Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

5.W jakiej objetosci wody nalezy rozpuscic 10 gramów MgSo4*7H2O aby otrzymac roztwor o stezeniu 12%?

Czy to zadanie może być tak rozwiązane?
Na początku obliczam mase nie uwodnionego MgSO4 ( wychodzi 4,88g)
* Teraz proporcja:
12g sub - 100 g roztw
4,88 g sub xg r-r
x=40,7g r-r

mH20=40,7g - 10g =30,7 g = 30,7cm3

odpowiedź od autora to 30,5cm3. Dlatego moje pytanie, czy ja źle robie, czy to rozbieżność zaokrąglań

Proszę jeszcze o łopatologiczne wytłumaczenie tego zadania:
W roztworze pewnego jednoprotonowego kwasu stopien dysocjacji tego kwasu wynosi 0,1%. Oblicz ile czystej wody nalezy dodac do 10 cm3 roztworu tego kwasu zeby stopien dysocjacji wzrosl 10-krotnie. Temperatura roztworu pozostaje stala.

Stanęłam na momencie że alfa 10-krotnie większa wyniesie 1%
Medyk 300

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Medyk 300 »

Cześć !
Rozwiązuję Personę i mam problem z kilkoma zadaniami :

1. W procesie otrzymywania kwasu siarkowego spalono piryt w celu otrzymania dwutlenku siarki. W wyniku tego procesu otrzymano 2000 m^3 SO2 w przeliczeniu na warunki normalne . Ile pirytu zużyto wiedząc, ze wydajność reakcji wynosi 90%.

odp. około 6 t.

2. Ile dm^3 amoniaku i dwutlenku węgla w przeliczeniu na warunki normalne należy wprowadzić do reaktora aby otrzymać 600 g mocznika, jeżeli wydajność reakcji wynosi 60%.

odp. 0,373 m^3 CO2 i 0,747 m^3 NH3.

3. Ile moli kwasu octowego należy użyć w celu całkowitej estryfikacji 2 moli glukozy, jeśli wydajność tej reakcji wynosi 80%.

odp. 12,5
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

jula kwiet pisze:Cześć ktoś mi potwierdzi czy w reakcji spalania jakiegokolwiek bromoalkanu oprócz wody i CO2 powstaje tez Br czy HBr? Internet mnie zakrecił
Zazwyczaj podczas na powietrzu powstają mieszanki, ale w warunkach utleniających z odpowiednim dostępem tlenu można przyjąć, że Br2. W końcu HBr można utlenić do Br2.

Reptilia, ok.

Natomiast wyjdź z prawa rozcieńczeń Ostwalda.

Medyk: w tym drugim po 16,667 mol, czyli 373,33 dm3, zastanów się jak do tego dojść, powiem ci jak policzyłem bez rozpisywania, tylko wstukując w kalkulator: (600/60/0,6)*22,4

60 to masa molowa mocznika

w trzecim:

2*5/0,8. Zapisz reakcję i sam na to wpadniesz.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Adax82 »

fetkaedka,
fetkaedka pisze:Do czterech zlewek o pojemności 50cm3 wypełnionych do połowy wodą destylowaną dodano po 5 cm3 kwasu siarkowego (VI), do I - o stężeniu 20%, do II - o stężeniu 10%, do III - o stężeniu 5% i IV - o stęzeniu 2%. Po upływie minuty od momentu dodania kwasu zmierzono temperaturę każdego z roztworów stwierdzając, żE:
1. najwyższą temp zarejestrowano w zlewce I
2. najwyższą temp zarejestrowano w zlewce IV
3. temp w zlewce IB była 10 razy wyższa niż w I
4. temp we wszystkich zlewkach były jednakowe

prosiłabym o wytłumaczenie
Rozpuszczanie kwasu siarkowego w wodzie jest procesem silnie egzotermicznym, zatem jaki wniosek z tego ?.
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

DMchemik pisze:
jula kwiet pisze:Cześć ktoś mi potwierdzi czy w reakcji spalania jakiegokolwiek bromoalkanu oprócz wody i CO2 powstaje tez Br czy HBr? Internet mnie zakrecił
Zazwyczaj podczas na powietrzu powstają mieszanki, ale w warunkach utleniających z odpowiednim dostępem tlenu można przyjąć, że Br2. W końcu HBr można utlenić do Br2.

Reptilia, ok.

Natomiast wyjdź z prawa rozcieńczeń Ostwalda.

Medyk: w tym drugim po 16,667 mol, czyli 373,33 dm3, zastanów się jak do tego dojść, powiem ci jak policzyłem bez rozpisywania, tylko wstukując w kalkulator: (600/60/0,6)*22,4

60 to masa molowa mocznika

w trzecim:

2*5/0,8. Zapisz reakcję i sam na to wpadniesz.
Dziękuje A mógłbyś mi wytłumaczyć to 2 zadanie?
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

Czy stała szybkości reakcji zależy od stężenia substratów?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

A cóż to byłaby za stała, jakby jej wartość nie była stała.
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

Reptilia pisze:Czy stała szybkości reakcji zależy od stężenia substratów?
stała zależy od energii aktywacji, stopnia rozdrobnienia, od temperatury, od tego czy wkłada się dodatkową energię (w postaci mieszania).
Na razie tyle mi przychodzi do głowy, ale coś tam jeszcze się znajdzie
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

No z tym stopniem rozdrobnienia trochę przesadziłeś. Tutaj należy przyjąć procesy homogeniczne, co nie znaczy że od tego nie zależy, ale to są złożone stałe i stałe pozorne, a tutaj chodzi raczej o procesy elementarne -)

W każdym razie stała dlatego jest stała, że jej wartość jest niezmienna wobec zmiany co najmniej jednego parametru, np. stężenia/ciśnienia. Inaczej pojęcie stałych po prostu by nie istniało.
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

DMchemik pisze:No z tym stopniem rozdrobnienia trochę przesadziłeś. Tutaj należy przyjąć procesy homogeniczne, co nie znaczy że od tego nie zależy, ale to są złożone stałe i stałe pozorne, a tutaj chodzi raczej o procesy elementarne -)

W każdym razie stała dlatego jest stała, że jej wartość jest niezmienna wobec zmiany co najmniej jednego parametru, np. stężenia/ciśnienia. Inaczej pojęcie stałych po prostu by nie istniało.
Tak sądzisz?
Uważasz że dla reakcji Zn + HCl szybkość będzie taka sama czy jest pył czy granulki?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

W szkolnej kinetyce posługujemy się roztworami rzeczywistymi, nie zjawiskami na granicy faz. Poza tym to stałą można zawsze podzielić przez powierzchnię i wtedy jej wartość nie będzie zależeć od powierzchni.

Będzie szybciej tam gdzie większa powierzchnia kontaktu. I nie łap mnie za słowa -) ale większa powierzchnia kontaktu nie oznacza zawsze większej stałej, bo stałe można różnie definiować. Ponadto w trakcie trawienia powierzchnia metalu się zmienia, więc taka klasycznie rozumiana stała nie byłaby stałą, a równanie kinetycznie nie byłoby proste w zapisaniu. Dopiero po wciągnięciu powierzchni do stałej szybkości by się wyklarowało równanie kinetyczne.
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

DMchemik pisze:W szkolnej kinetyce posługujemy się roztworami rzeczywistymi, nie zjawiskami na granicy faz. Poza tym to stałą można zawsze podzielić przez powierzchnię i wtedy jej wartość nie będzie zależeć od powierzchni.

Będzie szybciej tam gdzie większa powierzchnia kontaktu. I nie łap mnie za słowa -) ale większa powierzchnia kontaktu nie oznacza zawsze większej stałej, bo stałe można różnie definiować. Ponadto w trakcie trawienia powierzchnia metalu się zmienia, więc taka klasycznie rozumiana stała nie byłaby stałą, a równanie kinetycznie nie byłoby proste w zapisaniu. Dopiero po wciągnięciu powierzchni do stałej szybkości by się wyklarowało równanie kinetyczne.
Mówię tylko że rozdrobnienie zależy od stałej
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

[/quote]
Mówię tylko że rozdrobnienie zależy od stałej [/quote]
Tfu, stała zależy też od rozdrobnienia
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości