Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

Mikrotrabekule pisze:mam problem z zadaniem, muszę przyporządkować literom X i Y wzory odpowiednich soli na podstawie reakcji:

Cl2 + NaOH X + Y + H2O
Cl2O + NaOH Y + H2O

X - myślę, że będzie to NaCl
Y - na podstawie drugiej reakcji wydawało mi się, że to będzie NaClO, tylko, że szukałam w internecie tej reakcji pierwszej i na paru stronach widziałam, że powstaje NaClO3 więc już sama nie wiem. Ktoś pomoże?
Znalazłem w Tablice Chemiczne wydawnictwa adamantan (jest w niej taka rozpiska reakcji dla ważniejszych grup i pierwiastków).
Cl2O (żółtobrązowy) -NaOH NaClO (bezbarwne, podchloryn)
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

No reszta się nie zgadza, bo po prostu nie jest to do końca uzgodnione. A mrówczan jest ok, KMnO4 to agresywny utleniacz. Nawet CO2 by sie tam można spodziewać.
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

Mam problem z tworzeniem wniosków do reakcji Co one muszą zawierać? Czy ma być to ogólny zarys doświadczenia czy wszystko po kolei opisane?
Np. takie zadanie ( Mam n-pentan i pentan-1-ol i jest doświadczenie gdzie badają temperaturę wrzenia. Pytanie to który ma niższą i wniosek do reakcji.
* No to niższą temperaturę wrzenia ma n-pentan
*Mój wniosek: Występowanie wiązań wodorowych w związkach powoduje podwyższenie ich temperatury wrzenia.

Odp z klucza: Pomiędzy cząsteczkami alkoholi tworzą się wiązania wodorowe ze względu na obecność silnie elektroujemnego atomu tlenu i związanego z nim atomu wodoru. W związku z tym alkohole mają znacznie wyższe temperatury wrzenia niż alkany o zbliżonych masach molowych.

#Teraz drugi problem: Mam zadanie aby wykazać żę chlor jest silniejszym utleniaczem niż jod. Zaprojektować doświadczenie itp.
Zrobiłam tak: dwie probówki z AgBr do jednej dodaje HI, a do drugiej HCL. W probówce z dodanym HCL kolor osadu zmieni się z żółtawego na biały, a w drugiej brak objawów reakcji.
*W kluczu zrobili doświadczenie dodając Cl2 do KI.
Czy w takim wypadku jest uznawana tylko ta ich odpowiedź? W zadaniu nie ma słowa o tym co mam do dyspozycji itp.
trotyl0
Posty: 13
Rejestracja: 4 gru 2014, o 13:09

Re: Problematyczne zadania

Post autor: trotyl0 »

Cześć, proszę serdecznie o pomoc w zadaniu z tematu Twardość wody.

Które z podanych niżej substancji można zastosować do usunięcia twardości wywołanej obecnością wodorowęglanu wapnia: NaCl, NaOH, Na2CO3, HCl? Odpowiedź uzasadnić równaniami rekacji.

Proszę o pomoc, które to będą związki i dlaczego właśnie te?
Awatar użytkownika
Norcy
Posty: 37
Rejestracja: 16 sie 2014, o 22:55

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Norcy »

trotyl0 pisze:Cześć, proszę serdecznie o pomoc w zadaniu z tematu Twardość wody.

Które z podanych niżej substancji można zastosować do usunięcia twardości wywołanej obecnością wodorowęglanu wapnia: NaCl, NaOH, Na2CO3, HCl? Odpowiedź uzasadnić równaniami rekacji.

Proszę o pomoc, które to będą związki i dlaczego właśnie te?
zazwyczaj twardość wody wywołaną wodorowęglanem wapnia usuwa się termicznie, ponieważ wytrąca się osad CaCo3 (wodorowęglany rozkładają się pod wpływem temp.)
Ca(HCO3)2 T CaCO3 + H2O + CO2

natomiast z tych podanych związków, wybrałabym Na2Co3, ponieważ :
Ca(HCO3)2 + Na2CO3CaCO3 + 2NaHCO3
więc znów pojawia się nierozpuszczalny osad węglanu wapnia
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

Reptilia pisze:Mam problem z tworzeniem wniosków do reakcji Co one muszą zawierać? Czy ma być to ogólny zarys doświadczenia czy wszystko po kolei opisane?
Np. takie zadanie ( Mam n-pentan i pentan-1-ol i jest doświadczenie gdzie badają temperaturę wrzenia. Pytanie to który ma niższą i wniosek do reakcji.
* No to niższą temperaturę wrzenia ma n-pentan
*Mój wniosek: Występowanie wiązań wodorowych w związkach powoduje podwyższenie ich temperatury wrzenia.

Odp z klucza: Pomiędzy cząsteczkami alkoholi tworzą się wiązania wodorowe ze względu na obecność silnie elektroujemnego atomu tlenu i związanego z nim atomu wodoru. W związku z tym alkohole mają znacznie wyższe temperatury wrzenia niż alkany o zbliżonych masach molowych.

#Teraz drugi problem: Mam zadanie aby wykazać żę chlor jest silniejszym utleniaczem niż jod. Zaprojektować doświadczenie itp.
Zrobiłam tak: dwie probówki z AgBr do jednej dodaje HI, a do drugiej HCL. W probówce z dodanym HCL kolor osadu zmieni się z żółtawego na biały, a w drugiej brak objawów reakcji.
*W kluczu zrobili doświadczenie dodając Cl2 do KI.
Czy w takim wypadku jest uznawana tylko ta ich odpowiedź? W zadaniu nie ma słowa o tym co mam do dyspozycji itp.
nie jestem pewien czy twoja odpowiedź jest dobra, ale z pewnością ta co jest w kluczu to jest typowe porównywanie reaktywności (właśnei z redoksem). Podobny przykład masz przy padaniu aktywności metalu. Że zanurzasz blaszkę metalu w roztworze i albo zareaguje albo nie. Bo to co ty zrobiłeś to porównanie mocy kwasu, a chyba jest tak że HI jest mocniejszym kwasem od HBr, a HBr mocniejszym od HCl (przy tlenowych jest na odwrót)
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

DMchemik pisze:No reszta się nie zgadza, bo po prostu nie jest to do końca uzgodnione. A mrówczan jest ok, KMnO4 to agresywny utleniacz. Nawet CO2 by sie tam można spodziewać.
Ale jego potencjał różni się w zależności od środowiska.
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Olafek »

Reptilia pisze: *Mój wniosek: Występowanie wiązań wodorowych w związkach powoduje podwyższenie ich temperatury wrzenia.

Odp z klucza: Pomiędzy cząsteczkami alkoholi tworzą się wiązania wodorowe ze względu na obecność silnie elektroujemnego atomu tlenu i związanego z nim atomu wodoru. W związku z tym alkohole mają znacznie wyższe temperatury wrzenia niż alkany o zbliżonych masach molowych.
Wniosek z klucza bardzo rozbudowany i wręcz idealny. Powinieneś w twoim zaznaczyć, że w alkoholu tworzą się takie wiązania i jeszcze że obie cząsteczki mają podobne masy molowe.
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

Olafek pisze:
Reptilia pisze: *Mój wniosek: Występowanie wiązań wodorowych w związkach powoduje podwyższenie ich temperatury wrzenia.

Odp z klucza: Pomiędzy cząsteczkami alkoholi tworzą się wiązania wodorowe ze względu na obecność silnie elektroujemnego atomu tlenu i związanego z nim atomu wodoru. W związku z tym alkohole mają znacznie wyższe temperatury wrzenia niż alkany o zbliżonych masach molowych.
Wniosek z klucza bardzo rozbudowany i wręcz idealny. Powinieneś w twoim zaznaczyć, że w alkoholu tworzą się takie wiązania i jeszcze że obie cząsteczki mają podobne masy molowe.
Dziękuję
PS: jestem tą piękniejszą płcią P
fetkaedka
Posty: 83
Rejestracja: 12 maja 2014, o 17:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: fetkaedka »

Po zmieszaniu 3g propanolu z 2,4g kwasu octowego i ustaleniu się równowagi wytworzyło się 2,04g octanu propylu. Ile gramów octanu propylu powstanie po ustaleniu się stanu równowagi jeśli zmiesza się w tych samych warunkach 180g propanolu z 120g kwasu octowego.


Wydawało mi się że potarfię robić tego typu zadania, ale z moich obliczeń wynika, że powstaje 109,6g octanu propylu a odpowiedzi sugerują, że 70g.
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

fetkaedka pisze:Po zmieszaniu 3g propanolu z 2,4g kwasu octowego i ustaleniu się równowagi wytworzyło się 2,04g octanu propylu. Ile gramów octanu propylu powstanie po ustaleniu się stanu równowagi jeśli zmiesza się w tych samych warunkach 180g propanolu z 120g kwasu octowego.


Wydawało mi się że potarfię robić tego typu zadania, ale z moich obliczeń wynika, że powstaje 109,6g octanu propylu a odpowiedzi sugerują, że 70g.
Ja to zawszę robię tak:
|C3H7OH|CH3COOH|CH3COOC3H7|H2O
przed reakcją|0,05mol |0,04mol |0mol |0mol
przereagował|0,02 |0,02 |0,02mol |0,02mol
równowaga |0,03mol |0,028mol |0,02mol |0,02mol
zakładamy że obj. jest 1dm^3

z tego liczymy stałą K=0,02^2/(0,03*0,02)=2/3=0.67
I teraz znowu tabelka ale dla nowych wartości (wszystko w molach i tez w 1 dm^3:
|C3H7OH|CH3COOH|CH3COOC3H7|H2O
przed reakcją|3 |2l |0mol |0mol
przereagował|x |x |x | x
równowaga |3-x |2-x |x |x
No i teraz ze stałej liczymy i podstawiamy:

0,67=x^2/(3-x)(2-x), po prostych przekształceniach:
0=0,33x^2+3,35x-4,02
x=1,08 (drugi x jest ujemny)
no i teraz jakaś bzdura wyszła bo octan propylu ma 102g/mol wiec wyjdzie ponad 100g o.O
Albo gdzieś się walnąłem, albo jest błąd w zadaniu, albo nie umiem tego rozwiązać _
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

kapitan47 pisze:
fetkaedka pisze:Po zmieszaniu 3g propanolu z 2,4g kwasu octowego i ustaleniu się równowagi wytworzyło się 2,04g octanu propylu. Ile gramów octanu propylu powstanie po ustaleniu się stanu równowagi jeśli zmiesza się w tych samych warunkach 180g propanolu z 120g kwasu octowego.


Wydawało mi się że potarfię robić tego typu zadania, ale z moich obliczeń wynika, że powstaje 109,6g octanu propylu a odpowiedzi sugerują, że 70g.
Ja to zawszę robię tak:
aa|C3H7OH|CH3COOH|CH3COOC3H7|H2O
przed reakcją|0,05mol |0,04mol |0mol |0mol
przereagował|0,02 |0,02 |0,02mol |0,02mol
równowaga |0,03mol |0,028mol |0,02mol |0,02mol
zakładamy że obj. jest 1dm^3

z tego liczymy stałą K=0,02^2/(0,03*0,02)=2/3=0.67
I teraz znowu tabelka ale dla nowych wartości (wszystko w molach i tez w 1 dm^3:
aa|C3H7OH|CH3COOH|CH3COOC3H7|H2O
przed reakcją|3 |2l |0mol |0mol
przereagował|x |x |x | x
równowaga |3-x |2-x |x |x
No i teraz ze stałej liczymy i podstawiamy:

0,67=x^2/(3-x)(2-x), po prostych przekształceniach:
0=0,33x^2+3,35x-4,02
x=1,08 (drugi x jest ujemny)
no i teraz jakaś bzdura wyszła bo octan propylu ma 102g/mol wiec wyjdzie ponad 100g o.O
Albo gdzieś się walnąłem, albo jest błąd w zadaniu, albo nie umiem tego rozwiązać _
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

kapitan47 pisze:
kapitan47 pisze:
fetkaedka pisze:Po zmieszaniu 3g propanolu z 2,4g kwasu octowego i ustaleniu się równowagi wytworzyło się 2,04g octanu propylu. Ile gramów octanu propylu powstanie po ustaleniu się stanu równowagi jeśli zmiesza się w tych samych warunkach 180g propanolu z 120g kwasu octowego.


Wydawało mi się że potarfię robić tego typu zadania, ale z moich obliczeń wynika, że powstaje 109,6g octanu propylu a odpowiedzi sugerują, że 70g.
Ja to zawszę robię tak:
aa|C3H7OH|CH3COOH|CH3COOC3H7|H2O
przed reakcją|0,05mol|0,04AAAA|0molAAAAAAAA|0mol
przereagował|0,02AAA|0,02AAAA|0,02molAAAAA|0,02mol
równowagaA|0,03molA|0,028molA|0,02molAAAAA|0,02mol
zakładamy że obj. jest 1dm^3

z tego liczymy stałą K=0,02^2/(0,03*0,02)=2/3=0.67
I teraz znowu tabelka ale dla nowych wartości (wszystko w molach i tez w 1 dm^3:
aa|C3H7OH|CH3COOH|CH3COOC3H7|H2O
przed reakcją|3AAAAA|2AAAAAAA|0molAAAAAA|0mol
przereagował|xAAAAA|xAAAAAAAA|xAAAAAAAA| x
równowagaAA|3-xAAA|2-xAAAAAAA|xAAAAAAAA|x
No i teraz ze stałej liczymy i podstawiamy:

0,67=x^2/(3-x)(2-x), po prostych przekształceniach:
0=0,33x^2+3,35x-4,02
x=1,08 (drugi x jest ujemny)
no i teraz jakaś bzdura wyszła bo octan propylu ma 102g/mol wiec wyjdzie ponad 100g o.O
Albo gdzieś się walnąłem, albo jest błąd w zadaniu, albo nie umiem tego rozwiązać _
Przechytrzyłem system (w końcu) Sory za spam
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości