Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
makaopomakale
Posty: 57
Rejestracja: 3 kwie 2016, o 12:49

Re: Problematyczne zadania

Post autor: makaopomakale »

mam w takim razie pytanie odnosnie jednego zadania z witka

Tlenek Wapnia gwałtownie reaguje z H2O przez co używany jest do osuszania różnych substancji. Poniżej podano kilka tlenków. Wybierz te, których nie da się osuszyć za pomocą CaO, zapisz je za pomocą wzorów chemicznych i wyjaśnij dlaczego w tym wypadku zastosowanie CaO jako osuszacza jest złe.

NO,SiO2,SO2,CO

odp: osuszyć nie można SO2 (to wiadomo) i SiO2 (tutaj nie wiem czemu bo pomimo że ma charakter kwasowy to jeśli nie reaguje ani z H2O ani z CaO to czemu nie da rady go osuszyć?)
makaopomakale
Posty: 57
Rejestracja: 3 kwie 2016, o 12:49

Re: Problematyczne zadania

Post autor: makaopomakale »

^^ tak wgl. dzięki
pplina
Posty: 3
Rejestracja: 29 cze 2016, o 13:22

Problematyczne zadania

Post autor: pplina »

proszę o rozwiązanie:

roztwór zawierający 0,5 mola azotanu (V) niklu i 0,1 mola azotanu(V) miedzi (II) poddano elektrolizie stosujac elktrody platynowe. Oblicz przyrost masy katody po przepuszczeniu przez ten roztwór ładunku 30000C.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

makaopomakale pisze:mam w takim razie pytanie odnosnie jednego zadania z witka

Tlenek Wapnia gwałtownie reaguje z H2O przez co używany jest do osuszania różnych substancji. Poniżej podano kilka tlenków. Wybierz te, których nie da się osuszyć za pomocą CaO, zapisz je za pomocą wzorów chemicznych i wyjaśnij dlaczego w tym wypadku zastosowanie CaO jako osuszacza jest złe.

NO,SiO2,SO2,CO

odp: osuszyć nie można SO2 (to wiadomo) i SiO2 (tutaj nie wiem czemu bo pomimo że ma charakter kwasowy to jeśli nie reaguje ani z H2O ani z CaO to czemu nie da rady go osuszyć?)

Aby reakcja zachodziła w praktyce muszą być spełnione dwa warunki.

Warunek 1 (konieczny):
Z termodynamicznego punktu widzenia reakcja musi być samorzutna. Tak jest w przypadku CaO i SiO2 - substancje mogą ze sobą reagować (na wyższym poziomie niż maturalny można to sobie obliczyć, wyliczając delta G)

Warunek 2:
Szybkość reakcji musi być na tyle duża, aby na wyniki reakcji (produkty) nie czekać latami. Reakcja pomiędzy dwoma ciałami stałymi stykającymi się ze sobą w temperaturze pokojowej zachodzi bardzo, ale to bardzo wolno (pomijamy reakcje ciało stałe + ciało stałe w obecności katalizatora np. wody)

W praktyce można byłoby obie substancje zmieszać i niby nic by się nie stało, ale:

Po pierwsze.
W preparatyce chemicznej, szczególnie w preparatyce związanej z oczyszczaniem/osuszaniem substancji istnieje zespół reguł, nazwijmy je dobrej praktyki i dobrego wychowania , które mówią, że jeśli substancje A i B teoretycznie mogą ze sobą przereagować (kinetyka nas nie interesuje w tym momencie), to NIE MIESZAMY ICH ZE SOBĄ.

Po drugie.
Nawet gdybyśmy złamali tę zasadę to w tym konkretnym przypadku po osuszeniu otrzymujemy mieszaninę stałą: SiO2("suchy") + CaO("mokry + trochę Ca(OH)2), którą nie da się w żaden sposób oddzielić, aby ODZYSKAĆ sam suchy SiO2.

Po trzecie.
Jeśli osuszany SiO2 miałby rozwiniętą powierzchnię, tego typu osuszania zawodzą (jedyną drogą osuszenia tego byłoby wielogodzinne przepuszczanie gorącego, obojętnego, nieadsorbującego się na SiO2 gazu).

Skupiając się tylko na dwóch pierwszych punktach jasno stwierdzamy, że z przyczyn chemiczno-praktycznych nie można osuszać SiO2 w ten sposób.
Jednak w zadaniach maturalnych będzie zawsze chodziło o zero-jedynkowe sprawdzenia, czy A reaguje z B (to nie możemy osuszać), nie reaguje (to możemy osuszać).
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

pplina pisze:proszę o rozwiązanie:

roztwór zawierający 0,5 mola azotanu (V) niklu i 0,1 mola azotanu(V) miedzi (II) poddano elektrolizie stosujac elktrody platynowe. Oblicz przyrost masy katody po przepuszczeniu przez ten roztwór ładunku 30000C.
Podpowiedź:

1.) Przelicz 30000 C na Faradaje (najlepiej i najszybciej się tak liczy).
2.) Sprawdź w szeregu napięciowym, które kationy mogą wogóle się redukować na katodzie w roztworze wodnym (EoEoAl). Jeśli oba mogą sprawdź w szeregu elektrochemicznym, kationy którego metalu jako pierwsze będą się redukować (im większy potencjał tym w pierwszej kolejności się będzie redukował).
3.) Jeśli pierwszym jest metal X, oblicz z proporcji reakcji katodowej, czy cała ilość ładunku zostanie zużyta na wydzielenie podanej w zadaniu ilości metalu. 4.) Jeśli nie, to wydzieli się cały ten metal, a reszta pozostanie na ten drugi.
5.) Oblicz, czy cały pozostały ładunek wydzieli cały (a może część) drugi metal.
6.) Jeśli wiesz, ile metali się wydzieliło to oblicz przyrost masy katody.
doma96
Posty: 24
Rejestracja: 26 maja 2014, o 19:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: doma96 »

W Witowskim mam ppodać wzór soli:
siarczan (VI) wodorotlenek glinu - moja odp.: Al(OH)SO4 odp. W Witowskim: AlSO4(OH), czy moja odp może być uznana? A jak to jest w przypadku dichlorku węglanu ołowiu (II) czy można napisać to tak: Pb2CO3Cl2? Bardzo dziękuje za wszelką pomoc

doma96
Posty: 24
Rejestracja: 26 maja 2014, o 19:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: doma96 »

I mam jeszcze jedno pytanie K2Cr2O7 jest trwały w środowisku kwasowym dlaczego więc reaguje z HCl? Ślicznie dziękuje za pomoc

doma96
Posty: 24
Rejestracja: 26 maja 2014, o 19:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: doma96 »

Aa i jeszcze jedno pytanko w Witowskim 2Al+6KOH 2K3AlO3 + 3H2 czemu nie powstaje sól kompleksowa?

adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

doma96 pisze:I mam jeszcze jedno pytanie K2Cr2O7 jest trwały w środowisku kwasowym dlaczego więc reaguje z HCl? Ślicznie dziękuje za pomoc
Nie sprawdziłeś jednego z możliwych warunków, kiedy sól może reagować z kwasem - reakcja redoks. W kwaśnym roztworze wodnym Cr2O72- są w stanie utlenić jony Cl- do Cl2.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

doma96 pisze:Aa i jeszcze jedno pytanko w Witowskim 2Al+6KOH 2K3AlO3 + 3H2 czemu nie powstaje sól kompleksowa?
Zastosował uproszczony sposób zapisu albo przeprowadził reakcję glinu ze stopionym KOH bez obecności wody. Literatura podaje, że o ile metaliczny glin nie reaguje ze stopionym NaOH to podobno reaguje ze stopionym KOH.
makaopomakale
Posty: 57
Rejestracja: 3 kwie 2016, o 12:49

Re: Problematyczne zadania

Post autor: makaopomakale »

Dzieki Adamantan za pomoc w zadanku poprzednim

okej mam jeszcze jedno pytanko dla was panowie/panie jako że jestem słaby z chemii

NO2 - wzor bedzie wygladac tak czy inaczej

O=N-O

i ogólnie tutaj i tlen i azot są rodnikami czy jak to jest bo już nie wiem
makaopomakale
Posty: 57
Rejestracja: 3 kwie 2016, o 12:49

Re: Problematyczne zadania

Post autor: makaopomakale »

^^ teraz tak mysle nie bedzie tak ze 2 wiazania kow. z 1 atomem tlenu i 1 koordynacyjne z 2 atomem tlenu ? i azot rodnikiem wtedy tylko bedzie ?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

makaopomakale pisze:^^ teraz tak mysle nie bedzie tak ze 2 wiazania kow. z 1 atomem tlenu i 1 koordynacyjne z 2 atomem tlenu ? i azot rodnikiem wtedy tylko bedzie ?
Tak, tylko w przypadku wzoru elektronowego trzeba dorysować te wszystkie elektrony. Podobnie NO. Jak oderwiesz od NO2 ten tlen z wiązaniem koordynacyjnym, zwrócisz tę dodatkową parę elektronową azotowi, to otrzymałeś wzór elektronowy NO (też jest rodnikiem).
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 17 gości