Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
japecznikow
Posty: 59
Rejestracja: 8 lut 2016, o 00:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: japecznikow »

Jakiego koloru jest miedź (według klucza maturalnego), spotkałem się z wieloma kolorami:
-rdzawy
-miedziany
-czerwono-brunatny
-pomarańczowo-czarny

W wielu zadaniach gdzie inny metal wypiera miedź z roztworu, o takich właśnie kolorach piszą w odpowiedziach. Który powinienem napisać na maturze?
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kinga1505 »

Nsvvv pisze: i teraz co z wodorem.? To jest jakiś wyjątek, gdzie zapisujemy go jako H-? Czy BaH2 w ogóle tutaj nie rozpisujemy?, HCOO-

W wodorkach metali występuje budowa jonowa i jon H-.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kinga1505 »

japecznikow pisze:Jakiego koloru jest miedź (według klucza maturalnego), spotkałem się z wieloma kolorami:
-rdzawy
-miedziany
-czerwono-brunatny


W wielu zadaniach gdzie inny metal wypiera miedź z roztworu, o takich właśnie kolorach piszą w odpowiedziach. Który powinienem napisać na maturze?

czerwono-brunatny
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kinga1505 »

W pewnym alkanie stosunek masowy węgla do wodoru wynosi 5,625. Podaj wzór sumaryczny tego alkanu.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

kinga1505 pisze:W pewnym alkanie stosunek masowy węgla do wodoru wynosi 5,625. Podaj wzór sumaryczny tego alkanu.
CnH(2n+2)

12*n/(1*(2*n+2))=5.625

n=15

C15H32
AdiXon
Posty: 54
Rejestracja: 1 gru 2014, o 15:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: AdiXon »

Czy ktoś mógłby mi napisać w jakich warunkach i od czego zależy zmiana stałej i stopnia dysocjacji i w która stronę (zmniejsza się, nie zmienia się, rośnie) ?

Bo jakoś ciężko mi to spamiętać a wolałbym zrozumieć.
japecznikow
Posty: 59
Rejestracja: 8 lut 2016, o 00:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: japecznikow »

Zapisz obserwacje reakcji: (blaszka metalu + sól)
1. Cu + MgCl2(aq)
2. Fe + CuSO4(aq)
3. Mg + FeCl3(aq)
4. Zn + CrCl3(aq)

Ja napisałem tak:
1. Nie zaobserwowano zmian reakcji
2. Blaszka roztwarza się, niebieski roztwór zabarwia się na zielonkawy kolor, blaszka pokrywa się czerwono-brunatnym nalotem.
3. Blaszka roztwarza się, żółty roztwór odbarwia się, blaszka pokrywa się srebrzystobiałym nalotem
4. Blaszka roztwarza się, zielony roztwór odbarwia się, blaszka pokrywa się niebiesko-białym nalotem

Obserwacje Wg odpowiedzi:
1. Brak objawów reakcji (DOBRZE)
2. Blacha żelazna rozpuszcza się, niebieska barwa roztworu zanika, wydziela się rdzawy osad (WTF?)
3. Znika brunatna barwa roztworu (WTF?)
4. Zielony roztwór odbarwia się (DOBRZE ale czy to wystarcza?)

Nie ogarniam dlaczego wg Witowskiego roztwór z jonami Fe^2+ jest bezbarwny, a roztwór z jonami Fe^3+ jest brunatny. I dlaczego w jednym przykładzie obserwacje są tak szczegółowe a inne na odwal się.
Awatar użytkownika
Czekolada123
Posty: 13
Rejestracja: 10 paź 2016, o 20:14

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Czekolada123 »

Oblicz liczbę atomową Z pierwiastka chemicznego E i na jej podstawie zidentyfikuj symbol tego pierwiastka. Średnia masa atomowa pierwiastka E wynosi 107,87 u , a zawartość procentowa lżejszego izotopu wynosi około 51,35 %


Wiadomo ze chodzi o srebro. Tylko jak do tego dojść ? Jak obliczyć liczbę atomową?
Nie wiem czy tak można:

107,87 u = [51,35% * x + (100-51,35%) * x+1] / 100%
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kinga1505 »

AdiXon pisze:Czy ktoś mógłby mi napisać w jakich warunkach i od czego zależy zmiana stałej i stopnia dysocjacji i w która stronę (zmniejsza się, nie zmienia się, rośnie) ?

Bo jakoś ciężko mi to spamiętać a wolałbym zrozumieć.
Stała dysocjacji zależy tylko od temperatury.

Im większe stężenie substancji rozpuszczonej, tym mniejszy stopień dysocjacji. Im mniejsze stężenie, tym większy stopień dysocjacji.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kinga1505 »

japecznikow pisze:wydziela się rdzawy osad
Jako rdzawy osad przyjęto miedź osadzającą się na płytce żelaznej.
japecznikow pisze:Znika brunatna barwa roztworu
Jony Fe3+ mające brunatną barwę osadzają się na płytce.
japecznikow pisze:Nie ogarniam dlaczego wg Witowskiego roztwór z jonami Fe^2+ jest bezbarwny,
Napisano tylko, że niebieska barwa zanika(ponieważ jony miedzi osadzają się na płytce).
japecznikow pisze:I dlaczego w jednym przykładzie obserwacje są tak szczegółowe a inne na odwal się.

W Witowskim jest dużo błędów i niematuralnych odpowiedzi.
Awatar użytkownika
glikokortykosteroid
Posty: 102
Rejestracja: 27 paź 2014, o 19:17

Re: Problematyczne zadania

Post autor: glikokortykosteroid »

Mam pytanie, w książce mam napisane, że wodorki metali 1 i 2 grupy mają budowę jonową, a wodorki metali innych grup kowalencyjną. Czy w związku z tym wiązania w wodorkach między atomami metali 1 i 2 grupy są jonowe, pomimo że róznica elektroujemności na to nie wskazuje? A skoro mają budowę jonową to czemu nie dysocjują? Na maturze próbnej z OKE Poznań było zadania z reakcją BeH2, którą należało napisać w formie jonowej i wyszedłem z założenia, że skoro mają one budowę jonową to powinny dysocjować, a okazało się że nie i nie rozumiem tego.
Kolejne pytanie, czy związki mające budowę trójkątną o hybrydyzacji sp2 są polarne czy nie polarne? Z góry dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
glikokortykosteroid
Posty: 102
Rejestracja: 27 paź 2014, o 19:17

Re: Problematyczne zadania

Post autor: glikokortykosteroid »

*niepolarne
I w sumie dokładam do tego pierwszego pytania kolejne, dot. węglików i azotków, tutaj też róznica elektroujemności nie zawsze wskazuje na typ wiązania, a jest napisane że obydwa z metalami pierwszej i drugiej grupy mają budowę jonową, mam rozumieć że to oznacza, że wiązania również takie tworzą i nie sugerować się elektroujemnością?
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kinga1505 »

1.png
1.png (3.5 KiB) Przejrzano 2008 razy
Dlaczego w estrach kwasu fosforowego nie występuje wiązanie koordynacyjne(tylko fosfor łączy się z tlenem 5 wiązaniami kowalencyjnymi)?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość