Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

kester napisał:
Kwasowość pierwiastków wzrasta od lewej strony ku prawej, zasadowość - od prawej ku lewej.
W poszczególnych grupach (patrząc w kierunku pionowym ku dołowi), maleje moc kwasów tlenowych, ale wzrasta moc zasad.
Pierwiastki (chodzi o niemetale) nie określa się jako KWASOWE! . Pierwiastek można określić, jako KWASOTWÓRCZY.
„Kwasowy” - a więc o charakterze kwasowym w świetle podstaw chemii (a więc i definicji kwasowy") musiałby reagować z zasadami. Pierwiastkami kwasotwórczymi są z reguły niemetale, od których pochodzą kwasy, zarówno tlenowe jak i beztlenowe. Zatem gdyby niemetale były „kwasowe” wszystkie bez wyjątku musiałyby reagować z zasadami a tak nie jest. Węgiel, azot, tlen, wodór czy inne nie reagują z zasadami, nie są kwasowe! Oczywiście są niemetale, które z zasadami reagują ( np. chlor). Ale te cztery przykłady niereagujących wykluczają możliwość stosowania nazwy „kwasowy” do niemetali. „Kwasowy” może być jakikolwiek inny związek reagujący z zasadami (np. tlenek kwasowy) lub „kwasowy” może być odczyn roztworu ( choć lepiej wyrażać się odczyn kwaśny zamiast kwasowy"). Tak więc niemetale są „kwasotwórcze” - od nich wywodzą się kwasy. Oczywiście na upartego można powiedzieć że chlor jest „kwasowy”. Jednak w literaturze nie spotkałem się nigdy z takim stwierdzeniem.
Proponuję się teraz zastanowić jak w takim razie będzie się zmieniać kwasotwórczość poszczególnych niemetali w zależności czy określamy ich kwasotwórczość do tworzenia kwasu tlenowego jak do kwasu beztlenowego

Co innego z metalami. Można mówić, że sód jest zasadotwórczy - od niego pochodzi mocna zasada NaOH. Ponieważ większość metali reaguje z kwasami w łagodnych warunkach więc wyjątkowo można je również określać: metale są zasadowe".
Mesjasz napisał:

I w odp jest Ba(OH)2 , KHCO3, Na2SO4, NH4NO3 , Rb2O, SO3 i moje pytanie dlaczego H3PO4 nie jest związkiem jonowym?

Na poziomie matury przyjmujemy, że znane nam cząsteczkowe kwasy Brönsteda nie są związkami jonowymi. I tak jest w rzeczywistości – kwasy Brönsteda nie są związkami jonowymi. Co prawda jest coś takiego jak „superkwasy”, które są w stanie protonować wodę tak, że otrzymuje się związek jonowy w sieci, którego „siedzą” sobie kationy hydroniowe. To coś można by nazwać solą hydroniową, ale również kwasem jonowym! To jednak nie jest poziom ani matury ani nawet studiów chemicznych np. licencjackich. Dlatego należy zapamiętać, iż cząsteczkowe kwasy Brönsteda to związki, w których pomiędzy atomami wodoru a tlenu są wiązania kowalencyjne spolaryzowane.
Należy oczywiście odróżnić powyższe od stwierdzenia: „HCO3- jest jonowym kwasem Brönsteda”. Oznacza to, iż jest to jon posiadający cechy kwasu Brönsteda. Można go spotkać w roztworach albo w sieci krystalicznej niektórych wodorowęglanów.
Awatar użytkownika
eMdzeJ
Posty: 124
Rejestracja: 21 lip 2010, o 12:39

Re: Problematyczne zadania

Post autor: eMdzeJ »

Do haraskula, nie mam niestety zbioru z tego samego roku co ty, bo wspomniane zad 6 i 119 mam zupełnie inne, ale.
w zad 119 ilość elektoronow walendcyjnych jest 11 , wg odpowiedzi 6
Pierwiastki dążą do oktetu elektronowego lub dubletu helowego na ostatniej (walencyjnej) powłoce, więc nie mogą mieć 11 elektronów walencyjnych, góra 8 (gazy szlachetne bez helu).
w zad 6 liczba elektronow w rdzeniu wynosi 15 a w odpowiedziach jest 10 .
Tu mogę jedynie strzelać o co ci chodzi. Elektrony w rdzeniu to wszystkie elektrony oprócz walencyjnych, zatem jeśli np. tlen ma 16 elektronów, z czego 6 walencyjnych, więc posiada 10 elektronów w rdzeniu.
Pozdro
haraskula
Posty: 8
Rejestracja: 23 lut 2011, o 14:38

Re: Problematyczne zadania

Post autor: haraskula »

Wielkie dzięki : )
Już zrozumiałam swój błąd.
Awatar użytkownika
eMdzeJ
Posty: 124
Rejestracja: 21 lip 2010, o 12:39

Re: Problematyczne zadania

Post autor: eMdzeJ »

Jeszcze sorka, bo przypadkiem sam strzeliłem błąd. Oczywiście tlen nie ma 16, a 8 elektronów, czyli 6 walencyjnych i 2 rdzeniowe
agatkade
Posty: 20
Rejestracja: 12 mar 2011, o 11:25

Re: Problematyczne zadania

Post autor: agatkade »

Witam.
Wlasnie zaczelam robic arkusz z chemii z tego roku i mam problem z jednym zadaniem,a mianowicie:

zad.8
Sporzadzono 200g roztworu zawierajacego 100g sacharozy. Sacharoze poddano reakcji hydrolizy:
C12H22O11+H2OC6H12O6+C6H12O6
Reakcje przerwano w momencie,gdy calkowite stezenie cukrow redukujacych w roztworze bylo rowne 40% masowych/
Oblicz stezenie sacharozy, wyrazone w procentach masowych,w roztworze po przerwaniu reakcji.
Ma wyjsc 12%,a mi za kazdym razem wychodzi inaczej pomocy
Awatar użytkownika
eMdzeJ
Posty: 124
Rejestracja: 21 lip 2010, o 12:39

Re: Problematyczne zadania

Post autor: eMdzeJ »

sacharoza + H20 glukoza + fruktoza (w sumie to 2xC6H12O6)

proporcja:
342g sacharozy - 360g cukrów redukujących
x - 80g (40% masowych z 200g daje 80g)
x=76
Czyli do momentu gdy powstało 80g cukrów redukujących przereagowało 76g sacharozy.
W roztworze na początku było 100g sacharozy, więc po czasie przerwania reakcji zostało
100 - 76 = 24g sacharozy

I już tylko obliczenie jej obecnego stężenia:
C%= (24g x 100%) : 200g = 12%
Mikolai
Posty: 337
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 10:35

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Mikolai »

1. Ile wynosi potencjał standardowy rozkładu wody? 0,401 V, 1,23?

47/159 Rożak cz.2
Uzgodnij równanie reakcji redoks

Mn2+ + PbO2 + . HMnO4 + Pb2+ + H+

Tak mi nie wychodzi:

Mn2+ Mn + 5e |x2
Pb + 2e Pb2+ |x5

Nie zgadzają się tleny, ładunki obu stron (nawet po dopisaniu H+)

23/159
BaO + CH4 (stopień utlenienia węgla -IV, wodoru I) BaC2 (węgiel -I) + CO (węgiel II) + H2 (wodór 0)

C(-IV) C(-I) + 3e |w cząsteczce BaC2 są dwa atomy węgla, więc razy 2
C(-IV) C(II) + 6e

H2 + 2e H2 |x2

3C(-IV) 2C(-I) + C(II) + 12e |x1
2H2 + 4e 2H2 |x3

BaO + 3CH4 BaC2 + CO + 6H2

Dobrze zrobione?

18/159
Po zbilansowaniu reakcji na podstawie równań połówkowych wychodzi mi tak:
2KMnO4 + 10 HCl 2KCl + 2MnCl2 + Cl2 + 5H2O

Za mało atomów chloru po lewej. Musi być 16 HCl (i 8 H2O po prawej), ale czy można tak po prostu dopisać skoro HCl był bezpośrednio bilansowany na podstawie równań połówkowych?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

1.
Nie ma takiego czegoś jak: potencjał standardowy rozkładu wody". Natomiast jest pojęcie: potencjał rozkładowy, lub bardziej poprawnie napięcie rozkładowe. To różnica potencjałów czyli napięcie które przyłożone do elektrod elektrolizera spowoduje rozpoczęcie przebiegu ( i dalej bieg) procesów elektrolitycznych. Stąd bardziej prawidłowo: napięcie rozkładowe niż potencjał. Zależy ono od szeregu czynników na które to specjaliści z chemii fizycznej piszą tomowe dzieła.
- rodzaju elektrody
- stanu jej powierzchni
- gęstości prądu jaki będzie płynął przez elektrolizer
- szybkości dyfuzjii jonów
- i wielu, wielu innych
Czynniki te nie zostały ustandaryzowane więc pojęcie standardowe nie ma sensu. Można mówić o napięciu rozkładowym w takich a takich warunkach, przy zastosowaniu takich a takich elektrod, przy mieszaniu z taką a taka prędkością ( lub bez mieszania ) itd. itp.
Przy ograniczeniu się do poziomu maturalnego, pominięciu nadpotencjałów i wpływu większości czynników wymienionych powyżej oraz zakładając warunki standardowe, napięcie rozkładowe wody gdy nie zawiera ona zanieczyszczeń (woda destylowana, pH = 7) Ur = 1,23V. Będzie to takie teoretyczne", standardowe napięcie rozkładu.

2. Primo:

Mieszasz I sposób bilansu połówkowego (sposób atomowy") ze sposobem II (sposób jonowy"). Na maturze dostaniesz 0pkt. za taki zapis.

Secundo:

Pomyliłeś się w stopniach utlenienia! Ołów w PbO2 jest na (IV).

Tertio:
Do poprawnego zbilansowania tego równania ( i w 100% odgadnięcia brakującego substratu ) nadaje się wyłącznie II sposób bilansu równań połówkowych tzw. sposób jonowy (na I metodę mogą sobie pozwolić tylko wymiatacze ).

A więc tak to leci :

Mn2+ + 4H2OMnO4- + 8H+ +5e | *2
PbO2 + 2e + 4H+Pb2+ + 2H2O |*5

Po wymnożeniu

2Mn2+ + 8H2O2MnO4- + 16H+ +10e
5PbO2 + 10e + 20H+5Pb2+ + 10H2O
+_
2Mn2+ + 5PbO2 + 4H+2MnO4-+ 5Pb2+ + 2H2O

Aha w zadaniu są dwa błędy:
Primo: HMnO4 jest mocnym kwasem który istnieje tylko w wodnych roztworach przez co jest całkowicie zdysocjowany! Więc nie można go w jonowym równaniu zapisac jako HMnO4

Secundo: Jak widać w produktach musi powstać woda której nie ma w równaniu które podałeś!



3. (23/159)

Generalnie dobrze oprócz zapisu: H2 + 2e H2 |x2"

4. (18/159)
Primo: Nie , nie można! Jeśli coś się nie zgadza jest to wyraźny sygnał że popełniłeś błąd przy bilansowaniu. Do obu stron równania można dodać tylko jednakowe substancje: cząsteczki, jony, elektrony. Nigdy różne.

Secundo:
Wizualnie równanie wygląda tak, że pomyliłeś się przy bilansowaniu atomów chloru ( lub manganu, może stopień utlenienia manganu?). Spróbuj jeszcze raz.
aanja
Posty: 55
Rejestracja: 16 lip 2011, o 13:59

Re: Problematyczne zadania

Post autor: aanja »

Ja mam taki przykład (nie jest jakiś problematyczny) ale mam pytanie w związku z tym.

Mg3N2+ PCl5MgCl2 + P3N5

Jakim sposobem najlepiej uzgodnić strony reakcji,bo odkąd pamiętam zawsze mi się mieszało i nigdy nie zgadzalo/ W jakich sytuacjach mozna stosowac sposob z ułamkami? Macie jakieś logiczne sposoby ?
Nie chodzi o równania połówkowe ,bo to zajmuje dużo czasu tylko zwykłe ustalenie stron
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

Tutaj nie może być mowy o żadnych równaniach połówkowych. To nie jest reakcja redoks. Tylko ręczna metoda prób i błędów. W tym wypadku jak w każdym innym postaraj się z nieparzystych współczynników zrobić parzyste - taka podpowiedź.
aanja
Posty: 55
Rejestracja: 16 lip 2011, o 13:59

Re: Problematyczne zadania

Post autor: aanja »

Zrobiłam jeszcze raz i wyszło już dobrze P
5Mg3N2+ 6PCl5 15MgCl2 +2P3N5

ale czasami są takie przykłady ,że łatwo się zamieszać.
Czyli kiedy się stosuje sposób z ułamkami? Bo z tego co wiem, duzo osob go stosuje ale zapomniałam już jak się go stosowało.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

Sposobu z ułamkami nie polecam, łatwo się w nim pogubić. Polecam na piechotkę dobierać tak jak to wspomniałem aby możliwie duża ilość atomów miała wypadkowe, parzyste współczynniki. Tak czy siak bilansowania ręcznego można się nauczyć tylko Ćwicząc, bilansując setki równań. Tutaj ( w odróżnieniu od bilansowania reakcji redoks ) nie ma złotych przepisów które pozwolą szybko zbilansować każdą reakcję.
Mikolai
Posty: 337
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 10:35

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Mikolai »

Dzięki, że odpowiedziałeś i tak się rozpisałeś.

Woda. Przeczytałem w Rożaku, że metal reaguje bezpośrednio z wodą, jeśli ma od mniejszy potencjał od właśnie potencjału rozkładu wody. Jednocześnie podali, że nikiel tak nie reaguje, gdyż w szeregu elektrochemicznym jest za reakcją rozkładu wody, a przecież ma potencjał to -0,250. Coś pomieszałem czy błąd w książce?
3. (23/159)

Generalnie dobrze oprócz zapisu: H2 + 2e H2 |x2"
Zapisać to H4 + 2e 2H2?

Co do 18/159
KMnO4 + HCl KCl + MnCl2 + Cl2 + H2O

K I stopień utlenienia
Mn VII
O -II
H I
Cl -I

K I
Cl -I
Mn II
Cl -I
Cl 0
H I
O -II

2Cl(-I) (0)Cl2 + 2e |x5
Mn(VII) + 5e Mn(II) |x2

Pewnie w tych równaniach jest błąd tylko nie wiem gdzie.

Co do manganu i tlenku ołowiu.
Wiem, że w PbO2 ołów jest na IV stopniu utlenienia.
Równanie przepisałem z książki. Wody w produktach nie ma, więc pewnie kolejny błąd wydawcy. Te literówki są bardzo irytujące, bo czasami diametralnie zmieniają postać rzeczy (złe odpowiedzi, katoda zamiast anoda", mniejszy zamiast większy itp.) i można ich nie wychwycić.

Z zapisem jonowym równań połówkowych jeszcze się nie spotkałem i stąd te błędy. Muszę się dokształcić.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości