Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
bruzdogłowiec
Posty: 48
Rejestracja: 30 mar 2014, o 15:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: bruzdogłowiec »

Seeba pisze:bruzdogłowiec, masz zaufanie do takiego rodzaju źródeł?
oczywiście, że nie ale denerwuje mnie, że wciskają takie kity innym bo niektórzy na prawdę mogą się opierać na ich informacjach
Awatar użytkownika
inqaa
Posty: 118
Rejestracja: 5 sty 2014, o 10:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: inqaa »

A jak to jest, gdy wiemy, że np stężenie cząsteczek niezdysocjowanych kwasu HR jest równe przypuśćmy 1 mol/dm3 a zdysocjowanych H+ np 0,5 mol/dm3.
Aby obliczyć stężenie początkowe dodajemy stężenie niezdysocjowanych + zdysocjowanych samych H+ ( że będzie 1,5 mol/dm3) Czy musimy dodać jeszcze te zdysocjowane R- ( i wtedy Co będzie równie 2 mol/dm3)

Mam nadzieję, że rozumiecie
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

inqaa pisze:A jak to jest, gdy wiemy, że np stężenie cząsteczek niezdysocjowanych kwasu HR jest równe przypuśćmy 1 mol/dm3 a zdysocjowanych H+ np 0,5 mol/dm3.
Aby obliczyć stężenie początkowe dodajemy stężenie niezdysocjowanych + zdysocjowanych samych H+ ( że będzie 1,5 mol/dm3) Czy musimy dodać jeszcze te zdysocjowane R- ( i wtedy Co będzie równie 2 mol/dm3)

Mam nadzieję, że rozumiecie
HR jest jak para: XO, facet X, kobieta O

Na początku było sobie sześć par:

XO, XO, XO, XO, XO, XO,

Cztery pary się rozpadły (O - kobiety, czyli reszty kwasowe, X - faceci, czyli H+).
Pozostało:

XO, XO, X, X, X, X, O, O, O, O

Patrząc na linijkę wyżej, jak być określiła ile (szczęśliwych) par było na początku?
Awatar użytkownika
Liam
Posty: 201
Rejestracja: 27 lis 2009, o 15:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Liam »

Mam problem z następującym zadaniem:
Połączono równolegle dwa elektrolizery, z których pierwszy zawierał wodny roztwór NaNo3, a drugi wodny roztwór KCl. Przez elektrolizer przepłynął ładunek o wartości 28950 C, a na katodzie drugiego elektrolizera stwierdzono wydzielenie się 2,24 dm3 chloru. Oblicz ile dm3 wodoru wydzieli się na katodzie pierwszego elektrolizera.
Więc zrobiłem tak:
1) Zapisałem równania reakcji dla obu elektrolizerów:
- Na katodach obu elektrolizerów i anodzie pierwszego elektrolizera był to rozkład wody. Na anodzie drugiego elektrolizera wydzielił się chlor cząsteczkowy.
2) Obliczyłem ilość ładunku, która była potrzebna do wydzielenia chloru (wyszło 19300 C).
3) Od ładunku, który przepłynął przez elektrolizer odjąłem 19300 C i otrzymałem 9650 C (ładunek do obliczenia ilości wodoru).
4) Obliczyłem ilość wodoru (1,12 dm3). Niestety mów wynik nie zgadza się z odpowiedzią (0,11 dm3).
Czy ktoś mógłby mi napisać, gdzie popełniłem błąd?
bruzdogłowiec
Posty: 48
Rejestracja: 30 mar 2014, o 15:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: bruzdogłowiec »

szymon0099 pisze:Mam problem z następującym zadaniem:
Połączono równolegle dwa elektrolizery, z których pierwszy zawierał wodny roztwór NaNo3, a drugi wodny roztwór KCl. Przez elektrolizer przepłynął ładunek o wartości 28950 C, a na katodzie drugiego elektrolizera stwierdzono wydzielenie się 2,24 dm3 chloru. Oblicz ile dm3 wodoru wydzieli się na katodzie pierwszego elektrolizera.
Więc zrobiłem tak:
1) Zapisałem równania reakcji dla obu elektrolizerów:
- Na katodach obu elektrolizerów i anodzie pierwszego elektrolizera był to rozkład wody. Na anodzie drugiego elektrolizera wydzielił się chlor cząsteczkowy.
2) Obliczyłem ilość ładunku, która była potrzebna do wydzielenia chloru (wyszło 19300 C).
3) Od ładunku, który przepłynął przez elektrolizer odjąłem 19300 C i otrzymałem 9650 C (ładunek do obliczenia ilości wodoru).
4) Obliczyłem ilość wodoru (1,12 dm3). Niestety mów wynik nie zgadza się z odpowiedzią (0,11 dm3).
Czy ktoś mógłby mi napisać, gdzie popełniłem błąd?

też mi tyle wyszło - 1,12dm3 H2

mógłby może to ktoś jeszcze przeanalizować?
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: maria304 »

Skąd jest to zadanie? Bo zarówno jego treść jak i odpowiedź są bardzo podejrzane. No bo od kiedy chlor wydziela się na katodzie? Ale zgoda, to mogła być pomyłka w przepisywaniu. Natomiast ta odpowiedź wydaje mi się całkiem z kosmosu. Jeśli elektrolizery połączone są szeregowo, to przez cały układ płynie ten sam ładunek i nie ma żadnego odejmowania. Czyli taki sam ładunek posłużył do wydzielenia chloru jak i wodoru. Ponieważ i tu i tam dla 1 mola są potrzebne 2 mole elektronów zatem i objętości wydzielonych gazów są równe, czyli 2,24 dm3. Ale podejrzewam, że i tak nie przyjmiecie tego tłumaczenia, bo lubicie odejmować.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

Jak widzę, cała elektrochemia sprawia od lat ten sam szereg problemów. Po pierwsze najczęściej ludzie nie biorą pod uwagę, żeby zapisać równanie sumaryczne biegnące w ogniwie czy elektrolizerze. Wtedy sie wiele wyjaśnia. I tak maturzyście mają łatwiej, bo zazwyczaj nie bierze się pod uwagę wydajności prądowej w większości zadań. Po drugie warto sobie zawsze narysować taki układ, żeby wiedzieć co z czym i zobaczyć jak płynie ten prąd i to, że nie da się po prostu odejmować elektronów bo przez każdy element układu przepływa ich taka sama ilość.

Po trzecie podany ładunek w zadaniu to 0,3 mola elektronów, a zatem powinno się wydzielić 0,15 mol Cl2, co daje 3,36 dm3 Cl2. I tyle samo się powinno wydzielić wodoru. Skoro podali 2,24 to albo zadanie trzyma się kupy w ogóle, albo jest podchwytliwe i uwzględnia wydajność prądową i ma na celu sprawdzenie myślenia maturzystów, którzy jak wiemy, zamiast skupiać się na zrozumieniu problemu, trzaskają tysiące zadań i się chwalą ile zbiorów już zaliczyli. Nie na tym polega nauka. Dobrze że za moich czasów nie było zbiorów, a zadania można samemu wymyślać i rozwiązywać także

A po czwarte, o czym już pisałem, większość ludzi nie weryfikuje otrzymanego wyniku, jeśli jest pozbawiony sensu fizycznego. Ot, masa substancji rozpuszczonej wychodzi większa niż masa roztworu, ale liczy się dalej z takim wynikiem jaki pokazał kalkulator i nie zwraca się uwagi na to, że coś jest nie tak.

PS a tak swoją drogą przesłałem administratorom chemia matura na FB artykuł z Journal of Chemical Education o stopniach utlenienia, by się mogli trochę douczyć, zanim następne buble się tam pojawią.
Awatar użytkownika
Liam
Posty: 201
Rejestracja: 27 lis 2009, o 15:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Liam »

maria304 pisze:Skąd jest to zadanie? Bo zarówno jego treść jak i odpowiedź są bardzo podejrzane. No bo od kiedy chlor wydziela się na katodzie? Ale zgoda, to mogła być pomyłka w przepisywaniu. Natomiast ta odpowiedź wydaje mi się całkiem z kosmosu. Jeśli elektrolizery połączone są szeregowo, to przez cały układ płynie ten sam ładunek i nie ma żadnego odejmowania. Czyli taki sam ładunek posłużył do wydzielenia chloru jak i wodoru. Ponieważ i tu i tam dla 1 mola są potrzebne 2 mole elektronów zatem i objętości wydzielonych gazów są równe, czyli 2,24 dm3. Ale podejrzewam, że i tak nie przyjmiecie tego tłumaczenia, bo lubicie odejmować.
Możesz mi napisać, kiedy ładunki odejmujemy?
Myślałem, że jeśli jest napisane ładunek przepłynął", tzn. stopniowo jego ilość maleje, proporcjonalnie do ilości wydzielonych produktów.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

Szymon, zauważ, że w jednej reakcji elektrodowej elektrony się zużywają, a w drugiej powstaje taka sama ich ilość.

spróbuj sobie narysować taki układ.
Awatar użytkownika
Emgar
Posty: 24
Rejestracja: 21 sty 2014, o 13:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Emgar »

Przygotowano 200 gramów wodnego roztworu maltozy o stężeniu 25,65% masowych. Po częściowej hydrolizie maltozy zachodzącej zgodnie z równaniem:
C12H22O11 + H2O 2C6H12O6

sumaryczna liczba moli cukrów redukujących (glukozy i maltozy) w roztworze wynosiła 0,28 mola.

Oblicz stężenie glukozy, wyrażone w procentach masowych, w roztworze powstałym
po częściowej hydrolizie maltozy. Wynik podaj z dokładnością do jednego miejsca po
przecinku. W obliczeniach przyjmij przybliżone wartości mas molowych:
M C12H22O11 = 342 g · mol 1 , M C6H12O6 = 180 g · mol

Wszędzie znalazłem odpowiedź z równianiem 0,15-x+2x=0,28

Ale czy da się inaczej to zapisać? Np. zrobić z proporcji?
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: dmnunited »

OPCJA SZUKAJ NIE BOLI
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

Da się.

0,15 mol - 0,30 mol
x 0,28 mol

x=0,14 mol

pozostało 0,01 mol maltozy.

no nie boli to fakt
Awatar użytkownika
Emgar
Posty: 24
Rejestracja: 21 sty 2014, o 13:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Emgar »

dmnunited pisze:OPCJA SZUKAJ NIE BOLI
Doskonale o tym wiem, sprawdziłem i wszędzie wychodziło z równaniem".
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości