Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
far03
Posty: 98
Rejestracja: 26 sie 2014, o 20:04

Re: Problematyczne zadania

Post autor: far03 »

Dziękuję

ola.dilmah
Posty: 4
Rejestracja: 29 sie 2009, o 18:03

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ola.dilmah »

Zdawałam w czerwcu egzaminy wstępne w czerwcu (tak jak matura, ale wg starej podstawy) i zaskoczyło mnie takie zadanie:
w dwóch nieoznakowanych probówkach umieszczono kwas mlekowy i kwas propanowy. Dzięki użyciu pewnego odczynnika, a następnie po ogrzaniu i wymieszaniu zawartości probówek możliwe było zidentyfikowanie zawartości tych probówek. Jakiego związku użyto: 1. KmnO4 i H2SO4, 2. Cu(OH)2, 3. NaOH.
Długo nad tym myślałam i nic mi nie przyszło do głowy, może ktoś mógłby mi wytłumaczyć?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

ola.dilmah pisze:Zdawałam w czerwcu egzaminy wstępne w czerwcu (tak jak matura, ale wg starej podstawy) i zaskoczyło mnie takie zadanie:
w dwóch nieoznakowanych probówkach umieszczono kwas mlekowy i kwas propanowy. Dzięki użyciu pewnego odczynnika, a następnie po ogrzaniu i wymieszaniu zawartości probówek możliwe było zidentyfikowanie zawartości tych probówek. Jakiego związku użyto: 1. KmnO4 i H2SO4, 2. Cu(OH)2, 3. NaOH.
Długo nad tym myślałam i nic mi nie przyszło do głowy, może ktoś mógłby mi wytłumaczyć?
1. KMnO4 i H2SO4

Uzasadnienie:
W temperaturze pokojowej lub nieco wyższej kwasy karboksylowe bez dodatkowych,
wrażliwych na utleniacze grup funkcyjnych nie ulegają utlenieniu. Dodawany kwaśny roztwór KMnO4, zabarwia tylko roztwór kwasu karboksylowego na fioletowo.
W przypadku obecności w strukturze kwasu dodatkowych grup funkcyjnych, zdolnych do utlenienia w opisanych warunkach nastąpi odbarwienie dodawanego kwaśnego roztworu KMnO4 (redukcja do Mn2+ ). Ponieważ kwas mlekowy to hydroksykwas, zawierający drugorzędową grupę hydroksylową wrażliwą na utlenianie można ten kwas mlekowy odróżnić od dowolnego kwasu karboksylowego (z wyjątkiem mrówkowego, dlaczego?) przy pomocy kwaśnego roztworu KMnO4.

NaOH się nie nadaje bo oba kwasy przereagują, ale nie będzie żadnych obserwacji.
W przypadku użycia Cu(OH)2 w obu przypadkach nastąpi roztworzenie, jednak kwas propanowy da roztwór w kolorze zielononiebieskim a kwas mlekowy zielononiebieskim do niebieskofioletowego (tworzenie kompleksu chelatowego) co w praktyce sprawia, że różnice mogą nie być dostrzegalne (potrzebny byłby spektrofotometr) a już na pewno maturzysta nie ma prawa o nich wiedzieć.
Tak więc najlepszy, jednoznaczny odczynnik to kwaśny roztwór KMnO4.

PS. Jest gdzieś arkusz?
far03
Posty: 98
Rejestracja: 26 sie 2014, o 20:04

Re: Problematyczne zadania

Post autor: far03 »

Dlaczego H2o2 jest polarne ? Dotyczy to rysunku z rozszerzonej matury 2014 . Patrząc na niego wydaje się że wektory się znoszą

Haugen
Posty: 112
Rejestracja: 28 gru 2013, o 02:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Haugen »

Przypatrz się uważnie temu rysunkowi. Wodory nie leżą w jednej płaszczyźnie - kąt pomiędzy tymi płaszczyznami wynosi 94°, więc momenty dipolowe się nie znoszą.
far03
Posty: 98
Rejestracja: 26 sie 2014, o 20:04

Re: Problematyczne zadania

Post autor: far03 »

5 g uwodnionego siarczanu(VI) glinu rozpuszczono w wodzie i cały zawarty w nim glin wytrącono ilościowo w postaci AlAsO4 o masie 2,5g. Obliczyć liczbę moli wody hydratacyjnej przypadającej na 1 mol siarczanu(VI) glinu. Nie rozumiem skąd wzięło się nagle AlAsO4

pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Po prostu wytrącili go w postaci takiego osadu podczas ilościowego oznaczania.

Al2(SO4)3*nH2O jakoś tam 2AlAsO4
far03
Posty: 98
Rejestracja: 26 sie 2014, o 20:04

Re: Problematyczne zadania

Post autor: far03 »

Reakcja rozkadu pieciotlenku dwuazotu przebiega wedlug nastepujacego mechanizmu
N2O5NO2+NO3
NO3+NO2NO+O2+NO2
NO+N2O53NO2
Ulozyc rownanie stechiometryczne rozkladu N2O5.
Wskazac produkty przejsciowe.
2N2O5 = O2 + 4NO2 a produkty przejsciowe : NO NO2, NO3 ?

far03
Posty: 98
Rejestracja: 26 sie 2014, o 20:04

Re: Problematyczne zadania

Post autor: far03 »

Ułożyć równania wyrażające prawo działania mas dla podanych reakcji. Określić wymiar stężeniowej stałej równowagi: 
a) C(s) + O2(g) = CO2(g) 
b) 2SO2(g) + O2(g) = 2SO3(g) 
c) A(aq) + 3B(s) = C(aq) 
d) 2CH4(g) + O2(g) = 2CO(g) + 4H2(g) przede wszystkim chodzi mi o podpunkt c . Ale mile widziane wszystko.

Wiem, że są wakacje i nikomu się nie chce . Ale miło by było gdyby jednak ktoś pomógł

adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

far03 pisze:Reakcja rozkadu pieciotlenku dwuazotu przebiega wedlug nastepujacego mechanizmu
N2O5NO2+NO3
NO3+NO2NO+O2+NO2
NO+N2O53NO2
Ulozyc rownanie stechiometryczne rozkladu N2O5.
Wskazac produkty przejsciowe.
2N2O5 = O2 + 4NO2 a produkty przejsciowe : NO NO2, NO3 ?
OK. Można tylko polemizować, czy wymieniać NO2 jako produkt przejściowy. Co prawda powstaje w jednym z etapów ale jest jednocześnie produktem sumarycznej reakcji.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

far03 pisze:Ułożyć równania wyrażające prawo działania mas dla podanych reakcji. Określić wymiar stężeniowej stałej równowagi: 
a) C(s) + O2(g) = CO2(g) 
b) 2SO2(g) + O2(g) = 2SO3(g) 
c) A(aq) + 3B(s) = C(aq) 
d) 2CH4(g) + O2(g) = 2CO(g) + 4H2(g) przede wszystkim chodzi mi o podpunkt c . Ale mile widziane wszystko.

Wiem, że są wakacje i nikomu się nie chce . Ale miło by było gdyby jednak ktoś pomógł
Jaki jest tutaj problem? Korzystasz z definicji i nie wpisujesz tylko do wyrażeń stężeń substancji z faz stałych. Określasz wymiar i to wszystko.
far03
Posty: 98
Rejestracja: 26 sie 2014, o 20:04

Re: Problematyczne zadania

Post autor: far03 »

Obliczyc entalpie reakcji tworzenia sie jednego mola pary widnej z atomow wodoru i tlenu, poslugujac sie tablica energii wiazan oraz informacja wynikajaca z rownania: ODP.deltaH=-938 KJ 
wartosci energii wiazan 
H-H =436 kJ/mol 
O=O 499 KJ/MOL 
H-O 465 KJ/MOL

far03
Posty: 98
Rejestracja: 26 sie 2014, o 20:04

Re: Problematyczne zadania

Post autor: far03 »

Podana przeze mnie odpowiedz pochodzi ze zbioru Pazdro

Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości