiedź odnosnie wszystkich węgli tego związku, zagalopowałam się trochę
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

pjerduch pisze:pomoże mi ktoś w określeniu stopnia utlenia węgla w CH3COOCH3? tzn wiem jakie są w przypadku 1 i 2 węgla, ale mam problem z trzecim gdzie jest grupa OCH3.
Przepraszam za wprowadzenie w bład

Ostatnio zmieniony 25 lis 2014, o 12:27 przez Reptilia, łącznie zmieniany 1 raz.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość