Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Larsonik pisze:Zad. 4
To jaką w końcu siarka ma hybrydyzację w kw. siarkowym (VI) i kw. siarkowym (IV)? Z tego, co wyczytałem, to wiem, że na poziomie maturalnym raczej nie zrozumiem, jak to dokładnie jest, a różnie widziałem w różnych źródłach. Ale jakby się o to pytali na maturze? Tak jak mnie uczono, to licząc 2 wiazania sigma pojedyncze i 2 wiązania koordynacyjne wychodzi sp3.
Ja bym liczył w kwasach tak jak dla jonów siarczanowych (IV) i (VI).
Larsonik pisze:Zad 6. a
Po czym wnioskujemy, ze to pH będzie większe niz 6?
O ile w pierwszym można by kombinować mimo nieznajomości Ka2 (założyć, że jest niższa od Ka1), to w przypadku NaHSO3 raczej jest marna szansa aby pH było większe od 6.
Larsonik pisze:Zad. 20
Na jakiej zasadzie wnioskujemy, że to była wodorosól? Ja rozumiem, odpowiedni stosunek molowy i tak dalej, ale nigdzie nie ma informacji, że substraty przereagowały w całości.
A jak sobie wyobrażasz, że nie przereagowały w całości?
Larsonik pisze:Zad. 35
Dlaczego powstała mieszanina racemiczna? Markownikow nie obowiązuje?
Właśnie dlatego, że obowiązuje otrzymujemy cząsteczki chiralne. A ponieważ reakcja idzie przez karbokation to może on być z jednakowym prawdopodobieństwem zaatakowany przez cząsteczkę wody z obu stron. Stąd racemat.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Larsonik »

A jak sobie wyobrażasz, że nie przereagowały w całości?
Klasycznie 2KOH + H2SO4 K2SO4 + 2H2O, zostałby kwas siarkowy. Nie wiem, czemu tak nie moze być. Może ze względu na to odparowywanie? Co do 35. to faktycznie jakieś głupie pytanie zadałem, nie wiem, co wtedy myślałem.

Bardzo Ci pesel dziękuję, po raz kolejny.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Larsonik pisze:Klasycznie 2KOH + H2SO4 K2SO4 + 2H2O, zostałby kwas siarkowy.
No to klasycznie ten kwas siarkowy (VI) (kwas Bronsteda) rozejrzy się na boki i dopadnie siarczany (VI) (zasadę Bronsteda) i już ich nie ma (z dokładnością do stężeń wynikających ze stałej równowagi).

H2SO4 + Na2SO4 2NaHSO4

Trudno utrzymać obok siebie kwas i zasadę, które nie stanowią sprzężonej pary.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Larsonik »

Już wszystko jasne, tego faktu mi brakowało! Dzięki.
kuganiza
Posty: 10
Rejestracja: 6 lut 2017, o 15:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kuganiza »

cke 2014 maj zad.3 pkt. a) Jest to zadanie z wykresem, którego wstawić nie umiem więc tu podaje link
zobacz-ten-plik.pdf
(796.06 KiB) Pobrany 20 razy
w kluczu jest napisane masa molowa, g·mol–1
a ja rozwiązując arkusz napisałam masa atomowa, u
i nie wiem dlaczego jedna odpowiedz jest prawdziwa, a druga fałszywa, więc proszę o pomoc.
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Cappy »

kuganiza, kluczem tu jest fragment: pewnej makroskopowej wielkości"
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

Camillus25 pisze:Jeżeli mam np. napisać wyrażenie na stałą dysocjacji II stopnia dysocjacji kwasu siarkowodorowego to która z tych wyrażeń jest poprawniejsza, czy też może obie:

Ka2=[S2-][H3O+]/[HS-][H2O] czy Ka2=[S2-][H+]/[HS-]
Drugie bardziej maturalne. Ogólnie rzecz biorąc, to wodę do równania na stałą nie powinno się brać wtedy, gdy reakcja toczy się w roztworze wodnym, bo jest jej wtedy tak dużo, że nie ma to sensu i zmieniałoby kompletnie wartość stałej.
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

Larsonik pisze: Przeprowadzono reakcję 1-chloropropanu z 2-chloropropanem zmieszanych ze sobą w stosunku 1:4. Oblicz stosunki molowe produktów organicznych w mieszaninie poreakcyjnej, zakładając, że wydajnosci wynosi 100% i entalpia reakcji jest taka sama.

Jak to zrobić? I dlaczego właśnie tak?

Drugie pytanko - jeśli mamy jakiś węglowodór z podwójnym wiązaniem i atomy wegla przy nim mają łącznie 4 różne podstawniki, to na jakiej zasadzie mówimy, który jest trans, a który jest cis?

Jeszcze trzecie - jaki kolor roztworu powstanie, jeśli do roztworu kwasu salicylowego i drugiego roztworu acetylosalicylowego wrzucimy Cu(OH)2?
Punkt 1. Czegos tutaj brakuje. Może sód był w tej reakcji również?
Punkt 2. Najprościej mówiąc o izomerii cis-trans decydują te cięższe podstawniki przy danych węglach z wiązaniem podwójnym.
Punkt 3. Obydwa przereagują i stworzą z Cu(OH)2 sól o barwie niebieskiej. Chyba, że jakieś inne reakcje zachodzą. Ale na poziomie liceum powinniście wiedzieć, że jeżeli coś ma grupę COOH to reaguje z Cu(OH)2 w prostej reakcji zobojętnienia tworząc sole niebieskie (najczęściej rozpuszczalne)
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

castle pisze:Co powstanie w reakcji acetonu z etanolem ? Nie mam pojęcia :-(
Na poziomie liceum nie musicie znać reakcji tworzenia hemiacetali i acetali. Jeżeli pojawi siena maturze, to z tekstem wprowadzającym.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Larsonik »

Punkt 1. Czegos tutaj brakuje. Może sód był w tej reakcji również?
Tak! Jakoś go zjadłem, jak przepisywałem treść zadania.
Punkt 3. Obydwa przereagują i stworzą z Cu(OH)2 sól o barwie niebieskiej. Chyba, że jakieś inne reakcje zachodzą. Ale na poziomie liceum powinniście wiedzieć, że jeżeli coś ma grupę COOH to reaguje z Cu(OH)2 w prostej reakcji zobojętnienia tworząc sole niebieskie (najczęściej rozpuszczalne)
To ja może po prostu odeślę do zadanka - arkusz wydawnictwa Medyk z kwietnia 2015 roku, zadanie 32. Czemu zatem w odpowiedziach jest podane, jakby kwas salicylowy i acetylosalicylowy nie reagował z Cu(OH)2?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Nie jest napisane, że nie reagowały. Jedynie stwierdzili, że nie dały żółtego (z HNO3), granatowego lub różowofioletowego zabarwienia (z Cu(OH)2).

Ale skąd czytający miał wiedzieć, że akurat salicylan nie jest granatowy albo różowofioletowy tylko
tego nie wiem.
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

Larsonik pisze:To ja może po prostu odeślę do zadanka - arkusz wydawnictwa Medyk z kwietnia 2015 roku, zadanie 32. Czemu zatem w odpowiedziach jest podane, jakby kwas salicylowy i acetylosalicylowy nie reagował z Cu(OH)2?
To teraz już można bardziej podyskutować. Po pierwsze, jak dla mnie to zadanie niejednoznaczne, bo brak katalizatora przy nitrowaniu i trudno powiedzieć, czy doszłoby do znitrowania związków aromatycznych. Po drugie, związek II daje z Cu(OH)2 barwę różowofioletową bo dochodzi do próby biuretowej (posiada dwa wiązania peptydowe). Po trzecie, alfa-aminokwasy tworzą z Cu(OH)2 kompleksy o barwie szafirowej. W odpowiedziach dają kolor granatowy, co do końca nie można przyrównać do szafiru, ale cóż. Nigdy nie widziałem jaki kolor powstaje, więc trudno mi dyskutować. Poza tym, nie wszystkie aminokwasy dają te kompleksy z tego co wiem, więc dyskusyjna sprawa. Po trzecie, w zadaniu nie masz kwasu acetylosailcylowego. Przyjrzyj się dokładnie.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Larsonik »

Faktycznie, nie jest to kw. acetylosalicylowy, jestem ślepy . Całe moje niezrozumienie tego zadania wynikało z dwóch rzeczy. Po pierwsze przekonania, że związki z grupą karboksylową utworzą po prostu niebieską sól miedzi. Dlatego też założyłem, że więcej związków da granatowe zabarwienie. Po drugie braku wiedzy o kompleksie alfa-aminokwasów z Cu(OH)2. Podejrzewam, że jednak na maturze byłby do tego tekst źródłowy. Dzięki chłopaki.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości