Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kinga1505 »

1. W temperaturze 1000 K przeprowadzono syntezę bromowodoru z pierwiastków, w wyniku czego ustalił się stan równowagi chemicznej, której przebieg ilustruje równanie:
H2 (g) + Br2 (g) 2HBr (g)
oblicz masowy skład mieszaniny poreakcyjnej, jeśli wiesz, że w zamkniętym naczyniu o objętości 10 dm3 umieszczono po jednym molu obu substratów a stała równowagi reakcji w warunkach jej prowadzenia wynosi K= 100.

2. Skraplaniu 1 mola pary wodnej towarzyszy przekazanie 44 kJ energii z układu do otoczenia. Ustal, jaki jest efekt termiczny parowania ciekłej wody.

W odpowiedziach jest endotermiczny. Dlaczego?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

1.

K=[HBr]2/([H2][Br2])=(nHBr)2/(nH2*nBr2)=x2/((1-x)(1-x))=(x/(1-x))2=100x/(1-x)=10 x=10/11

nH2=nBr2=(1/11) mola

nHBr=(10/11) mola

dalej masa i te udziały

2.

Skoro w jedną mańkę jest egzo to w przeciwną mańkę endo.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kinga1505 »

Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie w jaki sposób obliczyć stałą dysocjacji zasady sprzężonej z kwasem(Ka=6,3*10^-4)?
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

kinga1505 pisze:2. Skraplaniu 1 mola pary wodnej towarzyszy przekazanie 44 kJ energii z układu do otoczenia. Ustal, jaki jest efekt termiczny parowania ciekłej wody.

W odpowiedziach jest endotermiczny. Dlaczego?
Pomyśl o tym w ten sposób. Parowanie wody to przeprowadzenie wody z formy ciekłej do gazowej. Jeżeli weźmiesz wodę cieklą do probówki, to żeby woda zaczęła wrzeć musisz ją podgrzewać, czyli dostarczyć tej wodzie energii. Dlatego endoenergetyczna.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

kinga1505 pisze:Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie w jaki sposób obliczyć stałą dysocjacji zasady sprzężonej z kwasem(Ka=6,3*10^-4)?
Ka*Kb=Kw czyli dla Twojego przypadku i normalnej wartości iloczynu jonowego:

Kb=10-14/(6.3*10-4)
chiralna
Posty: 100
Rejestracja: 4 sie 2016, o 14:32

Re: Problematyczne zadania

Post autor: chiralna »

Oblicz stężenie jonów wodorowych w roztworze kwasu azotowego (III) o stęż. 0,1M.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

[H+]=(KHA*cHA)1/2
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

pesel pisze:[H+]=(KHA*cHA)1/2
Gdybym był w liceum to nie wiedziałbym skąd ten wzór wziąłeś. Może tak bardziej licealnie.
Bierzemy prawo rozcieńczeń ostwalda w postaci pełnej, gdyż Cpocz/Klt400. Z tego równania obliczamy stopień dysocjacji. Niestety będzie trzeba rozwiązać równanie kwadratowe. Jeżeli będziemy mieli obliczony stopień dysocjacji, to możemy ze wzoru na stopień dysocjacji policzyć stężenie zdysocjowane, czyli w tym przypadku stężenie H+
A z przekształcenia jakiego wzoru pochodzi ten wzór który podałeś pesel?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Proszę bardzo:

1.

K=[A-][H+]/[HA]=[H+]*[H+]/(CHA-[H+])

gdy CHA == [HA] to:

K=[H+]2/CHA [H+]=(KHA*CHA)1/2

2.

alfa=(K/CHA)1/2 (można bo alfa==(K/CHA)1/2=(2*10-4/0.1)1/2<0.05 lub wcale nie równoważne CHA/K=0.1/(2*10-4)400

[H+]=alfa*CHA=(K/CHA)1/2*CHA=(KHA*CHA)1/2
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

pesel pisze:K=[A-][H+]/[HA]=[H+]*[H+]/(CHA-[H+])

gdy CHA == [HA] to:

K=[H+]2/CHA [H+]=(KHA*CHA)1/2
Słuchaj, założyłeś że stężenie równowagowe HA jest w przybliżeniu równe HA początkowemu. Powiedz Pesel, kiedy tak można zakładać? Rozumiem, że jak kwas jest bardzo słaby, to stężenie początkowe i niezdysocjowane są praktycznie takie same, ale jednak jest pewna różnica w wyniku. I
pesel pisze: CHA/K=0.1/(2*10-4)400
Skąd wziąłeś tą wartość stalej dysocjacji? W najnowszych kartach wzorów na maturę wg nowego programu K dla tego kwasu wynosi 5*10-4, a wg starej karty wzorów dla starego programu wynosi 2*10-4. Nie wiem skąd ta różnica wynika.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

To samo w zbiorze Pazdro.

U Mizerskiego (Tablice chemiczne) pKHA=3.15, u Lautenschlagera (Nowoczesne kompendium .) pKHA=3.35.

Może temperatura (nieokreślona w zadaniu) . kto wie.
lukasz471 pisze:Słuchaj, założyłeś że stężenie równowagowe HA jest w przybliżeniu równe HA początkowemu. Powiedz Pesel, kiedy tak można zakładać?
Takie samo kryterium jak przy Ostwaldzie.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Larsonik »

W sytuacji, gdy mamy do uzgodnienia redoxa w środowisku obojętnym, np. MnO4- i NO2-, to jesli mamy napisać równanie utleniania i redukcji (zapis jonowo-elektronowy), to jaki jon wziąć do równowagi ładunku: H+ czy OH-? Tak teraz pomyslałem, ze jeśli np. NO2- pochodzi od KNO2, to wypadałoby OH- ze względu na hydrolizę, ale spotykałem się też z H+, więc sam nie wiem.

Jeszcze jedno pytanie - skąd wiązania jonowe między resztami aminokwasowymi w strukturze III rzędowej białek?
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

Larsonik pisze:W sytuacji, gdy mamy do uzgodnienia redoxa w środowisku obojętnym, np. MnO4- i NO2-, to jesli mamy napisać równanie utleniania i redukcji (zapis jonowo-elektronowy), to jaki jon wziąć do równowagi ładunku: H+ czy OH-? Tak teraz pomyslałem, ze jeśli np. NO2- pochodzi od KNO2, to wypadałoby OH- ze względu na hydrolizę, ale spotykałem się też z H+, więc sam nie wiem.

Jeszcze jedno pytanie - skąd wiązania jonowe między resztami aminokwasowymi w strukturze III rzędowej białek?
Musicie wiedzieć jak wygląda reakcja KMNO4 w zależności od środowiska. W środowisku kwasowym i zasadowym jako produkt uboczny powstaje woda. Natomiast w środowisku obojętnym powstaje (co ciekawe) zasada, np:
KMNO4 + KNO2 + H20 = MnO2 + KNO3 + KOH
Tak więc do bilansu bierzesz jony OH- i wodę
Czyli tutaj powstaje zasada więc bierzemy jony OH-. Jeżeli natomiast weźmiesz jony H+ to też nie jest to błąd. Bo jony H+ i tak się skrócą ostatecznie, ale nie ma to sensu merytorycznego.
Jeżeli natomiast w reakcji nie ma w ogóle środowiska, to możesz sam sobie je stworzyć i wtedy jest wolna wola. Możesz dać jony H+ i wodę lub jony OH- i wodę. Jednakże zazwyczaj wychodzi lepiej i łatwiej jeżeli weźmie się jony H+ i wodę.

Co do drugiego pytania. Wiązania jonowe w białkach powstają np wtedy, gdy w białku występują aminokwasy zawierające kilka grup COOH lub kilka grup NH2. I wtedy one mogą występować w formie zjonizowanej i tworzyć wiązania jonowe.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości