Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
swierszczo
Posty: 233
Rejestracja: 12 sty 2010, o 20:27

Problematyczne zadania

Post autor: swierszczo »

Skoro mamy sobie pomagać to ten temat będzie odpowiedni.

Zamieszczajmy tutaj zadania z którymi mamy problem.Wspólnymi siłami na pewno coś zdziałani.

PAMIĘTAJCIE:
Nie wstydźmy się tego, że jakiegoś zadania nie możemy zrobić!

Preferuje taką formę:


D. Witowski Chemia tom 1
2009

Zadanie 794
Strona 200

Iloczyn rozpuszczalności gipsu CaSO4 (Ir = [Ca2+][SO4 2-] ) wynosi 6,3 razy 10^ -5.
Po zmieszaniu równych objętości siarczanu VI potasu i chlorku wapnia o stężeniach 0,010 mol /dm3. Sprawdź czy wytraci się osad


Moje rozwiązanie i komentarze:

[Ca^2+]= 0,01mol/dm^3
[SO4^2-]= 0,01mol/dm^3

[Ca^2+]*[SO4^2-]= 0,01*0,01= 0,0001 = 10^-4 Ir
Wartość jest większa więc powinien się wytrącić osad, a w odpowiedziach jest ze się NIE wytrąca.
Waat
Posty: 49
Rejestracja: 6 maja 2010, o 11:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Waat »

Jak zmieszasz rowne objetosci to stezenie molowe w wypadkowej mieszaninie bedzie 0.005 mol/dm^3
Awatar użytkownika
swierszczo
Posty: 233
Rejestracja: 12 sty 2010, o 20:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: swierszczo »

Faktycznie Zapominałem, że objętości się sumują.

Dzięki
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Filister »

Słuchajcie, a mógłby ktoś wytłumaczyć na chłopski rozum co to jest układ koloidalny z jakimś przykładem? Bo ja jakoś nie za bardzo potrafię to odnieść do tematu jednorodności mieszanin.
Awatar użytkownika
swierszczo
Posty: 233
Rejestracja: 12 sty 2010, o 20:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: swierszczo »

Koloidy - średnica fazy rozporoszonej od 1 do 100 nm, cząsteczki widzialne są w ultramikroskopie

To tyle teorii

faza rozpraszająca - to taka która coś rozprasza
faza rozproszona - to taka która zostaje rozproszona
To raczej każdy rozumie.

Efekt Tyndalla związany jest z koloidami, jeśli przez koloid przepościsz wiązkę światła widać jak ta wiązka się odchyla i tworzy stożek, z tego co pamiętam to charakterystyczne dla koloidów

emulska - układ 2 cieczy wzajemnie nie rozpuszczalnych

koagulacja peptyzacja
ZOL ŻEL ZOL


Nie wiem czy ci pomogę, a nuż coś zajarzysz
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Filister »

-roztwory białek są koloidami (np roztwór żelatyny)
-kwas krzemowy (w pierwszej fazie)
-roztwory dekstryn
-siarka



Chciałem na chłopski rozum a ci mi tutaj wyskakują (ale w każdym razie dzięki )
Ale to ja mam rozumieć że mieszanina koloidalna to takie jakby cusik pomiędzy mieszaniną jednorodną i niejednorodną?
Koloid to po prostu to samo co zawiesina?
Awatar użytkownika
Scheherazade
Posty: 386
Rejestracja: 25 kwie 2010, o 22:12

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Scheherazade »

Koloid to nie jest to samo co zawiesina Dajmy na ten przykład kwas krzemowy. mowa tutaj o powstawaniu- w pierwszej fazie jest koloidem w drugiej białą zawiesiną o której mowa jest w liceum
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Filister »

Awatar użytkownika
orsime
Posty: 133
Rejestracja: 26 lut 2010, o 23:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: orsime »

koloid to mieszanina niejednorodna, a subst. rozproszona jest tak rozdrobniona, że na oko wydaje się być mieszaniną jednorodną
Awatar użytkownika
swierszczo
Posty: 233
Rejestracja: 12 sty 2010, o 20:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: swierszczo »

chyba o to chodziło
Awatar użytkownika
Scheherazade
Posty: 386
Rejestracja: 25 kwie 2010, o 22:12

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Scheherazade »

Szczerze mówiąc nie spotkałam się na maturze stricte z tematem koloidów, dla mnie to jest związane z cukrami i czasami są takie tabelki gdzie trzeba dopasowac nazwę cukru (skrobi bądź celulozy), alkoholu, aldehydu do odpowiedniej rubryki. A ponieważ skrobia i celuloza ulega hydrolizie na mniejsze cząsteczki (dekstryny) które stanowią roztwory koloidowe to będzie tam występował efekt tyndalla - czyli charakterystyczny stożek świetlny co z kolei ułatwi dopasowanie cukru do odpowiedniej rubryczki
Awatar użytkownika
Scheherazade
Posty: 386
Rejestracja: 25 kwie 2010, o 22:12

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Scheherazade »

A oto co podpowiada mi moja Wena (pozdrowienia dla Ciebie )

Weź sobie Maryjusz, jedno jajko kurze, zbij je do szklaneczki, oddziel żółtko od białka. Na pierwszy rzut oka widać, że jest niejednorodne (coś tam pływa, nie jest to jednolitego zabarwienia). Teraz weź sobie łyżkę i spróbuj wyciągnąć to białko. Chociaż jest płynne, to jednak mocno się trzyma zusammen do kupy. W przeciwieństwie do zawiesiny (np. piasek z wodą), nie da się tak łatwo oddzielić składników występujących w tym koloidzie (trzeba by to białko np. zmasakrować :D).
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Filister »

Ok, dzięki orisme i gabriella, już łapię.

D. Witowski Chemia tom 2
2002 - 2010

zad. 18 str. 10
Ile milimoli wapnia i ile milimoli fluoru zawierają 1,5 milimola fluorku wapnia?

Otóż wychodzi mi że 1,5 milimola Ca i 3,5 mili mola F, natomiast w odpowiedzi jest 1,5 milimola Ca i 3 mili mole F. Czy może ktoś mi wytłumaczyć jak to zrobić ? Bo już całkiem mi się pomalalo

zad. 8 str. 8
to tak dodatkowo jakby ktoś lookną bo kurcze nie lubię tych mili i kilo moli strasznie mnie drażnią i mylą P
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości