Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
migelo
Posty: 53
Rejestracja: 27 sty 2016, o 18:59

Re: Problematyczne zadania

Post autor: migelo »

Mam takie pytanie, czy na maturę powinniśmy znać reakcję Zn z HNO3(roz.) tę, która prowadzi do jonów NH4+ ? Bo w arkuszu z OKE Poznań pojawiło się takie coś, bez żadnej informacji wprowadzającej, ale pisałem normalnie do Zn(NO3)2 chociaż wiedziałem, że taka reakcja istnieje, tylko uważałem to bardziej za ciekawostkę. Co o tym myślicie ? Bo z normalnymi (nie szlachetnymi i półszlachetnymi) to HNO3 stęzony i rozcieńczonym to będzie się po prostu wodór wydzielał, a tlenki azotu to tylko szlachetne i Cu ? Czy źle to rozumiem?
dahlia
Posty: 8
Rejestracja: 23 mar 2016, o 13:03

Re: Problematyczne zadania

Post autor: dahlia »

Czy NO2 ma hybrydyzacje sp ?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Azot w NO2 ma hybrydyzację sp2, ten niesparowany elektron nie działa tak silnie jak wolna para elektronów, więc kąt między wiązaniami będzie większy niż w jonie NO2-, ale na pewno cząsteczka nie będzie liniowa jak w przypadku hybrydyzacji sp. W swoich tabelach mam, że ten kąt wynosi 134.3o, podczas gdy dla wspomnianego jonu 115.4o. Natomiast w jonie NO2+ będzie już hybrydyzacja sp no i cząsteczka będzie liniowa.
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

migelo, oczywiście, że tę reakcję trzeba znać. A odnosząc się do drugiej części Twojej wypowiedzi, to po prostu nie jest prawdziwa. Zapomniałeś o pasywacji, o różnych wyjątkach (np. żelazo z HNO3 potrafi dawać bardzo różne produkty w zależności od stężenia kwasu - patrz zbiór Pazdro z 15.14). Ponadto co masz na myśli pisząc metale półszlachetne? Jeśli na przykład miedź to zastanów się gdzie ona leży w szeregu elektrochemicznym metali.
Awatar użytkownika
Bell Ferr
Posty: 100
Rejestracja: 8 lut 2016, o 18:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Bell Ferr »

migelo pisze:Mam takie pytanie, czy na maturę powinniśmy znać reakcję Zn z HNO3(roz.) tę, która prowadzi do jonów NH4+ ? Bo w arkuszu z OKE Poznań pojawiło się takie coś, bez żadnej informacji wprowadzającej, ale pisałem normalnie do Zn(NO3)2 chociaż wiedziałem, że taka reakcja istnieje, tylko uważałem to bardziej za ciekawostkę. Co o tym myślicie ? Bo z normalnymi (nie szlachetnymi i półszlachetnymi) to HNO3 stęzony i rozcieńczonym to będzie się po prostu wodór wydzielał, a tlenki azotu to tylko szlachetne i Cu ? Czy źle to rozumiem?
O ile metal ma potencjał elektrochemiczny mniejszy od 0 [V] to reakcja wydzielania wodoru będzie zawsze towarzyszyć reakcjom redukcji reszty azotanowej (V).
Myślę że warto zapamiętać że:
Produkty redukcji reszty azotanowej (V) tak jak napisała maria304 są bardzo różne i zależą od stężenia (im wyższe stężenie tym większą przewagę ma produkt mniej zredukowany), ale zwykle mamy sytuację, w której zachodzi równolegle kilka reakcji a jedna z nich dominuje.
Cu/Ag/Hg +H2SO4 stężCu2+ / Hg + / Ag + +SO2 +H2O
Zn + 2HNO3Zn(NO3)2 +H2 zawsze
a reakcje redukcji NO3- raczej będą opisane w treści właśnie ze względu na to że są to reakcje równległe i autor zadania na prawdziwej maturze musi sprecyzować o co mu chodzi.
Awatar użytkownika
Bell Ferr
Posty: 100
Rejestracja: 8 lut 2016, o 18:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Bell Ferr »

Bell Ferr pisze:
migelo pisze:Mam takie pytanie, czy na maturę powinniśmy znać reakcję Zn z HNO3(roz.) tę, która prowadzi do jonów NH4+ ? Bo w arkuszu z OKE Poznań pojawiło się takie coś, bez żadnej informacji wprowadzającej, ale pisałem normalnie do Zn(NO3)2 chociaż wiedziałem, że taka reakcja istnieje, tylko uważałem to bardziej za ciekawostkę. Co o tym myślicie ? Bo z normalnymi (nie szlachetnymi i półszlachetnymi) to HNO3 stęzony i rozcieńczonym to będzie się po prostu wodór wydzielał, a tlenki azotu to tylko szlachetne i Cu ? Czy źle to rozumiem?
O ile metal ma potencjał elektrochemiczny mniejszy od 0 [V] to reakcja wydzielania wodoru będzie zawsze towarzyszyć reakcjom redukcji reszty azotanowej (V).
Myślę że warto zapamiętać że:
Produkty redukcji reszty azotanowej (V) tak jak napisała maria304 są bardzo różne i zależą od stężenia (im wyższe stężenie tym większą przewagę ma produkt mniej zredukowany), ale zwykle mamy sytuację, w której zachodzi równolegle kilka reakcji a jedna z nich dominuje.
W przypadku stężonego H2SO4 jest reakcja:
Cu/Ag/Hg +H2SO4 stężCu2+ / Hg + / Ag
+ +SO2 +H2O
W przypadku rozcieńczonego nie reaguje, ale w przypadku cynku i HNO3:

Zn + 2HNO3Zn(NO3)2 +H2 zawsze zachodzi,
a reakcje redukcji NO3- raczej będą opisane w treści właśnie ze względu na to że są to reakcje równległe i autor zadania na prawdziwej maturze musi sprecyzować o co mu chodzi.
migelo
Posty: 53
Rejestracja: 27 sty 2016, o 18:59

Re: Problematyczne zadania

Post autor: migelo »

Dobra, wypowiedź maria2014 mi pomieszała w głowie trochę, bo mimo, że słyszałem o tej reakcji to nigdy w żadnym podręczniku do liceum jej nie widziałem i napisałem po prostu tak jak pisze Bell Ferr, czyli do wyparcia wodoru. Pytanie: czy metale nieszlachetne (czyli prócz Cu, Ag ) będą wypierały z tych kwasów utleniających normalnie wodór i tak mogę pisać, jeśli w treści nie mam zaznaczone, że np. wydziela się brunatny gaz ? Bo o tym, że czasem pasywacja i różne tlenki azotu w reakcjach z Cu i szlachetnymi powstają, to wiem, tylko właśnie co jak jest np. Fe i rozcieńczony HNO3? pisać lepiej do H2 czy NO ?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Adax82 »

migelo,
migelo pisze:Bo z normalnymi (nie szlachetnymi i półszlachetnymi) to HNO3 stęzony i rozcieńczonym to będzie się po prostu wodór wydzielał
Jest to kwestia bardziej złożona i omawiana przede wszystkim przez DMchemika oraz mnie.
.DMchemik - wielki szacun dla Ciebie raz jeszcze.

Problem polega na tym, że w reakcji HNO3 z metalami nigdy nie uzyskamy w produktach H2. Uzyskamy natomiast NO2, NO, N2O, N2, NH3. Jest tak dlatego, że DMchemik jak wykazał to raz jeszcze i na podstawie zjawisk obowiązujących w chemii.
Sam też prezentowałem określone reakcje na tym forum ( rekcje współbieżne ) gdzie w wyniku działania HNO3 na określony metal uzyskujemy NO2, NO i NH3.
Na poziomie wiedzy licealnej ( a zatem i maturalnej ) stosowane są skróty typu: kwas HNO3 stężony ( mający sugerować, że w produktach gazowych reakcji jest NO2 ) czy kwas HNO3 rozcieńczony ( mający sugerować, że w produktach gazowych reakcji jest NO ). Jeśli zaś w produktach gazowych mielibyśmy otrzymać N2, czy N2O czy NH3 - to chemia licealna milczy dlaczego tak jest, wskazując ewentualnie jakieś wyjątki".
To może postawię kropkę nad i :
W reakcji kwasu HNO3 ( i w zależności od jego stężenia ) z metalami ( i w zależności od jego miejsca w typoszeregu elektrochemicznym ) oraz od panującego ciśnienia i panującej temperatury przeprowadzanej reakcji, produktami reakcji będą: NO2, NO, N2O, N2, NH3 - w bardzo różnych stosunkach molowych/procentowych.
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

Szanowny Adaxie, czyżbyś sugerował, że normalny człowiek nie może się wypowiadać na temat reakcji kwasów z metalami? Ciekawe co takiego migelo dowiedział się od Ciebie co mu się przyda na maturze. Nie wiesz, że na maturze ma być: to z tym reaguje i daje to, a nie jakieś naukowe wywody i niuanse?
Cadrigar
Posty: 20
Rejestracja: 3 kwie 2014, o 15:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Cadrigar »

Poniżej podano standardowe potencjały trzech reakcji redukcji.
Sn(4+) + 2e-Sn(2+) E=0,15V
Br2 + 2e- 2Br- E=1,07V
MnO4(-) + 2H2O +3e- MnO2 + 4OH(-) E=0,59V
Silniejszym reduktorem jest:ltBr(-)/Sn(2+)
Określ możliwość utlenienia jonów Sn(2+) i Br(-) przez KMnO4 w środowisku obojętnym. Napisz w formie jonowej równania odpowiednich reakcji lub napisz, że reakcja nie zachodzi.

Bardzo proszę o wytłumaczenie!
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

Silniejszym reduktorem jest ten co ma niższy potencjał, tak więc łatwo sam go znajdziesz. Myślę, że równie łatwo określisz kogo może utlenić KMnO4 - oczywiście tego kto ma niższy potencjał, bo lepszym utleniaczem jest ten kto ma wyższy potencjał.
Cadrigar
Posty: 20
Rejestracja: 3 kwie 2014, o 15:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Cadrigar »

A tu nie powinno się odwracać znaku tak jak przy entalpii? Chodzi mi o drugą część polecenia z utlenianiem.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kinga1505 »

Oblicz, ile gramów azotanu(V) potasu wykrystalizuje się ze 150 g nasyconego w temperaturze
70°C roztworu, jeżeli ochłodzi się ten roztwór do temperatury 40°C.

Rozpuszczalność KNO3 w temperaturze 40°C wynosi: 62 g.
Rozpuszczalność KNO3 w temperaturze 70°C wynosi: 138 g.

(wychodzi mi 29,6 g, w odpowiedziach jest inny wynik).
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości