Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

kinga1505 pisze:1.Oblicz stopień dysocjacji kwasu dwuprotonowego, wiedząc że 1,5dm3 2-molowego roztworu tego kwasu zawiera 100 mg (miligramów) jonów oksoniowych.

Proszę o pomoc
Kationy oksoniowe H3O+
[H3O+] = (0,1/19)/1,5 = 3,51*10-3 mol/dm3
Co = 2 mol/dm3

O ile dla kwasów wieloprotonowych stosuje się czasami pojęcie całkowita stała dysocjacji", to nie ma czegoś takiego jak całkowity stopień dysocjacji". Stąd też treść przedstawionego zadania może oznaczać kwas:
1.) Mocny na obu stopniach dysocjacji, ale wtedy nie ma czego liczyć. Ta opcja odpada.
2.) Słaby na obu stopniach dysocjacji, mamy wtedy:
[H3O+]1 + [H3O+]2 = 3,51*10-3
Po ułożeniu bilansu drobin zawierających resztę kwasową otrzymamy pomocnicze równanie:
Co = [H2R] + [HR-] + [R2-]
Ta opcja jest możliwa, ale nie da się wyliczyć, więc odpada.
3.) Dwuprotonowy, gdzie na pierwszym stopniu jest kwasem mocnym a na drugim słabym. Ten przypadek może jest rozwiązywalny.

H2RH+ + HR-
Co Co Co

HR-lt H+ + R2-
x x x

(Nie przedstawiam bilansu całkowitego wszystkich drobin, bo.)

x + Co = 3,51*10-3
x = - 1,99649 Upppppps ujemne stężenie?

Widzimy więc, że zadanie jest totalnie błędnie ułożone.
Tak wiem, że proponowana przez autora odpowiedź to 1,67%, ale tamten sposób rozwiązania pogwałca wszelkie zasady równowagi chemicznej w roztworach oraz autor oblicza stężenie [H+], mimo, że w treści zadania jest masa kationów oksoniowych.
W zbiorze z którego pochodzi to zadanie jest więcej takich kwiatków", więc radzę je sobie odpuścić.
Zamiast tego proponuję rozwiązać jednym z powyższych sposobów zmodyfikowane zadanie:

Obliczyć wartości: drugiego stopnia dysocjacji (alfa2) oraz drugiej stałej dysocjacji (Ka2), dwuprotonowego kwasu H2R wiedząc, że 1,5dm3 roztworu tego kwasu o stężeniu 3*10-3 mol/dm3 zawiera 100 mg jonów oksoniowych. Przyjąć, że pierwszy stopień dysocjacji jest całkowity (alfa1 = 100%) oraz pominąć autodysocjację wody. Aaa i do tego wszystkiego jeszcze obliczyć pH roztworu.
JanJensen
Posty: 104
Rejestracja: 18 maja 2014, o 13:41

Re: Problematyczne zadania

Post autor: JanJensen »

adamantan pisze:O ile dla kwasów wieloprotonowych stosuje się czasami pojęcie całkowita stała dysocjacji", to nie ma czegoś takiego jak całkowity stopień dysocjacji". Stąd też treść przedstawionego zadania może oznaczać kwas:
Obliczyc stopień dysocjacji kwasu dwuprotonowego wiedząc ze 1,5dm3 2 molowego roztowru tego kwasu zawiera 100 mg jonów oksoniowych.
(wynik ma wyjść 1,67%, a mi ciągle wychodzi inny o wiele większy)
Mam natomiast pytanie bo tam w treści nie ma nic o całkowitym stopniu dysocjacji, a jest tylko stopień zdysocjowania kwasu. To w takim razie niepoprawnie jest mówić: Do jakiego stopnia jest zdysocjowany 2-molowy HR ?

"

Najpierw reakcja:

XH_2lt= X^2^- + 2H^+
I liczymy:

[H^+]=n/V

[H+]=0,067M, ale przeliczamy wszystko na 1 mol kwasu (patrz: reakcja), czyli [H+] będzie 2 razy mniejsza, czyli [H+]=0,0355M

C= 2M
[H+]= L (alfa) * C
L=[H+]/C
L= 0,01675=1,675%
"
adamantan pisze:x + Co = 3,51*10-3
x = - 1,99649 Upppppps ujemne stężenie?
Z ciekawości, czy stężenie ujemne ma jakąś interpretacje? Tak jak ujemne pH, które chyba oznaczało bardzo duże liczby H3O+ jak w oleum.
adamantan pisze:Tak wiem, że proponowana przez autora odpowiedź to 1,67%
Jak powinno brzmieć pytanie do takiej odpowiedzi? O procent jonów hydroniowych ?
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kinga1505 »

adamantan pisze: Obliczyć wartości: drugiego stopnia dysocjacji (alfa2) oraz drugiej stałej dysocjacji (Ka2), dwuprotonowego kwasu H2R wiedząc, że 1,5dm3 roztworu tego kwasu o stężeniu 3*10-3 mol/dm3 zawiera 100 mg jonów oksoniowych. Przyjąć, że pierwszy stopień dysocjacji jest całkowity (alfa1 = 100%) oraz pominąć autodysocjację wody. Aaa i do tego wszystkiego jeszcze obliczyć pH roztworu.
Próbowałam rozwiązać zadanie, nie wiem czy poprawnie :
0.003 mol/dm3 0,006 mol/dm3
H2R + 2H2Olt R2- + 2 H30+

19 g 1 mol
0,1 gx =0,0052631 mola

Cm=0, 0053631mola/1,5 dm3 =0, 0035087 mol/dm3


0,006 100%
0,0035- x = 58, 48 %, czyli alfa = 0,5848

K=alfa2 *C0/1-alfa
K=0,34*0,003/0,4152= 0,0024566= 2,45*10-3

Stężenie jonów oksoniowych wynosi: 0,0035 mol/dm3, więc pH to: 2+0,456= 2, 456
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

adamantan pisze:Po ułożeniu bilansu drobin zawierających resztę kwasową otrzymamy pomocnicze równanie:
[H2R] = [HR-] + [R2-]
Przepraszam, mam jakieś zaćmienie. Skąd to? Chyba powinno być: [H2R] + [HR-] + [R2-] = CHA

Jakoś tak mi się wydaje, że właśnie opcja 2) jest możliwa chociaż ani alfa1 ani alfa2 nie da się policzyć.
Oczywiście 1) i 3) nie są możliwe ponieważ 0.1g/19=nH+lt< 1.5*2=3mole



BTW, Mistrz Ufnalski (klękajcie narody!) definjuje kolejne stopnie dysocjacji kwasu H2R jako:

alfa1=([HR-]+[R2-])/CHA

alfa2=[R2-]/CHA

No i na koniec: z jakiego zbioru pochodzi to zadanie?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

kinga1505 pisze:Próbowałam rozwiązać zadanie, nie wiem czy poprawnie.
[R2-]=((0.1/19)-(1.5*3*10-3))/1.5
Awatar użytkownika
Jadwinior
Posty: 34
Rejestracja: 23 lip 2016, o 20:26

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Jadwinior »

Dlaczego masa blaszki zanurzonej w roztworze raz maleje, a raz wzrasta w podanych przykładach, skoro powstają tylko sole rozpuszczalne, więc - na moją logikę - masa każdej z nich powinna zmaleć?

Zn + CuSO4
Cu + HNO3
Cu + AgNO3

Według odpowiedzi w ostatnim przykładzie masa wzrosła i tego nie rozumiem.

pesel

[Link] Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Jadwinior pisze:Dlaczego masa blaszki zanurzonej w roztworze raz maleje, a raz wzrasta w podanych przykładach
Może coś czasami na blaszce się osadza.

Cu(blaszka) + 2AgNO3 Cu(NO3)2 + 2Ag(na blaszce)

Z blaszki spada jeden atom miedzi, a w to miejsce siadają dwa atomy srebra. Jakby się okazało, że dwa atomy srebra są cięższe niż atom miedzi to wtedy masa blaszki by przyrosła.

BTW, m.in. tutaj było:
problematyczne-zadania-vt27982-12945.htm
MojeKonto
Posty: 10
Rejestracja: 15 cze 2016, o 15:52

[Link] Problematyczne zadania

Post autor: MojeKonto »

hejo! mam takie pytanko

reakcje-metali-z-kwasami-i-woda-tabelka-vt49383.htm
^^ byla tu kiedys taka tabelka (teraz jakos nie da sie na nia wejsc) - ogolnie mam ja zapisana w zeszycie i mam odnosnie niej pytanie: (mam zadanie w zbiorze zadan operonu do zapisania reakcja Mg z HNO3 rozc. i st.)

wg. niej (tabelki) w reakcji magnezu z HNO3 (rozc.) powstawal wodór wiec reakcja powinna wygladać chyba tak:
Mg + 2HNO3Mg(NO3)2 + H2
a w zbiorze zadań ma sie ona tak: (powstaje NO zamiast H2)
3Mg + 8HNO3(rozc.)3Mg(NO3)2 + 2NO + 4H2O

natomiast ze stezonym HNO3 powstawać mial NO2 więc powinno to wygladac chyba tak
Mg + 4HNO32NO2 + Mg(NO3)2 + 2H2O

w zbiorze zadan natomiast powstaje zamiast NO2 NH4NO3:
4Mg + 10HNO3(st.)4Mg(NO3)2 + NH4NO3 + 3H2O

WIEC W KONCU JAK TO JEST KTOS WIE ?:ppp
MojeKonto
Posty: 10
Rejestracja: 15 cze 2016, o 15:52

Re: Problematyczne zadania

Post autor: MojeKonto »

O KURCZE NIE CHCIALEM TYLE POSTOW WYSLAC! PRZEPRASZAM BARDZO! INTERNET MI SIE SCIAL NA CHWILE NACISNALEM KILKA RAZY WYSLIJ i przypadkiem sie wyslalo kilka razy
ameba11
Posty: 195
Rejestracja: 23 lis 2014, o 12:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ameba11 »

ja myślę, że Mg reaguje z kwasem normalnie Mg + 2HNO3Mg(NO3)2 + H2, wypierając wodór bo jest aktywniejszy (zgodnie z szeregiem aktywności metali), teraz już dokładnie nie pamiętam, ale chyba Cu, Ag, reagowały z HNO3 z wydzieleniem różnych gazowych produktów(NO i NO2) a NH4NO3 powstaje chyba przy zastosowaniu bardzo rozcieńczonego HNO3.
makaopomakale
Posty: 57
Rejestracja: 3 kwie 2016, o 12:49

Re: Problematyczne zadania

Post autor: makaopomakale »

hejo! mam takie pytanko:
budowa przestrzenna cl2o i clo2

cl2o myslalem ze bedzie sp3 i kątowa budowa (2 wolne pary el.) a w odp. jest trójkąt rownoboczny ktoś wyjaśni

clo2 - czy tutaj chlor bedzie rodnikiem z 1 para el. i 1 wolnym el. ? z 2 wiazaniami kow. ? sp3 i budowa kątowa ? - w podr. jest tez trójkąt rownoboczny
makaopomakale
Posty: 57
Rejestracja: 3 kwie 2016, o 12:49

Re: Problematyczne zadania

Post autor: makaopomakale »

jeszcze jedno zadanie: ktore z wymienionych jonow zawiera wodny roztwor kwasu hclo
hclo dysocjuje na H+ i ClO- wiec te jony znajda sie w r-r ale dlaczego rowniez jony Cl-
makaopomakale
Posty: 57
Rejestracja: 3 kwie 2016, o 12:49

Re: Problematyczne zadania

Post autor: makaopomakale »

czy chodzi moze o to ze hclo powstaje w reakcji cl2+h2ohclo + hcl i jony cl- pochodza od hcl ?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości