Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Cappy »

Liam, Powinno być: 3Ca2+ + 6OH- + 2H3PO4 Ca3(PO4)2 + 6H2O

Fakt, Ca(OH)2 jest słabo rozpuszczalny, ale jest zasadą, dysocjuje wszystko co się rozpuści .
moso
Posty: 29
Rejestracja: 15 lis 2013, o 17:34

Re: Problematyczne zadania

Post autor: moso »

Mamy reakcje (NH4)2SO4 + NaOH i mamy napisać ją w formie jonowej skróconej i udowodnić że wydzieli się gaz:
ja napisałem to tak: NH4+ + OH- NH3 + H2O


Odpowiedź z klucza:
Równanie reakcji w probówce I:
2NH4 + 2OH → 2NH3 · H2O
lub 2NH4+2OH → 2(NH3 · H2O)


Czy mój zapis jest poprawny? przecież bardziej wskazuje na to, że ulatnia się gaz
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

moso pisze:Czy mój zapis jest poprawny? przecież bardziej wskazuje na to, że ulatnia się gaz
Ktoś już na to zwrócił uwagę odnośnie zadania z arkusza OKE Poznań. Twój zapis wydaje się właściwszy.
boffin13
Posty: 57
Rejestracja: 28 lip 2014, o 22:13

Re: Problematyczne zadania

Post autor: boffin13 »

Wg odpowiedzi można zastosować czerwień fenolową i fenoloftaleinę, dlaczego fenoloftaleinę? (zakres zmian barwy 8,3-10,0)
1) Czy środek pionowej linii na wykresie miareczkowania to punkt końcowy miareczkowania i wtedy oznaczamy fenoloftaleiną właśnie punkt końcowy?
2) Czy punkt przed gwałtownym skokiem pH (tuż przed pionową linią) to punkt równoważnikowy (czyli tam gdzie kwas i zasada przereagowały ilościowo)? - upewniam się czy dobrze myślę
Załączniki
maturita.JPG
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

PR odpowiada ta kropka przy pH=8 (jakieś 21 ml titranta). W PR masz roztwór octanu sodu (hydroliza, odczyn zasadowy). Fenoloftaleina dlatego, że jej zakres zmiany barwy mieści się w skoku krzywej miareczkowania. PK miareczkowania to taki punkt gdzie dobrane środki detekcji dadzą sygnał aby zakończyć dozowanie titranta. Byłoby miło gdyby PK leżał blisko PR (blisko na osi x, niekoniecznie na osi y - byle w skoku krzywej).
boffin13
Posty: 57
Rejestracja: 28 lip 2014, o 22:13

Re: Problematyczne zadania

Post autor: boffin13 »

pesel pisze:PR odpowiada ta kropka przy pH=8 (jakieś 21 ml titranta). W PR masz roztwór octanu sodu (hydroliza, odczyn zasadowy). Fenoloftaleina dlatego, że jej zakres zmiany barwy mieści się w skoku krzywej miareczkowania. PK miareczkowania to taki punkt gdzie dobrane środki detekcji dadzą sygnał aby zakończyć dozowanie titranta. Byłoby miło gdyby PK leżał blisko PR (blisko na osi x, niekoniecznie na osi y - byle w skoku krzywej).
Dziękuję! Czyli, jeszcze gwoli upewnienia, wskaźniki do miareczkowania dobieram wg skoku wartości pH, czyli żeby zmiana barwy wskaźnika mieściła się w pH od początku do końca tej pionowej linii?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Skok krzywej miareczkowania (ten prawie pionowy odcinek na krzywej miareczkowania, w którym zawarty jest PR) jest to zakres pH od zmiareczkowania 99.9% do zmiereczkowania 100.1% (jeżeli PR odpowiadało np. 25 ml titranta, to skok jest od 24.975 ml titranta do 25.025 ml titranta). Jak zakres zmiany barwy wskaźnika mieści się w skoku krzywej miareczkowania to PK też jest zawarty w skoku krzywej i PK będzie bliziutko PR.
moso
Posty: 29
Rejestracja: 15 lis 2013, o 17:34

Re: Problematyczne zadania

Post autor: moso »

co to jest ładunek rdzenia atomowego, wiem że rdzeń to protony+ e niewalencyjne, ale ładunek rdzenia? może ktoś wytłumaczyć np. weźmy krzem, Si ma 14 protonów i e, m 4 e walencyjne i co dalej?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

moso pisze:wiem że rdzeń to protony+ e niewalencyjne
Nie tylko protony, całe jądro.
moso
Posty: 29
Rejestracja: 15 lis 2013, o 17:34

Re: Problematyczne zadania

Post autor: moso »

pesel pisze:
moso pisze:wiem że rdzeń to protony+ e niewalencyjne
Nie tylko protony, całe jądro.
racja, no ale jaki będzie ten ładunek?
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

moso pisze:
pesel pisze:
moso pisze:wiem że rdzeń to protony+ e niewalencyjne
Nie tylko protony, całe jądro.
racja, no ale jaki będzie ten ładunek?
Policz ile masz protonów w jądrze i ile masz elektronów. Jeżeli będziesz miał o 4 protonów więcej od elektronów, to wtedy np. ładunek wyniesie +4
moso
Posty: 29
Rejestracja: 15 lis 2013, o 17:34

Re: Problematyczne zadania

Post autor: moso »

racja, no ale jaki będzie ten ładunek? [/quote]
Policz ile masz protonów w jądrze i ile masz elektronów. Jeżeli będziesz miał o 4 protonów więcej od elektronów, to wtedy np. ładunek wyniesie +4[/quote]

dziękuję
Girzec
Posty: 16
Rejestracja: 13 sty 2017, o 17:33

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Girzec »

Problem z redoxem: matura OKE Poznań styczeń 2015, zadanie 26:
C6H5CH3+Cr2O7 2- +H+ = C6H5COO- + Cr3+ +H2O
Proszę o równania połówkowe do tego schematu

Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości