Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

Camillus25 pisze:Czy w każdym przypadku podwyższenie ciśnienia spowoduje wzrost szybkości reakcji ?
Szybkość to równanie kinetyczne w którym wstawiamy stężenie substratów. Musisz sobie zawsze odpowiedzieć na pytanie, jak zmiana ciśnienia wpłynie na stężenie substratów.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Są reakcje, w których zmiana stężenia substratów nie wpływa na zmianę szybkość reakcji.
Camillus25
Posty: 9
Rejestracja: 10 mar 2017, o 14:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Camillus25 »

lukasz471 pisze:Szybkość to równanie kinetyczne w którym wstawiamy stężenie substratów. Musisz sobie zawsze odpowiedzieć na pytanie, jak zmiana ciśnienia wpłynie na stężenie substratów.
Czyli np. w tej reakcji (NH4)2CO3 CO2 + H2O + 2NH3 po podwyższeniu ciśnienia będzie większa czy mniejsza ?
Awatar użytkownika
KomórkaMacierzysta
Posty: 77
Rejestracja: 2 mar 2017, o 18:49

Re: Problematyczne zadania

Post autor: KomórkaMacierzysta »

Spoœród wymienionych cząsteczek i jonów:
OH– HNO3 NO3- HCO3- CO3 2- NH4+ NH3 H3O+ wybierz:

C. Trzy substancje amfiprotyczne (które mogą być zarówno kwasami, jak i zasadami) w teorii Brönsteda:

Czy tylko ja widzę dwie? HCO3- i NH3
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

pesel pisze:Są reakcje, w których zmiana stężenia substratów nie wpływa na zmianę szybkość reakcji.
Nie mieszajmy licealistom. Na maturze prawie w ogóle nie porusza się tematu rzędowości reakcji. Otóż istnieją reakcje 0-rzędu w których rzeczywiście stężenie substratów nie wpływa na szybkość, ale jak dla mnie informacja zbędna dla maturzystów.
Camillus25 pisze:Czyli np. w tej reakcji (NH4)2CO3 CO2 + H2O + 2NH3 po podwyższeniu ciśnienia będzie większa czy mniejsza ?
Nie wiem czy w tej reakcji będzie jakikolwiek stan równowagi. Rozkład soli jest raczej procesem jednostronnym i ciężko odwracalnym Skąd to zadanie?
Kom&#xF3rkaMacierzysta pisze:Spoœród wymienionych cząsteczek i jonów:
OH– HNO3 NO3- HCO3- CO3 2- NH4+ NH3 H3O+ wybierz:

C. Trzy substancje amfiprotyczne (które mogą być zarówno kwasami, jak i zasadami) w teorii Brönsteda:

Czy tylko ja widzę dwie? HCO3- i NH3
Tak, są tylko dwie. A nie było tam przypadkiem jeszcze wody, która jest często dawana w takich zadainach?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

lukasz471 pisze:Nie wiem czy w tej reakcji będzie jakikolwiek stan równowagi. Rozkład soli jest raczej procesem jednostronnym i ciężko odwracalnym
On nie pyta o stan równowagi. Pyta o szybkość reakcji.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Larsonik »

WSIP 2016 marzec zad. 11

Właściwe podkreślić:
Entalpia reakcji dotyczy molowej interpretacji równania procesu przebiegającego pod stałym ciśnieniem, gdy temperatura końcowa produktów była (wyższa niż / niższa niż / taka sama jak) temperatura początkowa substratów. Wartość entalpii (zależy / nie zależy) od warunków przeprowadzania reakcji.

Prawidłowe odpowiedzi to kolejno: taka sama jak, nie zależy. Jaka teoria się za tym kryje?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Dwóch naukowców X i Y spalało kalosza. Jeden prawego, drugi lewego. Obaj poddali spaleniu kalosz o temperaturze 25oC. Bilansowali ciepło jakie powstało w reakcji spalania ale X zakończył pomiar ciepła jak pokaloszowy popiół miał temperaturę 100oC, natomiast Y poczekał aż temperatura popiołu spadła do 25oC. Czy obaj zmierzyli tę samą ilość ciepła?
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Larsonik »

Podczas chłodzenia się popiołu wydzielało się do otoczenia ciepło, czyli Y zmierzył większą ilość ciepła, która to ilość więcej mówi o reakcji niż u pana X, stąd odpowiedź. Dobrze rozumiem?

A jak z drugim? Nieważne, czy spalam kalosza w ciśnieniu 1 hPa czy 1000hPa, entalpia się nie zmienia?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Larsonik pisze:Dobrze rozumiem?
Tak, trzeba sprowadzić produkty do tych samych warunków.

Entalpia jest funkcją stanu. Nie ma znaczenia co tam się po drodze wyrabiało. Ważne byle stan początkowy i końcowy były takie same. X mógł oderwać od kalosza język (kurde, kalosz nie ma języka . no to może sznurowadła) i dorzucić go do paleniska w 10 minucie spalania się bezjęzykowego kalosza.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Larsonik »

Świetne obrazowe wytłumaczenie! Nie skojarzyłem tego w ogóle z prawem Hessa. Dziękuję
kuganiza
Posty: 10
Rejestracja: 6 lut 2017, o 15:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kuganiza »

Matura próbna z poznania 2012:
Zadanie 7. (1 pkt)
„Cisplatyna” to zwyczajowa nazwa nieorganicznego związku chemicznego, który stosowany
jest w chemioterapii nowotworów ze względu na swoje działanie cytostatyczne.
Wzór sumaryczny związku ma postać: Pt(NH3)2Cl2, a jego nazwa systematyczna to:
cis-diaminadichloroplatyna (II).
Na podstawie wiadomości dotyczących izomerów geometrycznych cis-trans
węglowodorów nienasyconych, dokonaj uogólnienia i uzupełnij poniższy schemat
symbolami atomów chloru i wzorami cząsteczek amoniaku tak, aby wzór związku
przedstawiał izomer „cisplatyny”.

NH3 NH3
/
Pt
/
Cl Cl
Tak jest w odpowiedziach, a jęslli ja napisałam Cl u dwa razy góry, a amoniak na dwa razy dole to jest to błąd?
Awatar użytkownika
Liam
Posty: 201
Rejestracja: 27 lis 2009, o 15:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Liam »

kuganiza pisze:Matura próbna z poznania 2012:
Zadanie 7. (1 pkt)
„Cisplatyna” to zwyczajowa nazwa nieorganicznego związku chemicznego, który stosowany
jest w chemioterapii nowotworów ze względu na swoje działanie cytostatyczne.
Wzór sumaryczny związku ma postać: Pt(NH3)2Cl2, a jego nazwa systematyczna to:
cis-diaminadichloroplatyna (II).
Na podstawie wiadomości dotyczących izomerów geometrycznych cis-trans
węglowodorów nienasyconych, dokonaj uogólnienia i uzupełnij poniższy schemat
symbolami atomów chloru i wzorami cząsteczek amoniaku tak, aby wzór związku
przedstawiał izomer „cisplatyny”.

NH3 NH3
/
Pt
/
Cl Cl
Tak jest w odpowiedziach, a jęslli ja napisałam Cl u dwa razy góry, a amoniak na dwa razy dole to jest to błąd?
W odpowiedzi OKE uwzględniło wzór przestrzenny i stąd ta różnica. Twój wzór jest prawidłowy, tylko przedstawiony w innej postaci.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2017, o 12:02 przez Liam, łącznie zmieniany 1 raz.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości