Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
vanilis
Posty: 45
Rejestracja: 24 lut 2014, o 19:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: vanilis »

Juz wiem co zle zrobilam

Awatar użytkownika
ColdMartini
Posty: 249
Rejestracja: 13 lip 2013, o 16:08

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ColdMartini »

Z równania reakcji wynika, że:

xg kwasu - 44 g octanu etylu
60 g kwasu- 88 g octanu etylu
x=30g

30g 80%
xg 100%
x=37,5g
xox
Posty: 47
Rejestracja: 22 lip 2012, o 13:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: xox »

Mam problem dotyczący zadania 16.116 z Pazdry a konkretnie:

Estryfikacja stechiometrycznej ilości mola propanolu i kwasu propanowego daje mieszaninę równowagową, zawierającą 0.333 mola kwasu. Ile moli estru otrzyma się w przypadku zużycia trzykrotnego nadmiaru propanolu w stosunku do kwasu?

Bardzo proszę o pomoc
vanilis
Posty: 45
Rejestracja: 24 lut 2014, o 19:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: vanilis »

Wiem juz doszlam co mialam zle. Ale dziekuje

Awatar użytkownika
ColdMartini
Posty: 249
Rejestracja: 13 lip 2013, o 16:08

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ColdMartini »

wilkus pisze:Mam problem dotyczący zadania 16.116 z Pazdry a konkretnie:

Estryfikacja stechiometrycznej ilości mola propanolu i kwasu propanowego daje mieszaninę równowagową, zawierającą 0.333 mola kwasu. Ile moli estru otrzyma się w przypadku zużycia trzykrotnego nadmiaru propanolu w stosunku do kwasu?

Bardzo proszę o pomoc
Najpierw musisz wylicz stałą, podstawiając za stężenia równowagowe następujące wartości: 0,333 mola wody, 0,333 mola estru i 0,667 mola alkoholu i 0,667 mola kwasu. Stała wyjdzie 4 (w zaokrągleniu).
K=0,667*0,667/0,333*0,333=4

Następnie znowu wyliczasz liczby moli równowagowe (teraz jako wartości początkowe mamy 1 mol kwasu i 3 mole alkoholu), podstawiając za alkohol 3-x, kwas 1-x, ester x, i wodę x. Wtedy wyrażenie na stałą przyjmuje następującą postać:
4=x2/(3-x)(1-x)
pierwiastek z delty=10,58
wyliczamy x1, x2
x1=0,903 mola

I taka jest odpowiedź.

Jeżeli nie będzie to jasne to postaram się wrzucić słynną tabelkę do zadań z równowagi, ale niestety teraz nie mam takiej możliwości, ew. wieczorem.
Ostatnio zmieniony 1 mar 2014, o 13:44 przez ColdMartini, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ColdMartini
Posty: 249
Rejestracja: 13 lip 2013, o 16:08

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ColdMartini »

Reptilia pisze:
ColdMartini pisze:
Reptilia pisze:Podaj liczbę łańcuchowych tripeptydów które mogą powstać w wyniku kondensacji GLY I SER
Mi wyszło 6, a w odpowiedziach jest 8 /
1) GLY-GLY-SER
2)SER-GLY-GLY
3)SER-SER-GLY
4)GLY-SER-SER
5)GLY-SER-GLY
6)SER-GLY-SER

Ma ktoś pomysł na te dwa?
Też mi wyszło, jak Tobie, może po prostu
GLY-GLY-GLY
SER-SER-SER
Wtedy wyszłoby 8.
Tylko wiesz, jeśli jest kondensacja to dany -di czy -tripeptyd musi zawierać obie części Bo gdzie by się np. glicyna podziała gdyby tripeptyd składał się tylko z seryny -:-
Chyba że mam jakiś zły tok myślenia, może ktoś inny jeszcze Nas oświeci
Moja odpowiedź była zasugerowana odpowiedzią do zadania, gdybym jej nie miał zrobiłbym identycznie, jak Ty. Stąd i moje zdziwienie i jedyne co mi przychodziło do głowy to taka odpowiedź. Ale jeśli jest inna to z chęcią dowiem się jaka powinna być Zatem czekamy

Bo oczywiście, może powstać tripeptyd składający się z takich samych aminokwasów. w zasadzie to można to interpretować dwojako (polecenie), bo albo ma to być kondensacja glicyny z seryną, albo wszystkie możliwości (m.in. same z sobą). Ale to już taka naciągana chyba odpowiedź

Może inni się wypowiedzą
abcdefuuck
Posty: 238
Rejestracja: 7 paź 2013, o 20:33

Re: Problematyczne zadania

Post autor: abcdefuuck »

mógłby ktoś udzielić mi wskazówki jak rozwiązać takie zadanie:
Ile gramów chlorku baru należy dodać do roztworu, w którym rozpuszczono 4 g mieszaniny Na2SO4 i Fe2(SO4)3, aby mieć pewność całkowitego wytrącenia siarczanów? odp. 6,24 g
kastorek33
Posty: 3
Rejestracja: 13 sie 2010, o 15:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kastorek33 »

Hej To jest zadanie z matury Maj 2011. Z tego co widzę w kluczu odpowiedź to : Krzem, jednak jak robiłam to zadanie to wyszła mi Siarka i w sumie nie widzę, żeby któraś z tych odpowiedzi była zła, ale tak się zastanawiam czy zaliczyli by na maturze też tą drugą odpowiedź?

Zadanie 1. (2 pkt)
Pewien pierwiastek X tworzy anion prosty o konfiguracji elektronowej atomu argonu. W stanie podstawowym w powłoce walencyjnej atomu pierwiastka X dwa orbitale p mają niesparowane elektrony.
Napisz symbol pierwiastka X oraz podaj konfigurację elektronową powłoki walencyjnej atomu tego pierwiastka.

Symbol pierwiastka X: .
Konfiguracja elektronowa powłoki walencyjnej: .
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

Bo oczywiście, może powstać tripeptyd składający się z takich samych aminokwasów. w zasadzie to można to interpretować dwojako (polecenie), bo albo ma to być kondensacja glicyny z seryną, albo wszystkie możliwości (m.in. same z sobą). Ale to już taka naciągana chyba odpowiedź
Może inni się wypowiedzą [/quote]

No właśnie kurcze nie wiadomo jak to zrozumieć, albo jest błąd w odpowiedziach -:- Bo dokładna treść brzmi: Podaj liczbę łańcuchowych tripeptydów, które mogą powstać w wyniku kondensacji zachodzącej w mieszaninie Glicyny i Seryny.
Więc może rzeczywiście trzeba wpisać Twoje ostatnie dwa przykłady, bo w sumie to mieszanina XD sama nie wiem -:-
Awatar użytkownika
ColdMartini
Posty: 249
Rejestracja: 13 lip 2013, o 16:08

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ColdMartini »

kastorek33 pisze:Hej To jest zadanie z matury Maj 2011. Z tego co widzę w kluczu odpowiedź to : Krzem, jednak jak robiłam to zadanie to wyszła mi Siarka i w sumie nie widzę, żeby któraś z tych odpowiedzi była zła, ale tak się zastanawiam czy zaliczyli by na maturze też tą drugą odpowiedź?

Zadanie 1. (2 pkt)
Pewien pierwiastek X tworzy anion prosty o konfiguracji elektronowej atomu argonu. W stanie podstawowym w powłoce walencyjnej atomu pierwiastka X dwa orbitale p mają niesparowane elektrony.
Napisz symbol pierwiastka X oraz podaj konfigurację elektronową powłoki walencyjnej atomu tego pierwiastka.

Symbol pierwiastka X: .
Konfiguracja elektronowa powłoki walencyjnej: .
Przecież w kluczu jest siarka, odsyłam tutaj:
zobacz-ten-plik.pdf
(215.25 KiB) Pobrany 46 razy
abcdefuuck pisze:mógłby ktoś udzielić mi wskazówki jak rozwiązać takie zadanie:
Ile gramów chlorku baru należy dodać do roztworu, w którym rozpuszczono 4 g mieszaniny Na2SO4 i Fe2(SO4)3, aby mieć pewność całkowitego wytrącenia siarczanów? odp. 6,24 g
Mnie wyszło 6,14g więc pewnie źle zrobiłem, może ktoś inny sobie poradzi z tym zadaniem.
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Aksolotl »

Ile gramów chlorku baru należy dodać do roztworu, w którym rozpuszczono 4 g mieszaniny Na2SO4 i Fe2(SO4)3, aby mieć pewność całkowitego wytrącenia siarczanów? odp. 6,24 g
Najpierw trzeba się zastanowić, kiedy w tej mieszaninie będzie najwięcej siarczanów. Będzie to miało miejsce wtedy, kiedy całość mieszaniny będzie stanowiło Fe2(SO4)3 - chyba nie muszę tłumaczyć, czemu. I z tą pewnością wytrącenia siarczanów chodzi o to, żeby dodać tyle chlorku baru, żeby wytrąciły się całe jony siarczanowe z 4g siarczanu żelaza.

3 mole chlorku baru reagują z jednym mole siarczanu żelaza, liczysz masy i prosta proporcja i wychodzi to 6,24
svmaster
Posty: 44
Rejestracja: 21 lis 2013, o 21:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: svmaster »

Mam pytanie dotyczące liczenia stopnia dysocjacji.

W czasie dysocjacji kwasu HR- uzyskano 0,2mola zdyscocjowanych cząstek R- i 2 mole niezdysocjowanych cząsteczek tego kwasu.
No i wiadomo, że wzór do tego przykładu to liczba moli cząstek zdysocjowanych przez całośc (2mole + 0,2mola). No i podkładając 0,2/2,2 *100%=9,1% czyli poprawny wynik.


Aczkolwiek nurtuje mnie pytanie dysocjacja HR H+ + R- czyli jeśli uzyskałem 0,2 mola R- to również uzyskałem 0,2 mola H+. Czy w przypadku liczenia stopnia dysocjacji zawsze uwzględniamy tylko ilość jednego jonu(w tym przypadku 0,2mola zamiast 0,4mola) ? I jak wygląda sprawa gdy w wyniku dysocjacji otrzymujemy nierównomolowe ilości jonów?
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Aksolotl »

W liczeniu stopnia dysocjacji nie uwzględnia się liczby moli powstałych jonów, tylko liczbę moli cząsteczek zdysocjowanego kwasu Dlatego to się nazywa stopniem dysocjacji, że nie liczy się jakby stężenia procentowego jonów, tylko stosunek części zdysocjowanej do ogólnej ilości wprowadzonej substancji.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość