Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kinga1505 »

JanJensen pisze:
kinga1505 pisze: A z fluorkiem tlenu to chyba jak z wodą zdaje mi się. W obu przypadkach będą to kształty kątowe jak to określiłaś.
Robiłam zadania ze zbioru, odpowiedź w obu przypadkach to trójkąt równoramienny.


Czy mógłbyś napisać jaki kształt ma cząsteczka w podanych przypadkach?:
a) hybrydyzacji sp3 i 1 wolnej pary elektronowej na atomie centralnym,
b) hybrydyzacji sp3 i 2 wolnych par elektronowych na atomie centralnym
c) hybrydyzacji sp2 i 1 wolnej pary elektronowej na atomie centralnym,
d)hybrydyzacji sp i 1 wolnej pary elektronowej na atomie centralnym,
+ jeśli występują jakieś inne przypadki to prosiłabym o dopisanie.


I jeszcze kiedy cząsteczka ma kształt trójkąta równoramiennego, a kiedy równobocznego?
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

problematyczne zadania

Post autor: kinga1505 »

1. Próbkę roztworu nadtlenku wodoru poddano rozkładowi katalitycznemu. Drugą identyczną próbkę poddano reakcji z manganianem VII potasu. Ile razy więcej tlenu otrzymano w drugiej probówce i dlaczego?


2.Dopisać 3 człon w szeregu: V5+, Cr 3+,

W odpowiedzi jest:Mn+. Dlaczego?
Dusia28
Posty: 20
Rejestracja: 1 wrz 2016, o 08:23

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Dusia28 »

Cześć, mam tutaj takie zadanko :
Jaka jest masa protonów zawartych w atomie węgla? Wyraź ją w gramach.

I wychodzi mi proporcja:

1g-6,02 X 10 do potęgi 23 u
x g- 6u

Mam problem z obliczeniem x, bo wychodzi mi całkiem inny niż w odpowiedziach. A może ta proporcja jest błędna Z góry dzięki za odpowiedź
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

1. Próbkę roztworu nadtlenku wodoru poddano rozkładowi katalitycznemu. Drugą identyczną próbkę poddano reakcji z manganianem VII potasu. Ile razy więcej tlenu otrzymano w drugiej probówce i dlaczego?
W jakim środowisku była prowadzona reakcja z KMnO4?

2.Dopisać 3 człon w szeregu: V5+, Cr 3+,

W odpowiedzi jest:Mn+. Dlaczego?
To są zadania w rodzaju: znajdź zależność. Zadania dawniej pojawiające się na Olimpiadach, na maturze takich nie będzie.
Nasuwa się następująca zależność: kationy kolejnych pierwiastków w czwartym okresie bloku d (V, Cr, Mn) o ładunkach dodatnich malejących o dwa, czyli V5+, Cr3+, Mn+.
Na tego typu zadania nie ma reguły - tu może być wszystko: położenie w układzie, takie same barwy, podobne zachowanie do tego samego odczynnika, dosłownie wszystko. Warto jednak na początku przyjrzeć się położeniu samych pierwiastków w układzie okresowym.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

kinga1505 pisze:Próbkę roztworu nadtlenku wodoru poddano rozkładowi katalitycznemu. Drugą identyczną próbkę poddano reakcji z manganianem VII potasu. Ile razy więcej tlenu otrzymano w drugiej probówce i dlaczego?
2H2O2 2H2O + (1)O2 ( z 2 moli powstał 1 mol)
2KMnO4 + 5H2O2 + 3H2SO4 2MnSO4 + 5O2 + K2SO4 + 8H2O (z 5 moli powstało 5 moli, czyli z 2 moli powstaną 2 mole)
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2016, o 08:13 przez pesel, łącznie zmieniany 1 raz.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Dusia28 pisze:Mam problem z obliczeniem x, bo wychodzi mi całkiem inny niż w odpowiedziach.
A ile Ci wychodzi?
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kinga1505 »

Dziękuję za odpowiedzi.
JanJensen
Posty: 104
Rejestracja: 18 maja 2014, o 13:41

Re: Problematyczne zadania

Post autor: JanJensen »

kinga1505 pisze:
JanJensen pisze:
kinga1505 pisze: A z fluorkiem tlenu to chyba jak z wodą zdaje mi się. W obu przypadkach będą to kształty kątowe jak to określiłaś.
Robiłam zadania ze zbioru, odpowiedź w obu przypadkach to trójkąt równoramienny.

Czy mógłbyś napisać jaki kształt ma cząsteczka w podanych przypadkach?:
a) hybrydyzacji sp3 i 1 wolnej pary elektronowej na atomie centralnym,
b) hybrydyzacji sp3 i 2 wolnych par elektronowych na atomie centralnym
c) hybrydyzacji sp2 i 1 wolnej pary elektronowej na atomie centralnym,
d)hybrydyzacji sp i 1 wolnej pary elektronowej na atomie centralnym,
+ jeśli występują jakieś inne przypadki to prosiłabym o dopisanie.

I jeszcze kiedy cząsteczka ma kształt trójkąta równoramiennego, a kiedy równobocznego?
To może po kolei.

np. C02 węgiel ma 4 łapki, po 2 na tlen. Te atomy tlenu ustawią się możliwie daleko od siebie po obu stronach węgla. Budowa cząsteczki jest liniowa, bo O=C=O ustawia się w jednej linii zgodnie z poprzednim zdaniem. Jeżeli nie wierzysz, to spróbuj narysować alternatywne ustawienie, gdzie tleny będą najdalej od siebie i dojdziesz do podobnych wniosków. Sp1.

Gdyby węgiel miał więcej elektronów to - ? Zamieńmy węgiel na siarkę.

Mamy SO3 i teraz narysuj cząsteczkę. Tleny muszą być od siebie jak najdalej, więc będą od siebie oddalone co 120 stopni i ustawią się w trójkąt równoboczny z tlenami w narożnikach z atomem siarki w centrum.

Teraz odpowiedź na Twoje pytanie: sp2 i wolna para elektronowa.

Zabierz z cząsteczki SO3 jeden tlen i narysuj cząsteczkę SO2. Ponieważ mamy wolną parę elektronową miary kątowe będą niemal identyczne, +/- 2-3*, można przyjąć, że dalej między tlenami mamy 120*. Ale teraz tleny są 2 a nie 3. Więc to dalej sp2, ale teraz kształt cząsteczki to trójkąt równoramienny między tlenami i siarką .

Analogicznie spróbuj narysować jon NH4+ a potem zabierz mu jeden wodór. Pamiętaj, że azot ma 5 elektronów, więc ta jedna czy dwie wolne pary zniekształcają strukturę.

Sp i wolna para, no to na przykład CO, czyli zabierz tlen z dwutlenku węgla.
Woda ma wolne pary elektronów. Pamiętaj, że obliczanie najczęściej pomija wolne pary elektronowe. Wychodzi sp3, ale budowa to trójkąt równoramienny. Zastanawiam się jak z OH-chyba sp3 ale budowa liniowa.
Fluorek tlenu, tak samo jak woda czy tlenek dichloru.

Całe ćwiczenie sprowadza się do rozmieszczenia możliwie daleko od siebie równoodległych punktów na sferze atomu centralnego.

bonus / Narysuj to: oktaedr Te(OH)6
ooo97
Posty: 67
Rejestracja: 25 sty 2016, o 11:13

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ooo97 »

Jak to jest z trwałością jonu? Jedne źródła mówią o połowicznym lub całościowym rozmieszczeniu elektronów ostatniej powłoki, inne o tym, że im więcej el. niesparowanych tym jon trwalszy. I co w takim przypadku z jonami bloku s i p?
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kinga1505 »

JanJensen pisze:
To może po kolei.

np. C02 węgiel ma 4 łapki, po 2 na tlen. Te atomy tlenu ustawią się możliwie daleko od siebie po obu stronach węgla. Budowa cząsteczki jest liniowa, bo O=C=O ustawia się w jednej linii zgodnie z poprzednim zdaniem. Jeżeli nie wierzysz, to spróbuj narysować alternatywne ustawienie, gdzie tleny będą najdalej od siebie i dojdziesz do podobnych wniosków. Sp1.

Gdyby węgiel miał więcej elektronów to - ? Zamieńmy węgiel na siarkę.

Mamy SO3 i teraz narysuj cząsteczkę. Tleny muszą być od siebie jak najdalej, więc będą od siebie oddalone co 120 stopni i ustawią się w trójkąt równoboczny z tlenami w narożnikach z atomem siarki w centrum.

Teraz odpowiedź na Twoje pytanie: sp2 i wolna para elektronowa.

Zabierz z cząsteczki SO3 jeden tlen i narysuj cząsteczkę SO2. Ponieważ mamy wolną parę elektronową miary kątowe będą niemal identyczne, +/- 2-3*, można przyjąć, że dalej między tlenami mamy 120*. Ale teraz tleny są 2 a nie 3. Więc to dalej sp2, ale teraz kształt cząsteczki to trójkąt równoramienny między tlenami i siarką .

Analogicznie spróbuj narysować jon NH4+ a potem zabierz mu jeden wodór. Pamiętaj, że azot ma 5 elektronów, więc ta jedna czy dwie wolne pary zniekształcają strukturę.

Sp i wolna para, no to na przykład CO, czyli zabierz tlen z dwutlenku węgla.
Woda ma wolne pary elektronów. Pamiętaj, że obliczanie najczęściej pomija wolne pary elektronowe. Wychodzi sp3, ale budowa to trójkąt równoramienny. Zastanawiam się jak z OH-chyba sp3 ale budowa liniowa.
Fluorek tlenu, tak samo jak woda czy tlenek dichloru.

Całe ćwiczenie sprowadza się do rozmieszczenia możliwie daleko od siebie równoodległych punktów na sferze atomu centralnego.

bonus / Narysuj to: oktaedr Te(OH)6

Spróbowałam podsumować:
hybrydyzacji sp3 i 1 wolna para elektronowej na atomie centralnym, piramida trygonalna
hybrydyzacji sp3 i 2 wolnych par elektronowych na atomie centralnym (budowa kątowa)
hybrydyz. sp3 bez wolnej pary: trójkąt równoboczny
hybrydyzacji sp2 i 1 wolnej pary elektronowej na atomie centralnym, trójkąt równoramienny
hybrydyzacji sp i 1 wolnej pary elektronowej na atomie centralnym, kształt kątowy

Czy dobrze myślę?
JanJensen pisze:
Zastanawiam się jak z OH-chyba sp3 ale budowa liniowa.
Czy w przypadku hybrydyzacji sp3 może występować budowa liniowa? Czy wolne pary nie zniekształcają cząsteczki?
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2016, o 16:27 przez kinga1505, łącznie zmieniany 2 razy.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kinga1505 »

ooo97 pisze:Jak to jest z trwałością jonu? Jedne źródła mówią o połowicznym lub całościowym rozmieszczeniu elektronów ostatniej powłoki, inne o tym, że im więcej el. niesparowanych tym jon trwalszy. I co w takim przypadku z jonami bloku s i p?
Dołączam się do pytania. Dlaczego w najtrwalszy jon miedzi to Cu+, srebra to Ag+, a złota to Au3+?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

kinga1505 pisze:Czy w przypadku hybrydyzacji sp3 może występować budowa liniowa? Czy wolne pary nie zniekształcają cząsteczki?
A jaki kształt ma mieć cząsteczka/cząstka zbudowana z dwóch atomów? ATOM1 ATOM2
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kinga1505 »

pesel pisze:A jaki kształt ma mieć cząsteczka/cząstka zbudowana z dwóch atomów? ATOM1 ATOM2
Tak, ale wolna para elektronowa na atomie centralnym nie zmienia minimalnie kąta między atomami? Mimo obecności wolnej pary na atomie centralnym kąt między atomami może wynosić 180 stopni?
Zawsze myślałam, że w takim przypadku występuje budowa kątowa
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości