Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Adax82 »

maria304,
Niezależnie od Twoich dywagacji z udziałem rachunku prawdopodobieństwa, trochę nie wyobrażam sobie, żeby autor zadania proponował takie zadanie na poziomie poniżej uniwersyteckim. A i tam, to raczej co najmniej magisterka". Pytający liczył chyba na prostszą odpowiedź, bo w przeciwnym wypadku rozwalisz CKE
. i kto będzie winny? maria304 oczywiście !
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

szymon0099 pisze:Proszę o pomoc, ponieważ od dłuższego czasu mam mętlik w głowie.
Otóż rzeczą jasną jest, że alkany i areny nie odbarwiają wody bromowej. Jednak rozwiązując ćwiczenia z węglowodorów ciągle zadaje sobie następujące pytania:
1) Czy odbarwienie wody bromowej odbywa się tylko przy rozerwaniu wiązania podwójnego lub potrójnego?
Jeśli nie, to dlaczego brom normalnie reaguje z alkanami na drodze substytucji rodnikowej?
2) Dlaczego w wyniku substytucji elektrofilowej bromu do benzenu (w obecności katalizatora np. FeBr3) następuje odbarwienie wody bromowej? (przecież tu nie następuje rozerwanie ani wiązania podwójnego, ani potrójnego!)
1)Bo cząsteczki bromu pod wpływem światła ulegają rozerwaniu na pojedyncze atomy zawierające niesparowany elektron, tzw. rodniki, które są bardzo aktywne chemicznie i próbują się tego swojego niesparowanego elektronu pozbyć atakując sąsiednie cząsteczki, w tym wypadku cząsteczki alkanu. W ten sposób zachodzi substytucja bromu do alkanu.

2)Tu reakcja nie zachodzi z wodą bromową, ponieważ woda popsułaby katalizator, którym jest FeBr3. To musi być bezwodny ciekły brom. Dlatego nie można tu mówić o odbarwianiu wody bromowej
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

Adax82 pisze:maria304,
Niezależnie od Twoich dywagacji z udziałem rachunku prawdopodobieństwa, trochę nie wyobrażam sobie, żeby autor zadania proponował takie zadanie na poziomie poniżej uniwersyteckim. A i tam, to raczej co najmniej magisterka". Pytający liczył chyba na prostszą odpowiedź, bo w przeciwnym wypadku rozwalisz CKE
. i kto będzie winny? maria304 oczywiście !
A czy niezależnie od Twoich średnio miłych uwag, czy nie tak należało rozwiązać to zadanie?
Sindbad95
Posty: 37
Rejestracja: 24 sie 2012, o 01:40

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Sindbad95 »

maria304 no tak moim zdaniem zadanie rozwiązałaś bezbłędnie, co prawda odpowiedź jest 37,5% czyli autor zadania założył sobie, że nie istnieje coś takiego jak cząsteczki 35Cl-35Cl.
Awatar użytkownika
agnesd27
Posty: 313
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 13:39

Re: Problematyczne zadania

Post autor: agnesd27 »

maria304, faktycznie z pośpiechu zapomniałam wrzucić tabelki, ale to nic, do wyjąsniłaś to wystarczająco, zeby weidziała jakzrobić to zadanie Dzięki
Awatar użytkownika
Liam
Posty: 201
Rejestracja: 27 lis 2009, o 15:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Liam »

maria304 pisze:
szymon0099 pisze:Proszę o pomoc, ponieważ od dłuższego czasu mam mętlik w głowie.
Otóż rzeczą jasną jest, że alkany i areny nie odbarwiają wody bromowej. Jednak rozwiązując ćwiczenia z węglowodorów ciągle zadaje sobie następujące pytania:
1) Czy odbarwienie wody bromowej odbywa się tylko przy rozerwaniu wiązania podwójnego lub potrójnego?
Jeśli nie, to dlaczego brom normalnie reaguje z alkanami na drodze substytucji rodnikowej?
2) Dlaczego w wyniku substytucji elektrofilowej bromu do benzenu (w obecności katalizatora np. FeBr3) następuje odbarwienie wody bromowej? (przecież tu nie następuje rozerwanie ani wiązania podwójnego, ani potrójnego!)
1)Bo cząsteczki bromu pod wpływem światła ulegają rozerwaniu na pojedyncze atomy zawierające niesparowany elektron, tzw. rodniki, które są bardzo aktywne chemicznie i próbują się tego swojego niesparowanego elektronu pozbyć atakując sąsiednie cząsteczki, w tym wypadku cząsteczki alkanu. W ten sposób zachodzi substytucja bromu do alkanu.

2)Tu reakcja nie zachodzi z wodą bromową, ponieważ woda popsułaby katalizator, którym jest FeBr3. To musi być bezwodny ciekły brom. Dlatego nie można tu mówić o odbarwianiu wody bromowej
Pytałem o to, ponieważ nawiązywałem do zadania, które umieszczam w załączniku (z kluczem). Czy można w takim razie przypuszczać, że klucz do niego jest niepoprawny i tak naprawdę nie da się rozróżnić tych związków (w tym zadaniu)?
Załączniki
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu1.png
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

Benzen i woda się nie mieszkają praktycznie. Jeśli do probówki wlać wody bromowej i benzenu, to benzen wyekstrahuje brom i przyjmie brązowe zabarwienie. Natomiast jeśli potem rozdzielić fazy i dać odpowiednia porcję FeBr3 do benzenowego r-ru Br2, to się odbarwi. W praktyce taka operacja musiała by być poprzedzona osuszeniem benzenu przed wprowadzeniem FeBr3, żeby nie popsuć katalizatora. Natomiast nie zajdzie ta reakcja z FeBr3 i wodą bromową, gdyż nie powstanie w wodzie odpowiedni kompleks katalityczny. W praktyce do probówki zamiast FeBr3 wystarczy wrzucić gwóźdź żelazny (mieliśmy takie doświadczenie w podręczniku za moich czasów).

Tyle że klucz podaje w rozwiązaniu Br2(aq), więc nie jest to słuszne z prawdą.
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

Do 300 gramów 10% roztworu saletry potasowej dodano 20 gramów azotanu(V) potasu, zawierającego 10% zanieczyszczeń rozpuszczonych w wodzie. Jakie jest stężenie saletry potasowej w wodzie?

Zrobiłam to tak:
10gsub 100g roztw
sgsub - 300g roztw
x=30gsub

20g KNO3 - 90%
xg KNO3 - 100%
x=22,2g

Teraz dodałam masy substancji: 22,2g+30g = 52,2g

xg sub 100g roztw
52,2g sub - 300g roztw
x=17,4g=17,4%

Niestety nie mam odpowiedzi do tego zadania / Czy ktoś by mógł mi powiedzieć czy jest dobrze/źle, albo dać jakąś wskazówkę w którym miejscu mam błąd
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

Nie wydaje ci się ta druga proporcja trochę podejrzana? 20 g zanieczyszczonego KNO3 zawiera 22,2 g czystego KNO3?
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

No właśnie nie wiem zbytnio jak operować tym wszystkim w zadaniach z zanieczyszczeniami -:- Myślałam że do zadania muszę mieć ten nadmiar substancji czyli 100% /
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

szymon0099 pisze: Załączniki:

Powiększ (rzeczywiste wymiary: 641 x 486)Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg [ 86.32 KiB | Przeglądane 28 razy ]
Bez tytułu1.png
Bez tytułu1.png [ 22.28 KiB | Przeglądane 28 razy ]

_
szymon0099, czy mógłbyś napisać mi, co to jest za arkusz?
Awatar użytkownika
maninblack
Posty: 415
Rejestracja: 2 maja 2010, o 11:15

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maninblack »

Mam pytanie odnośnie tej reakcji :
2CaSO4 * 2H2O =temp= (CaSO4)2 * 2H2O + 3H2O

Dlaczego nie zgadzają się ilości wodorów oraz innych pierwiastków z tymi po prawej i lewej stronie?

I jeszcze jedno, bo znalazłem inną reakcję:
2(CaSO4 * 2H2O) T 2CaSO4 * H2O + 3H2O

czy nazwę gipsu palonego można podać jako siarczan VI wapnia -woda (1/0,5)
bo nie wiem czy zawsze podajemy na jeden mol soli czy jak to w końcu działa?
Awatar użytkownika
maninblack
Posty: 415
Rejestracja: 2 maja 2010, o 11:15

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maninblack »

Reptilia pisze:Do 300 gramów 10% roztworu saletry potasowej dodano 20 gramów azotanu(V) potasu, zawierającego 10% zanieczyszczeń rozpuszczonych w wodzie. Jakie jest stężenie saletry potasowej w wodzie?

Zrobiłam to tak:
10gsub 100g roztw
sgsub - 300g roztw
x=30gsub

20g KNO3 - 90%
xg KNO3 - 100%
x=22,2g

Teraz dodałam masy substancji: 22,2g+30g = 52,2g

xg sub 100g roztw
52,2g sub - 300g roztw
x=17,4g=17,4%

Niestety nie mam odpowiedzi do tego zadania / Czy ktoś by mógł mi powiedzieć czy jest dobrze/źle, albo dać jakąś wskazówkę w którym miejscu mam błąd
Do 300 gramów 10% roztworu saletry potasowej dodano 20 gramów azotanu(V) potasu, zawierającego 10% zanieczyszczeń rozpuszczonych w wodzie. Jakie jest stężenie saletry potasowej w wodzie?

Obliczyłaś masę substancji w 300g 10% roztworu saletry potasowej= 30g

Dodajmy jeszcze 20 gramów tego związku, który zawiera 10% zanieczyszczeń, czyli zanieczyszczenia stanowią 2 gramy, a czysta substancja 18 gramów.

Jako, że zanieczyszczenia są rozpuszczalne w wodzie to stanowią część masy roztworu.
(Gdyby nie były rozpuszczalne to nie stanowią one ani masy substancji, ani masy roztworu).

A zatem

Cp=ms/mr *100%= 30+18/300+20 *100%= 15%

Ja bym to tak zrobił.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości