Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

Radykula
x=0,21dm3

mi tyle wychodzi
Mi też tyle wyszło
A dlaczego 4* 96500?
Czy to ma związek z 4 molami elektronów?
Tak ma to związek z elektronami Ponieważ zgodnie z definicją z jest równe współczynnikowi stechiometrycznemu elektronów w równaniu reakcji elektrodowej zapisanej dla jednego mola produktu wydzielającego się na danej elektrodzie
np. gdybyś miał Ag(+) + eAg(0) z=1
Tak więc jak spojrzysz sobie na elektrodę w której jest tlen, potrzebny nam do zadania. Mamy tam 4 elektrony czyli z=4.

A najprościej to właśnie ze wzoru zrobić to zadanie, wychodzi na masa 1 mola produktu na jeden elektrodzie czyli naszego tlenu. A potem:
32g O2 - 22,4dm3
0,298g O2 - xdm3
x=0,21dm3
Awatar użytkownika
gabi_ja
Posty: 44
Rejestracja: 3 lis 2011, o 15:03

Re: Problematyczne zadania

Post autor: gabi_ja »

Dziękuję ja tam preferuję proporcjami, bo wzorów nie pamiętam
Wynik wyszedł wam dobry, pomyliłam się w danych (zamiast 4 ma być 5), przepraszam
wszystko się zgadza myślałam że stała ma być na liczbę moli związku (H2O)

Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

Dziękuję ja tam preferuję proporcjami, bo wzorów nie pamiętam

Uwierz, że ja też jestem zwolenniczką proporcji gdzie tylko się da Ale w Faradayu te podstawowe wartości najlepiej ze wzoru, potem jedynie proporcja
yazidowsky
Posty: 55
Rejestracja: 2 lut 2014, o 23:49

Re: Problematyczne zadania

Post autor: yazidowsky »

Witam, mam problem z pewnym zadaniem.
"Przeprowadzono doświadczenie, w którym zmieszano wodny roztwór siarczanu(VI) miedzi(II) z wodnym roztworem wodorotlenku potasu. Zaobserwowano wytrącenie osadu. Następnie do wytrąconego osadu dodano wodny roztwór pewnej substancji X.
Po energicznym wstrząśnięciu zawartości probówki zaobserwowano pojawienie się roztworu o barwie szafirowej.
Spośród wymienionych związków: etanol, propanal, propanon, fruktoza wybierz ten związek, którego użyto w doświadczeniu jako substancję X, i napisz jego nazwę. .
Odpowiedz to fruktoza, a moj problem polega na tym, ze nie rozumiem skad tu szafirowe zabarwienie (powstanie zwiazku kompleksowego). Biorac pod uwage tautomerie keto-enolowa powinien byc to ceglastoczerwony osad. (?)
Zadanie nr 29 Maj 2014 PR.
Z gory dzieki!
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

Po pierwsze próba Trommera wymaga podgrzania, a po drugie nadmiaru zasady.
yazidowsky
Posty: 55
Rejestracja: 2 lut 2014, o 23:49

Re: Problematyczne zadania

Post autor: yazidowsky »

W poleceniu nie ma mowy o nadmiarze zasady, ale chyba zawsze mozna to brac pod uwage(to, ze odczynnikow dodano wystarczajaco zeby wywolac pozadany efekt). Myslisz, ze gdyby pozostawic roztwor na godzine bez podgrzewania to reakacja nie zajdzie
To jak bedzie z tym szafirowym roztworem?
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Aksolotl »

Z tym zabarwieniem bedzie tak ze tu na pewno nie ma Trommera i nie kombinuj Z propanalem Trommer tez by zaszedl, wiec kiepskie takie odroznienie.

yazidowsky
Posty: 55
Rejestracja: 2 lut 2014, o 23:49

Re: Problematyczne zadania

Post autor: yazidowsky »

Ok. Czyli szafirowa barwa sie wziela z. kompleksu z fruktoza?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

Tak. Pozatym Trommer nie zajdzie na zimno nawet jak poleży trochę dłużej. Nie ma mowy o nadmiarze zasady, a osad się strąci niezależnie od tego czy jest nadmiar zasady czy nie, jest za to mowa, czym osad potraktowano. Trommer to reakcja biegnąca w silnie zasadowym środowisku przez formę enolową, stąd potrzeba nadmiaru zasady.

Nawet jeśli jest niedomiar zasady by strącić cały Cu(OH)2, to pojawi się szafirowe zabarwienie.
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: dmnunited »

yazidowsky pisze:W poleceniu nie ma mowy o nadmiarze zasady, ale chyba zawsze mozna to brac pod uwage(to, ze odczynnikow dodano wystarczajaco zeby wywolac pozadany efekt). Myslisz, ze gdyby pozostawic roztwor na godzine bez podgrzewania to reakacja nie zajdzie
To jak bedzie z tym szafirowym roztworem?
weź pod uwagę, że jest to związek, w którym występują co najmniej dwa węgle do których dołączone są podstawniki hydroksylowe (te grupy hydroksylowe muszą znajdować się obok siebie i muszą być co najmniej dwie) - stąd rozpuszczenie osadu i powstanie szafirowego roztworu. Podobna sytuacja jest np. w przypadku glikolu etylenowego lub glicerolu.
Sindbad95
Posty: 37
Rejestracja: 24 sie 2012, o 01:40

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Sindbad95 »

Ponawiam pytanie o zadanie na stronie 336, które nie znalazło odpowiedzi :
Produkt utleniania alkoholu C3H8O poddano procesowi pirolizy w obecnosci tlenku baru i otrzymano keton C5H10O. Alkoholem tym był ?

Odpowiedź to: propan-1-ol.

Mógłby ktoś wytłumaczyć dlaczego, skąd? Z góry dzięki
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

W tym zadaniu jest raczej błąd. Na ketony lubią się rozpadać sole kwasów karboksylowych dwuwartościowych metali: Ca, Ba itp. Powstaje wtedy keton i węglan. Jest to jedna z historycznych metod produkcji acetonu przez rozpad octanu wapnia.
Manwe
Posty: 128
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 21:39

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Manwe »

Rozpuszczalność chlorku potasu w temperaturze 100st wynosi 56,2g/100g H20, natomiast w 20st- 34,2g/100g H2O. ile gramów wytrąci się z roztworu, jeżeli 250g nasyconego roztworu w temp. 100st ochłodzi się do 20st?
Ułożyłem pierwsza proporcje: 56,2g-156,2g
xg250g
I teraz myślałem że mogę ułozyć drugą taka proporcje, tylko że dla 20st i odjąć wynik od tego z pierwszej proporcji. jednak tak jest źle, trzeba najpierw obliczyć z pierwszej masę wody. Bardzo bym prosił o wskazanie, dlaczego mój sposób jest nieprawidłowy?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości