Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
miczkaa
Posty: 85
Rejestracja: 13 lis 2013, o 18:55

Re: Problematyczne zadania

Post autor: miczkaa »

Wiem że nie to forum ale błagam niech ktoś mi pomoże siedzę nad tym zadaniem od godziny
Dany jest trójkąt prostokątny o przyprostokątnych AC, BC, takich, że AC=6 i BC=8. Okrąg o środku C i promieniu r=AC przecina przeciwprostokątną AB w punkci
e P. Wyznacz długość odcinka BP.
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

adamantan
DMchemik
Korepetytorka tak mnie uczyła. Ktoś tam wcześniej napisał że CH3OH jest słabszym kwasem od wody co jest absurdem gdyż wtedy byłby zasadą Poza tym miałem laborki z chemii w liceum i tak wykazywaliśmy kwasowy charakter. Oczywiście nie mam zamiaru się kłócić jak trzeba pisać na maturze, bo to już sobie niech każdy sam wyrobi (skoro widzę sprzeciw). Mówiąc lekko kwaśne mam na myśli ph<7. W rzeczywistości obojętne ph=<68, a na maturze przecież każdy napisze że ph=6 to lekko kwaśne.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

kapitan47 pisze:Ktoś tam wcześniej napisał że CH3OH jest słabszym kwasem od wody co jest absurdem gdyż wtedy byłby zasadą


Już pal licho ten CH3OH. Niepodstawione dodatkowymi grupami alkohole alifatyczne są słabszymi kwasami niż woda.
kapitan47 pisze:W rzeczywistości obojętne ph=<68


pH obojętne, to pH obojętne. Niezależnie od realnej dokładności pomiaru/obliczeń/czegokolwiek, definicja jest ta sama.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Adax82 »

miczkaa,
Jest tutaj dział związany z matematyką - pamiętaj o tym na przyszłość.

Jak chcesz zrozumieć to zadanie BEZ PODANIA RYSUNKU ? Na przyszłość wykonuj odpowiedni rysunek bo sama treść jest trudna do prześledzenia.

1. Oznaczamy: kąt alfa to kąt BAC, kąt APC wynosi również alfa, bo trójkąt APC jest trójkątem równoramiennym, gdyż CP=CA= 6
2. AB = ( CA^2 + CB^2)^0,5 = 10
3. Z podanego trójkąta: cosalfa = AC/AB = 0,6
4. BP = AB – AP = 10 – AP
5. AP = [ 6^2 - 2*6*6* cos beta + 6^2 ]^0,5
6. beta to kąt wierzchołkowy trójkata równoramiennego ACP
7. Przejście z kata alfa na kąt beta: 180 – 2 alfa = beta: cos beta = cos( 180 – 2alfa ) = - cos2alfa = - ( 2 cos^2alfa -1 ) = 1 – 2cos^2alfa = 1 - 2*0,6*0,6 = 0,28 i wstawiamy do równania w pkt. 5
8. AP = 7,2
9. BP = 10-7,2 = 2,8

do Admina: proszę o przeniesienie tego wątku do działu matematyka
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

Chodzi mi o to że takie się uznaje w badaniach. Przecież wszyscy wiemy, że na potrzeby matury wszystko się upraszcza
Niepodstawione dodatkowymi grupami alkohole alifatyczne są słabszymi kwasami niż woda.
teoretycznie w wodzie [H+]=10^(-7). Jeżeli alkohol alifatyczny jest słabszym kwasem to [H+]<10^(-7)
Kw=10^(-14)=[H+][OH-]. Więć jeżeli [H+]<10^(-7) to [OH-]7 czyli ph7. Nie bardzo więc rozumiem o co chodzi w tym zdaniu.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

kapitan47 pytanie za 100 pkt:

Jakie pH ma wodny roztwór HCl o stężeniu 10-8 mol/dm3 (p,T standardowe)
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

adamantan pisze:teoretycznie w wodzie [H+]=10^(-7). Jeżeli alkohol alifatyczny jest słabszym kwasem to [H+]<10^(-7)
Po pierwsze, słabszy kwas, a słaby kwas, rozumiesz jako pojęcia synonimiczne i odnosisz do chemii roztworów wodnych - jest to błąd. Porównując moc alkoholu i moc wody widać, że woda jest silniejszym kwasem. Oznacza to, że alkohol jest tak słabym kwasem, że w roztworze wodnym nie wykazuje tych właściwości.

Reakcja ROH + H2O ⇌ RO- + H3O+ nie zajdzie (słabszy kwas nie może wcisnąć na siłę swojego protonu silniejszej wodzie, woda mu powie spadaj mały )

Mówisz również o autodysocjacji. Dla metanolu zachodzi reakcja: CH3OH + CH3OH ⇌ CH3OH2+ + CH3O-

[H3O+] = 0 i [OH-] = 0

Dla powyższego definicja pH nie obowiązuje, bo w czystym metanolu nie ma jonów hydroniowych (nie wiem co by pokazał pH-metr po potencjometrycznym pomiarze, ale nie byłby to wynik sensowny).

Jednakże czy można powiedzieć, w myśl powyższego równania, że metanol nie jest kwasem Bronsteda? Jest to bardzo typowe i proste zadanie na maturę.
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

Jakie pH ma wodny roztwór HCl o stężeniu 10-8 mol/dm3 (p,T standardowe)
Co by nie było to -log(10^-8)=8. Czyli roztwór jest zasadowy gdyż [OH-][H+]
Dam ci lepsze zadanie. Jakie ph ma roztwór HCl o stężeniu 11mol/dm^3?

Giardia Lamblia
Już zrozumiałem o co ci chodzi. W takim razie po co są zadania doświadczalne w stylu
1-butanol+Na
2-butanol+Na
2-metylubutan-2-ol+Na
I wniosek jest że kwasowość maleje wraz ze wzrostem rzędowości (analogicznie dla długości łańcucha)?
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

Haha, właśnie się zorientowałem że wtedy ph=7 (nie wiem jak edytować)
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

1-butanol+Na
2-butanol+Na
2-metylubutan-2-ol+Na
i z tych reakcji powstaje sól, a nie wodorotlenek (czyli tak jakby były kwasami)
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

Chciałem być mądry ale mi nie wyszło
Tak w ogóle to oznacza, że mam zmienić korepetytorkę? Już wiem skąd wytrzasnąłem to lekko kwaśne. Bo to nie to samo co charakter kwasowy tak?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

kapitan47 pisze:Już wiem skąd wytrzasnąłem to lekko kwaśne. Bo to nie to samo co charakter kwasowy tak?
Tak. Woda to nie jest magiczna i uniwersalna substancja wedle której określamy bezwzględne właściwości badanego związku.
kapitan47 pisze:Haha, właśnie się zorientowałem że wtedy ph=7 (nie wiem jak edytować)
Jeżeli mamy być dokładniejsi, to 10-7 + 10-8, ale tak, to będzie pH ok. 7.
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

Giardia Lamblia
właśnie się zastanawiałem czy dodajemy to 10^(-8) bo ta dysocjacja hamuje trochę dysocjację wody, nieprawdaż?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości