Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11338 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89 ... 756  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 cze 2011, o 21:07 

Dziękuję
To zadanie jest ze Zbioru Dariusza Witowskiego Tom 2
Zadanie 21.

Ja nadal nie rozumiem tego stosunku molowego i wagowego od czego to zależy jak liczy się dane zadanie .

Zadanie 12 (Witowski tom2)

Podaj stosunek molowy i wagowy pierwiastków w związkach; magnezu, sodu i chromu III .

Stosunek molowy pierwiastków w MgS;
Stosunek wagowy pierwiastków w MgS;
Stosunek wagowy pierwiastków w Na2O;
Stosunek molowy pierwiastków w Na2O;
Stosunek molowy pierwiastków w Cr2O3;

Nie mogę tego zrozumieć. Mógłby Mi ktoś to fajnie rozpisać ze szczegółami .Bardzo Proszę .

PostNapisane: 15 cze 2011, o 21:26 

[quote="Medyk 300"]Dziękuję
To zadanie jest ze Zbioru Dariusza Witowskiego Tom 2
Zadanie 21.

Ja nadal nie rozumiem tego stosunku molowego i wagowego od czego to zależy jak liczy się dane zadanie .

Zadanie 12 (Witowski tom2)

Podaj stosunek molowy i wagowy pierwiastków w związkach; magnezu, sodu i chromu III .

Stosunek molowy pierwiastków w MgS;
Stosunek wagowy pierwiastków w MgS;
Stosunek wagowy pierwiastków w Na2O;
Stosunek molowy pierwiastków w Na2O;
Stosunek molowy pierwiastków w Cr2O3;

Nie mogę tego zrozumieć. Mógłby Mi ktoś to fajnie rozpisać ze szczegółami .Bardzo Proszę .

Węglan wapniowy został zmieszany z siarczanem magnezowym w stosunku wagowym 5:3. W jakim stosunku molowym zostały zmieszane te sole?

CaCO₃- masa molowa: 40g/mol+12g/mol+48g/mol=100g/mol
MgSO₄ - masa molowa: 24g/mol+32g/mol+64g/mol=120g/mol

n=m/M
m=n*M
m₁/m₂= (n₁*M₁) / (n₂*M₂)
5/3 = (n₁*100g/mol) / (n₂*120g/mol)
5/3 = 5/6 * n₁/n₂ .... /:5/6 czyli *6/5
5/3 * 6/5 = n₁/n₂
6/3=n₁/n₂
n₁/n₂=2:1

5 linijka ; 5/3= 5/6* n1/n2..../ :5/6 czyli *6/5

Jeszcze wrócąc do tego zadania 7 linijka 6/3=n1/n2
Skąd ro 6/3 jak jest 5/3 to skąd się wzięło to 6/3.
Głupie te zadanie trochę jest ;/

PostNapisane: 16 cze 2011, o 11:42 

Medyk 300, skracasz licznik pierwszego ułamka (5/3) z mianownikiem drugiego ułamka (6/5).
Co do stosunku molowego - jest to stosunek wyrażający proporcję liczb moli odpowiednich pierwiastków w związku chemicznym. Jak masz np. Cr2O3, to w jednym molu tego tlenku znajdują się 2 mole chromu i 3 mole tlenu, więc stosunek molowy to liczba_moli_Cr/liczba_moli_O = 2/3.
Na Twoim miejscu poważnie zastnowiłabym się nad jakimiś korepetycjami z chemii.

PostNapisane: 16 cze 2011, o 12:43 

Dziękuję

Ale ja tylko z tymi zadaniami miałem problem tego stosunku molowego i wagowego nie miałem na lekcji.
Co do korepetycji według mnie to wyrzucanie pieniędzy w błoto a Ja się samemu więcej nauczę niż to co na korepetycjach.

W tym roku czytając nie które komentarze po Maturze z Chemii to tylko były wyzwiski i cenzurowe słowa skierowane przeciwko CKE nie którzy mówili i pisali ze szkoda było tracić tyle pieniędzy na korepetycje i żal tej nauki bo nawet 30% nie będę miał/a wszystko na marne
takie tego typu słuchałem komentarze wiec nie zamierzam iść na korepetycje wole się samemu przygotować i się sprawdzić.

PostNapisane: 16 cze 2011, o 13:25 

No zależy u kogo i jak, niektórzy potępiali, Ja sobie zachwalałem, nie ten profil, nie ta szkoła, a niektóre rzeczy ciężko z samej książki pojąć, dochodziłem na kursy przygotowawcze +1-2h korków tygodniowo, i myślę, że to jeden z lepszych pomysłów, na wsio wydałem koło 600-700pln, a materiału przerobiłem od 10% do 99% (pisząc maturki w domu, z tej nie ma wyników więc się jeszcze nie rozkliwiam).

Jak wolisz iść i chlać idź, jak wolisz siedzieć w domu i męczyć się, żeby pojąć o co w tym biega to siedź, ja byłem w tej lepszej pozycji, że fundusz dostałem od ubezpieczyciela, i starczyło i na duże chlanie i na intensywną naukę :P

Każdego wybór z osobna.

PostNapisane: 16 cze 2011, o 21:37 

KESTER

Ja nie chlam ! :)

PostNapisane: 22 cze 2011, o 19:01 

Mógłby mi ktoś wskazać błędy i ewentualnie wytłumaczyć dlaczego jest źle?

Rożak cz. 1, strona 84

34. Do której grupy należy pierwiastek, jeżeli tworzy:
d)tylko kwas H2EO3 - 14
e)kwasy H2EO3 i H2EO4 - 16

35. Czy podane reakcje mogą zachodzić:
2KCL + F2 --> 2KF + Cl2 TAK
2KI + Br2 --> 2KBr + I2 TAK
2KF + I2 --> 2KI + F2 NIE

36. Uzupełnić poprawnie zdania
a) (Litowce i berylowce/fluorowce i tlenowce) są silnymi reduktorami.
b) (Litowce i berylowce/fluorowce i tlenowce) są silnymi utleniaczami.
c) Potas jest (silniejszym/słabszym) reduktorem niż sód i (silniejszym/słabszym) reduktorem niż wapń
d) Brom jest silniejszym utleniaczem niż (chlor/jod) i słabszym utleniaczem niż (chlor/jod)
e) Rozpuszczalność wodorotlenków litowców i berylowców w wodzie oraz ich moc (rośnie/maleje) wraz ze wzrostem liczby atomowej pierwiastka
f) Moc kwasów beztlenowych fluorowców i tlenowców (rośnie/maleje) ze wzrostem liczby atomowej pierwiastka
g) Charakter kwasowy tlenków pierwiastków bloku d (rośnie/maleje) wraz ze wzrostem stopnia utlenienia pierwiastka

PostNapisane: 22 cze 2011, o 21:13 

Nie wiem dlaczego nie mogę edytować, ale 36f wiem, że zrobiłem źle.

PostNapisane: 22 cze 2011, o 22:18 

36 oprocz e,g calkowicie zle :shock:

PostNapisane: 23 cze 2011, o 08:28 

W podpowiedzi do tego zadania było podane, że utlenianie to proces oddawania elektronów, redukcja to proces przyjmowania. Błędnie zrozumiałem, że reduktor podlega redukcji, a utleniacz utlenianiu, podczas gdy jest odwrotnie. Wielkie dzięki, że odpowiedziałeś, bo nie wiem czy sam bym zwrócił na to uwagę.

F wiem, że mam źle i chyba wiem dlaczego. Moc kwasów beztlenowych rośnie wraz ze spadkiem wartości elektroujemności, podobnie wodorotlenków, a kwasów tlenowych wraz ze wzrostem elektroujemności atomu pierwiastka związanego z tlenem?

Oprócz tego jest coś źle? Jeszcze raz dzięki.

PostNapisane: 23 cze 2011, o 08:55 

nie no reszta jest dobrze. moc kwasow beztlenowych rosnie wraz ze spadkiem wartosci elektroujemnosci, ale imho to nie ma nic wspolnego z ta moca. wraz ze wzrostem liczby atomowej rosnie promien atomu danego fluorowca, czyli wydluza sie wiazanie wodor-fluorowiec, a im jest ono dluzsze tym latwiej je rozerwac i tym mocniejszy kwas(dysocjacja). co do wodorotlenkow-moc zalezy od reaktywnosci metalu. z kwasami tez nie do konca. np porownaj moc HClO i HClO4.. zastanow sie dlaczego, bo nie mozna miec wszystkiego podanego na tacy.

PostNapisane: 23 cze 2011, o 10:14 

W grupie elektroujemność maleje a promień rośnie wraz ze wzrostem numeru okresu, więc tak sobie to powiązałem. Ta zależność jest prawdziwa dla kwasów beztlenowych pierwiastków tlenowców? Siarkowodór i selenowodór są słabe, ale czy H2S jest słabszy od H2Se?

W HClO4 grupa ClO3 silniej przyciąga tlen z grupy OH (można w ogóle mówić o grupie OH w kwasach czy to błąd? we wzorze strukturalnym HClO4 występuje niby wiązanie między wodorem a tlenem) niż dzieje się to w HCLO czy HClO2 i dlatego kationy wodoru są łatwiej uwalniane.

Wybacz, jeśli gadam jakieś bzdury, ale dopiero zabieram się za chemię po dwuletniej przerwie.

PostNapisane: 23 cze 2011, o 12:56 

tak. h2s jest duzo slabszy niz h2se.
co do kwasow to masz racje. to delikatnie mowiac kompletna bzdura. przypomnij sobie budowe kwasow i wtedy zobaczysz, ze nie mozna w nich mowic o zadnej grupie -oh!! :)

PostNapisane: 23 cze 2011, o 13:07 

Wiem, że grupa hydroksylowa z kwasami nie ma nic wspólnego. Po prostu nie wiedziałem jak odróżnić wiązanie H-O od ClO3. Jeszcze raz dzięki.

PostNapisane: 23 cze 2011, o 14:27 

ostatnia kwestia. ale w jakim celu to chcesz robic? HClO4-->H+ i ClO4- i tylko o takich mozemy mowic w tym wypadku. moc kwasu tlenowego okreslamy za pomoca roznicy w ilosci at tlenu i wodoru z tym warunkiem, ze mamy taki sam atom centralny...

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11338 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89 ... 756  Następna strona

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia