Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
friizi
Posty: 136
Rejestracja: 24 gru 2014, o 15:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: friizi »

Ktoś zna jakiś prostszy sposób na typ hybrydyzacji w fenolach etc. oprócz vsepr?

Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Olafek »

friizi pisze:Ktoś zna jakiś prostszy sposób na typ hybrydyzacji w fenolach etc. oprócz vsepr?
Skoro fenol to grupa OH jest zawsze przy pierścieniu aromatycznym, czyli hybrydyzacja zawsze sp2, prawda? czy coś pomieszałem?
Patrykowo
Posty: 117
Rejestracja: 10 maja 2013, o 08:41

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Patrykowo »

Tlen w fenolu sp3 ma, bo 2 wolne pary elektronowe, ale tak to węgle sp2, nie ma chyba prostszego sposobu od vsepru, przynajmniej ja nie znam.
Kilche
Posty: 2
Rejestracja: 25 cze 2012, o 14:53

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Kilche »

pawelsl pisze:Musisz uwzględnić wodę w hydracie, pamiętając, że hydrat po rozpuszczeniu odda wodę hydratacyjną do roztworu (czyli woda hydratacyjna powiększy masę roztworu bez powiększania masy substancji).

Na oko wydaje mi się, że jakieś równanie się tu pojawi.

Jakby był dalej kłopot to rozwiążę.
Byłabym wdzięczna za rozwiązanie, nie bardzo wiem jak do tego podejść
fetkaedka
Posty: 83
Rejestracja: 12 maja 2014, o 17:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: fetkaedka »

Proszę pomóżcie:
Na 90,5 g mieszaniny wodorotlenku glinu i wodorotlenku chromu (III) podzialano 547,5g 20% HCl. Przedstaw sklad procentowy wodorotlenku chromu (III) w tej mieszaninie.

teoretycznie ułożyłam sobie proporcje:
78x + 103y = 90,5
3x + 3y = 3

ale coś mi z niej nie za bardzo wychodzi. dodam, że odpowiedź to: 57,22%
pawelsl
Posty: 307
Rejestracja: 11 maja 2014, o 13:25

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pawelsl »

fetkaedka pisze:Proszę pomóżcie:
Na 90,5 g mieszaniny wodorotlenku glinu i wodorotlenku chromu (III) podzialano 547,5g 20% HCl. Przedstaw sklad procentowy wodorotlenku chromu (III) w tej mieszaninie.

teoretycznie ułożyłam sobie proporcje:
78x + 103y = 90,5
3x + 3y = 3

ale coś mi z niej nie za bardzo wychodzi. dodam, że odpowiedź to: 57,22%
Zacznij od napisania wzorów reakcji, a potem zastanów się co dalej z tego wynika.
D_omi95
Posty: 91
Rejestracja: 22 lis 2014, o 17:38

Re: Problematyczne zadania

Post autor: D_omi95 »

Mi wychodzi 56,906 więc nie wiem też czy dobrze to liczę.
D_omi95
Posty: 91
Rejestracja: 22 lis 2014, o 17:38

Re: Problematyczne zadania

Post autor: D_omi95 »

Cr(OH)3 + 3HCLAlCl3 + 3H2O

Al(OH)3 + 3HCLCrCl3 + 3 H2O

ms(HCL)= Cp*mr/100%=109,5g

36,5g HCL - 1 mol
109,5-x

x=3 mole

MCr(OH)2=103g/mol
Skoro z reakcji wynika, że powstaje 6 moli HCl, po 3 z jednego mola każdego wodorotlenku to:
103g3 mole
x1,5 mola
x=51,5g

90,5g100%
51,5gx
x~57%

To pierwsze rozwiązanie przychodzące mi do głowy, nie wiem czy mój tok myslenia jest dobry bo jestem słaba w mieszaninach. Może ktoś mnie poprawi w razie czego?:)
D_omi95
Posty: 91
Rejestracja: 22 lis 2014, o 17:38

Re: Problematyczne zadania

Post autor: D_omi95 »

Źle napisałam, HCl nie powstaje tylko jest zużywany do reakcji
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Seeba »

Spotkałem się z twierdzeniem, że akceptorami protonów w wiązaniu wodorowym mogą być elektrony wiązań pi. Mógłby ktoś to przybliżyć? Jak to wygląda?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

Nie zagłębiaj się w chemię aż tak do matury. Utoniesz w morzu informacji i Ci się wszystko pomiesza.
adult
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2014, o 12:52

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adult »

Dość ciężkie zadania ze stechiometrii,proszę o rozwiązanie i wytłumaczenie

1) W celu otrzymania chlorowodoru sporządzono mieszaninę chloru i wodoru o łącznej objętości 500cm^3 (warunki normalne) i masie 1g. Którego z substratów użyto w nadmiarze?
Odp. Chloru

2) Do słoika, w którym znajdował się hydrat siarczanu(VI) miedzi(II) o wzorze CuSO4 * 5H2O dosypano pewną ilość bezwodnego CuSO4 i całość dokładnie wymieszano. Następnie odważono 8g otrzymanej mieszaniny,które rozpuszczono w niewielkiej ilości wody w kolbie miarowej o pojemności 100cm3. Kolbę dopełniono wodę do kreski a następnie pobrano 10cm3 roztworu,przeniesiono go do zlewki i dodano nadmiar roztworu NaOH. Strącił się osad,który odsączono i wyprażono. Otrzymano 0,328g czarnego proszku.
Oblicz,ile procent masowych bezwodnego CuSO4 zawierała mieszanina tej soli i hydratu.
Odp. 50%

3) W celu określenia zawartości jonów chlorkowych w wodzie wodociągowej pobrano do badania 5dm3 wody i zatężono ją do objętości 250cm3. Następnie pobrano 20cm3 tego roztworu i dodawano do niej roztwór azotanu(V) srebra(I) aż do całkowitego strącenia jonów chlorkowych w postaci chlorku srebra(I). Zużyty w tej reakcji chemicznej roztwór azotanu(V) srebra(I) zawierał 680mg tej soli. Zgodnie z obowiązującymi normami zawartość jonów chlorkowych w wodzie pitnej nie może przekroczyć 300mg/dm3.
Oblicz,czy badana woda spełnia tę normę.
Odp. Zawartość chlorków w wodzie wodociągowej przekracza normę.

Myślę,że AŻ takie ciężkie zadania nie pojawią się na maturze
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

adult pisze:Myślę,że AŻ takie ciężkie zadania nie pojawią się na maturze
Pierwsze może, bo wcale nie jest ciężkie. Wyznacz układ 2 równań (jeden opiera się na zależności z masy, drugi z moli).

2 kolejne. cóż, maturzysta powinien umieć je rozwiązać, może nie na czas, ale powinien. Aż tak trudne nie są.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości