Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: dmnunited »

Chodzi o to, ze zuzycie najwiekszej ilosci moli chlorku baru mialoby miejsce, gdyby Fe2(SO4)3 bylo w zdecydowanym nadmiarze - mozna przyjac, ze wystepowal w takiej ilosci, ze ilosc Na2SO4 mozna pominac.

abcdefuuck
Posty: 238
Rejestracja: 7 paź 2013, o 20:33

Re: Problematyczne zadania

Post autor: abcdefuuck »

dziena Aksolotl, dzięki kotletom wreszcie to zrozumiałam !
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Aksolotl »

Spoko
Kotlety zawsze pomagają. Nad każdym zadaniem lepiej spróbować się też zastanowić tak logicznie", a nie chemicznie", pomocne zwłaszcza jak wychodzi tzw. 200% cukru w cukrze.
abcdefuuck, jak patrzę na podpis to zdajemy dokładnie to samo i dokładnie z takim samym celem I ja też z Łodzi. Na umed się wybierasz?
Przepraszam za offtop
abcdefuuck
Posty: 238
Rejestracja: 7 paź 2013, o 20:33

Re: Problematyczne zadania

Post autor: abcdefuuck »

tak umed albo wum. albo gdziekolwiek
Awatar użytkownika
Neuf
Posty: 132
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 20:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Neuf »

Aksolotl pisze: zadaniu jest napisane
Rozumiem, że Ty bierzesz do obliczeń równomolową mieszaninę obu siarczanów. Dlaczego? W zadaniu jest napisane że oba siarczany są zmieszane, ale nie wiadomo, w jakim stosunku. Ilość chlorku baru koniecznego do wytrącenia siarczanów będzie się zwiększać w miarę, jak w mieszaninie będzie się zwiększał udział siarczanu żelaza, a zmniejszał udział siarczanu sodu.
Jeżeli razi Cię to że nie liczę w ogóle tego siarczanu sodu, to możesz to rozumieć tak: biorę pod uwagę mieszaninę, w której 99,99% stanowi sól żelaza, a to 0,01% to sól sodu. I wynik zaokrąglony wychodzi 6,24. Mówiąc fizycznie, kiedy udział soli sodu w mieszaninie dąży do 0, ilość chlorku baru której trzeba użyć dąży do maksymalnej wartości I ją właśnie trzeba wyliczyć.
Jak robisz przyjęcie na 20 osób i wiesz, że w tej grupie pewna liczba ludzi to mogą być wegetarianie, żeby mieć absolutną pewność że wszyscy się najedzą zrobisz i tak 20 kotletów, o.

Aha no to juz rozumiem o co chodzilo. Skoro jest podane ze to mieszanina, bez stosunku molowego to zeby miec pewnosc, ze nie bedzie siarczanow to wyliczam tak jakby Fe2(SO4)3 bylo w przewadze. Dzieki kotletom zrozumialem
Awatar użytkownika
datunia
Posty: 11
Rejestracja: 31 lip 2013, o 21:30

Re: Problematyczne zadania

Post autor: datunia »

Do kolb zawierających po 1000 cm^3 wody destylowanej wprowadzono po 0,1 mola substancji.

Kolby:
1. C12H22O11, 2. AlCl3, 3. Na2SO4, 4. NaCl, 5. CH3COOH, 6. Cr2(SO4)3

Podaj numery kolb, w których liczba drobin jest większa niż 55,86 mol.

Odpowiedź z klucza to numery: 2 i 6. Jak obliczyć liczbę moli drobin w tych substancjach Pomocy!
Awatar użytkownika
Radykula
Posty: 74
Rejestracja: 15 paź 2013, o 20:12

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Radykula »

1000cm3 H2O
Woda ma gęstość około 1g/cm3, więc mamy kilogram wody
MH20=18g/mol
zatem w roztworze przed wrzuceniem syfu jest 55,56 mol drobin
czyli musimy wrzucić co najmniej 0,3mola żeby było więcej niż 55,86
sacharoza jak zhydrolizuje to dostarczy 0,2 moli monosacharydów, czyli nie pyknie, AlCl3 dysocjując na Al3+ i 3Cl- da 0,4 czyli gitara,
Na2SO4 da równo 0,3 mola czyli nie będzie więcej, NaCl też nie, zostaje Cr2SO43
Awatar użytkownika
maninblack
Posty: 415
Rejestracja: 2 maja 2010, o 11:15

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maninblack »

Rroztwory charakteryzuja sie niższa temperatura krzpenięcia od temperatury krzepniecia czystego rzpuszczalnika. Obnizenie temperatury jest proporcjonalne do ilosci czasteczek lub jonów substancji rozpuszczonej w danej ilosci rozpiszczalnika.

Do każdej z czterech zlewek wlano po 500 cm3 wody. Nastepnie do każdej zlewki dodano inna substancje chemiczna. Do pierwszej 0,6 mola C6H12O6 do drugiej 0,4 mola C12H22O11 , do trzeciej 0,4 mola KCl , a do czwartej 0,1 mola CrCl2. Ktory z otrzymanych roztworow posiada najnizsza temperature krzepniecia?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

Radykula pisze:sacharoza jak zhydrolizuje to dostarczy 0,2 moli monosacharydów
W wodzie destylowanej? To po co nam enzymy hydrolizujące dwucukry?
svmaster
Posty: 44
Rejestracja: 21 lis 2013, o 21:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: svmaster »

Czy na poziomie maturalnym trzeba wiedzieć co powstaje w przypadku reakcji redoks?
Awatar użytkownika
ColdMartini
Posty: 249
Rejestracja: 13 lip 2013, o 16:08

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ColdMartini »

svmaster pisze:Czy na poziomie maturalnym trzeba wiedzieć co powstaje w przypadku reakcji redoks?
Robiąc wiele tych reakcji zazwyczaj da się to przewidzieć, jeśli coś się utlenia to coś innego musi się zredukować (w reakcjach redoks rzecz jasna). Warto kojarzyć te charakterystyczne reakcje dla chromu i manganu (zależnie od środowiska reakcji- pH).

A ja mam takie pytanie mam zadanie gdzie z CuCl2 (aq) mam otrzymać Cu (s), przy pomocy dowolnych odczynników, warunków reakcji, etc. I nie rozumiem dlaczego odpowiedź jest taka:

wodór lub metal stojący w szeregu aktywności nad miedzią (ale reagujący z wodą), np. Zn, Fe, Ni lub prąd elektryczny (elektroliza).

Czy nie powinno być, że stojące w szeregu aktywności nad miedzią, ale NIE reagujące z wodą?
Awatar użytkownika
Neuf
Posty: 132
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 20:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Neuf »

Witam mam takie zadanko

1.Sposrod jonow wybierz te ktoreg moga pelnic funkcje zarowno utleniacza i reduktora
CrO4^2- , MnO4-, NO2-, Cr^3+, Mn^2+, Cr2O7^2-, NO3-, MnO3^2-

Mam pytanie co do manganu. Jest na II stopniu utlenienia, ale moze sie przeciez zredukowac jeszcze do 0, czemu w odp nie jest uwzgledniony?

2. Czy nazwa szczawian wapnia = etadian wapnia?

3. Po wrzuceniu kostki suchego lodu do cieplej wody obserwujemy oziębienie wody. Dlaczego reakcja ta jest endotermiczna, skoro energia ukladu po reakcji jest nizsza niz przed reakcją?
Awatar użytkownika
walizka
Posty: 22
Rejestracja: 29 wrz 2013, o 10:16

Re: Problematyczne zadania

Post autor: walizka »

0,1 mola dibromopochodnej pewnego alkanu ma masę 21,6 g.

Podaj wzór sumaryczny i nazwę alkenu poddanego bromowaniu, w wyniku którego otrzymano wyżej wymienioną dibromopochodną.

I wychodzą mi bzdury

0,1 mol 21,6 g
1 mol 216 g

Podczas bromowania alkanu jako jeden z produktów zostaje HBr, więc tylko jeden brom się przyłącza do alkanu, więc

216 - 35 = 181lt- tyle powinien ważyć alkan.

CnH2n+2 = 181

no ale z tego nie da się pełnego n wyliczyć. Bardzo proszę o pomoc.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości