Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Dwóch naukowców X i Y spalało kalosza. Jeden prawego, drugi lewego. Obaj poddali spaleniu kalosz o temperaturze 25oC. Bilansowali ciepło jakie powstało w reakcji spalania ale X zakończył pomiar ciepła jak pokaloszowy popiół miał temperaturę 100oC, natomiast Y poczekał aż temperatura popiołu spadła do 25oC. Czy obaj zmierzyli tę samą ilość ciepła?
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Larsonik »

Podczas chłodzenia się popiołu wydzielało się do otoczenia ciepło, czyli Y zmierzył większą ilość ciepła, która to ilość więcej mówi o reakcji niż u pana X, stąd odpowiedź. Dobrze rozumiem?

A jak z drugim? Nieważne, czy spalam kalosza w ciśnieniu 1 hPa czy 1000hPa, entalpia się nie zmienia?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Larsonik pisze:Dobrze rozumiem?
Tak, trzeba sprowadzić produkty do tych samych warunków.

Entalpia jest funkcją stanu. Nie ma znaczenia co tam się po drodze wyrabiało. Ważne byle stan początkowy i końcowy były takie same. X mógł oderwać od kalosza język (kurde, kalosz nie ma języka . no to może sznurowadła) i dorzucić go do paleniska w 10 minucie spalania się bezjęzykowego kalosza.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Larsonik »

Świetne obrazowe wytłumaczenie! Nie skojarzyłem tego w ogóle z prawem Hessa. Dziękuję
kuganiza
Posty: 10
Rejestracja: 6 lut 2017, o 15:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kuganiza »

Matura próbna z poznania 2012:
Zadanie 7. (1 pkt)
„Cisplatyna” to zwyczajowa nazwa nieorganicznego związku chemicznego, który stosowany
jest w chemioterapii nowotworów ze względu na swoje działanie cytostatyczne.
Wzór sumaryczny związku ma postać: Pt(NH3)2Cl2, a jego nazwa systematyczna to:
cis-diaminadichloroplatyna (II).
Na podstawie wiadomości dotyczących izomerów geometrycznych cis-trans
węglowodorów nienasyconych, dokonaj uogólnienia i uzupełnij poniższy schemat
symbolami atomów chloru i wzorami cząsteczek amoniaku tak, aby wzór związku
przedstawiał izomer „cisplatyny”.

NH3 NH3
/
Pt
/
Cl Cl
Tak jest w odpowiedziach, a jęslli ja napisałam Cl u dwa razy góry, a amoniak na dwa razy dole to jest to błąd?
Awatar użytkownika
Liam
Posty: 201
Rejestracja: 27 lis 2009, o 15:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Liam »

kuganiza pisze:Matura próbna z poznania 2012:
Zadanie 7. (1 pkt)
„Cisplatyna” to zwyczajowa nazwa nieorganicznego związku chemicznego, który stosowany
jest w chemioterapii nowotworów ze względu na swoje działanie cytostatyczne.
Wzór sumaryczny związku ma postać: Pt(NH3)2Cl2, a jego nazwa systematyczna to:
cis-diaminadichloroplatyna (II).
Na podstawie wiadomości dotyczących izomerów geometrycznych cis-trans
węglowodorów nienasyconych, dokonaj uogólnienia i uzupełnij poniższy schemat
symbolami atomów chloru i wzorami cząsteczek amoniaku tak, aby wzór związku
przedstawiał izomer „cisplatyny”.

NH3 NH3
/
Pt
/
Cl Cl
Tak jest w odpowiedziach, a jęslli ja napisałam Cl u dwa razy góry, a amoniak na dwa razy dole to jest to błąd?
W odpowiedzi OKE uwzględniło wzór przestrzenny i stąd ta różnica. Twój wzór jest prawidłowy, tylko przedstawiony w innej postaci.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2017, o 12:02 przez Liam, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nuna
Posty: 19
Rejestracja: 9 maja 2012, o 19:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Nuna »

Ja jak patrzyłam w odpowiedzi do tego zadania to cl wlasnie były na górze.
Z tego co mi się wydaje to po prostu istotne było aby oba Cl i oba NH3 były albo na górze albo na dole.
AdiXon
Posty: 54
Rejestracja: 1 gru 2014, o 15:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: AdiXon »

Oblicz entalpię tworzenia chlorku amonu, opierając się na równaniu poniższej reakcji:

NH3 + HCl NH4Cl + 179,6 kJ x mol

oraz wartość podanych entalpii tworzenia amoniaku i chlorowodoru wynoszących odpowiednio: H= -46 kJ x mol , H= -91,7 kJ x mol.

Tu wyszła mi dobra odpowiedź, ale zsumowałem to wszystko (z Prawa Hessa). -317,3 kJ

i teraz robiłem drugie analogiczne zadanie i też napisane entalpię tworzenia, podobnie zsumowałem jak wyżej, ale wynik jakoby zły.

Wiedząc, że

HtwCO2 = -393 kJ x mol
HtwSO2 = -297 kJ x mol

CS2 + 3O2 CO2 + 2SO2

I teraz moje pytanie bo już kompletnie się w tym pogubiłem, czy tylko przy poleceniu obliczenia standardowej entalpii sumuje się wszystko, czy w entalpii tworzenia, bo te zadania to już mnie mylą na maksa, a może to pierwsze udało mi sie zrobić na farcie, że mi dobry wynik wyszedł?
AdiXon
Posty: 54
Rejestracja: 1 gru 2014, o 15:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: AdiXon »

Zapomniałem dodać do tej reakcji

CS2 + 3O2 CO2 + 2SO2 podali entalpie H= - 1108 kJ x mol CS2
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Napisz (z łaski swojej) co miałeś obliczyć w drugim zadaniu.
AdiXon
Posty: 54
Rejestracja: 1 gru 2014, o 15:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: AdiXon »

Wiedząc, że

Htw CO2 = -393 kJ/mol
Htw SO2 = -297 kJ/mol

CS2 + 3O2 CO2 + 2SO2 H= -1108 kJ/mol

Oblicz entalpię tworzenia CS2.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Pierwsza x1, druga x2, trzecia x(-1)
Awatar użytkownika
Liam
Posty: 201
Rejestracja: 27 lis 2009, o 15:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Liam »

Proszę o pomoc z kilkoma zadaniami.

1) Dlaczego powyższe stwierdzenia są fałszywe?
- Sumaryczna liczba moli substratów nie może być inna niż sumaryczna liczba moli produktów reakcji.
- Sumaryczna liczba drobin wszystkich reagentów w czasie reakcji nie ulega zmianie.

2) Przygotowano wodny roztwór kwasu azotowego(III) o stężeniu 0,01 M, którego pH = 2,7.
Wybierz wzory dwóch odczynników (HNO3, NaOH, KNO2, NH3, H2O), które po wprowadzeniu do roztworu kwasu azotowego(III) mogłyby zmniejszyć stopień dysocjacji tego kwasu.
Wybór NaOH jest oczywisty w tym zadaniu, ponieważ zmniejszy on liczbę H+ w roztworze.
Drugą prawidłową odpowiedzią jest HNO3, której nie do końca rozumiem. Czy chodzi o przesunięcie równowagi w stronę tworzenia HNO2?


3) W wodnym roztworze azotanu(V) magnezu iloczyn stężeń molowych jonów pochodzących z dysocjacji elektrolitycznej tej soli przyjmuje wartość 5*10-3. Oblicz stężenie molowe soli w tym roztworze.
Iloczyn stężenia jonów potraktowałem jako 4x3=5*10-3, niestety mój wynik (C=0,11 M) nie jest zgodny z odpowiedziami.

4) Dlaczego aspartam
1.png
daje pozytywny wynik próby biuretowej, skoro posiada tylko jedno wiązanie peptydowe?

5) Czy aspartam występuje w postaci 22=4 izomerów optycznych, czy może jest ich więcej?

Trochę tego jest, ale do tej pory nie udało mi się znaleźć odpowiedzi
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości