Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
DonWersalos
Posty: 9
Rejestracja: 23 paź 2016, o 00:44

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DonWersalos »

Mam pytanie odnośnie zadania:
Jakie pH miałby r-r kwasu chlorowego(III), gdyby jego stężenie wynosiło 0,1 mol/dm3.
Spotkałem się z odpowiedzią liczenia alfy ze wzoru K=alfa^2 x c i potem z niego stężenia H+ i wychodziło pH ok. 1,5.
A czy nie powinno się tego liczyć z K= [H+]^2/C-[H+]. Wtedy wychodziło mi [H+]=0,11 no i pH = 0,96. Gdyby liczyć pH dla mocniejszego kwasu np. chlorowego (V) o tym samym stężeniu to pH byłoby 1, więc byłoby trochę wyższe mimo, że kwas ten jest mocniejszy czy to nie dziwne. Mógłby ktoś sprawdzić ?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

DonWersalos pisze:Jakie pH miałby r-r kwasu chlorowego(III), gdyby jego stężenie wynosiło 0,1 mol/dm3. Spotkałem się z odpowiedzią liczenia alfy ze wzoru K=alfa^2 x c i potem z niego stężenia H+ i wychodziło pH ok. 1,5. A czy nie powinno się tego liczyć z K= [H+]^2/C-[H+]. Wtedy wychodziło mi [H+]=0,11
Czyli wyszło Ci [H+]cHClO2? Mało prawdopodobne, a nawet wcale. To tak jakbyś z 10 jabłek miał 20 ogryzków.
DonWersalos
Posty: 9
Rejestracja: 23 paź 2016, o 00:44

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DonWersalos »

Tak, błąd rachunkowy był. Teraz [H+]=0,028 M i pH= 1,55. Ale ten pierwszy sposób liczenia wydaje mi się zły bo c/klt 400 a mimo to wynik wychodzi podobny.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Im mniejsze alfa tym wyniki będą podobniejsze". BTW
DonWersalos pisze:Spotkałem się z odpowiedzią liczenia alfy ze wzoru K=alfa^2 x c i potem z niego stężenia H+
To troszkę naokoło. Skoro K=alfa2*C, no i [H+]=alfa*c to może od razu [H+]=(K*c)1/2 bez wyliczania tego alfa.
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

DonWersalos pisze:Tak, błąd rachunkowy był. Teraz [H+]=0,028 M i pH= 1,55. Ale ten pierwszy sposób liczenia wydaje mi się zły bo c/klt 400 a mimo to wynik wychodzi podobny.
No taki podobny nie wychodzi, bo różni się o ok 0,1, czyli ph=1,48 i ph=1,55. Niestety jeżeli co/k<400 to wynik wtedy jest niedokładny i trzeba liczyć ze wzoru na prostą stałą.
kuganiza
Posty: 10
Rejestracja: 6 lut 2017, o 15:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kuganiza »

Gazowy chlor jest mieszaniną dwóch izotopów o składzie: 75,53% 35Cl i 24,47% 37Cl.
Oblicz gęstość chloru w warunkach standardowych.
Średnią masę atomową policzyłam ze wzoru i wynosi 35,49g tylko nie wiem co dalej.
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

No i dobrze masz do tego momentu. Następnie, skoro masz gaz w warunkach normalnych, to możesz przyjąć, że 1 mol tego gazu zajmuje 22,4dm3. Możesz więc sprawdzić ile moli gazu znajdzie się w 1 dm3 i zamienic wynik na gramy. Wystarczy potem podstawić pod wzór na gęstość czyli d=m/v. Tak więc kluczem do rozwiązania zadania jest założenie, że 1 mol to 22,4dm3
lou582
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2017, o 15:34

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lou582 »

Mam problem z określeniem izomerii związków A, B i C.
Odpowiedź: A to L, a B i C to D
Jak określić która to odmiana, gdy COOH i NH2 są po przeciwnych stronach?
Dlaczego w C nie jest L, skoro NH2 jest po lewej?
Bardzo proszę o pomoc i wytłumaczenie!
Załączniki
zadanie.jpg
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

W tym wypadku najszybciej dojdziesz, że to konfiguracja D (mówię o aminokwasie C) stosując "the single swap rule", która mówi, że zamiana dwóch podstawników miejscami zmienia konfigurację. Zamieniam -H i -CH2OH miejscami. Wtedy -NH2 jest po lewej a -H po prawej (-COOH tak jak trzeba mamy na górze). Taka konfiguracja byłaby więc L ale wcześnie zrobiliśmy jedno przestawienie zmieniające konfigurację czyli przed zmianą była D.

BTW, W Krakowie Fischera piszą przez samo ha".
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2017, o 22:10 przez pesel, łącznie zmieniany 2 razy.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

kuganiza pisze:Średnią masę atomową policzyłam ze wzoru i wynosi 35,49g tylko nie wiem co dalej.
Skoru już masz masę to podziel przez 22400 cm3 i już.
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

pesel pisze:
kuganiza pisze:Średnią masę atomową policzyłam ze wzoru i wynosi 35,49g tylko nie wiem co dalej.
Skoru już masz masę to podziel przez 22400 cm3 i już.
Ale to jest gazowy chlor, więc jeden mol ma 2 atomy. Poza tym gęstość gazów podaje się na dm3 zazwyczaj. Hmm?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Jasne przez dwa trzeba mnożyć (ale nie dla tego, że 1 mol ma 2 atomy"), ale nie trzeba wyliczać ile jest moli w jednostce objętości. Po prostu dzielić przez 22.4 (22400) i tyle. Jedno działanie mniej. A tak w ogóle to gęstość w kg/m3. No i jeszcze sprostujmy, że nie 22.4, a:

22.4*(1013.25/1000)=22.7.

Gdyby zadanie pochodziło z czasów gdy inaczej definiowano warunki standardowe to najprościej z Clapeyrona pojechać: d=pM/RT i wstawić sobie takie p, T jakie są wymagane.
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

pesel pisze:Jasne przez dwa trzeba mnożyć (ale nie dla tego, że 1 mol ma 2 atomy"), ale nie trzeba wyliczać ile jest moli w jednostce objętości. Po prostu dzielić przez 22.4 (22400) i tyle. Jedno działanie mniej. A tak w ogóle to gęstość w kg/m3. No i jeszcze sprostujmy, że nie 22.4, a:

22.4*(1013.25/1000)=22.7.

Gdyby zadanie pochodziło z czasów gdy inaczej definiowano warunki standardowe to najprościej z Clapeyrona pojechać: d=pM/RT i wstawić sobie takie p, T jakie są wymagane.
A tak, nie zauważyłem że warunki standardowe. Nie rozumiem co podzielić wg ciebie: 35,49/22400 czy 35,49x2/22400?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości