Próbna matura z chemii 2013 - Witowski

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
tomsa1993
Posty: 299
Rejestracja: 26 lip 2012, o 19:11

Re: próbna matura z chemii 2013- witowski

Post autor: tomsa1993 »

Witam ja także poproszę ten arkusz oto mój email tomek-[at].pl
Awatar użytkownika
krzysioolek
Posty: 6
Rejestracja: 6 lis 2011, o 17:51

Re: próbna matura z chemii 2013- witowski

Post autor: krzysioolek »

Nieważne czy matura była trudna czy nie to mam, parę uwag co do zadań. Jeżeli jest trudniejsza, OK - to pokazuje własną niewiedzę, motywuję do pracy i pokazuje, że nie jest się chemicznym bogiem. Natomiast zadania błędne albo niejednoznaczne to doprowadzają mnie do szewskiej pasji (Wku mnie ta matura). Bo jak tu porządkować swoją wiedzę na podstawie bałaganu? Tyle gadania, a taraz pytanko do was co myślicie o paru zadaniach:

25 uważam, że mleko, JEST problematyczne: tłuszcz zwierzęcy w takiej np lodówce będzie ciałem stałym, a skąd mamy wiedzieć jakiej wielkości są cząsteczki w atramencie?

10 reakcja elektrofilowa = odczynnik elektrofilowy + nukleofilowy substrat Jak to wygląda w kontekście addycji wody do etenu?

12 Jeżeli taki związek wrzucimy do mieszaniny nitrującej to dostaniemy rzeczywiście jedno ugrupowanie nitrowe, ale jeszcze każda z grup OH może ulec reakcji estryfikacji i będzie tego razem kilkanaście kombinacji.
(rozumiem, że Cu(OH)2 nie odbarwia, bo do tej reakcji grupy -OH muszą z sobą sąsiadować?

21 to, że nie ma cząsteczek soli to rozumiem, ale czemu nie ma C17H35COO-, na mój mały rozumek to myślę, że powinny być - choć bardzo mało.



Współczynniki mi się dobierało fajnie ale nie cierpię czytania ze zrozumieniem, po prostu jestem trochę zbyt chaotyczny na takie zabawy. Dlatego też nie przepadam ze biologią maturalną, a lubię chemię bo w arkuszach CKE jest wszystko jasne i jednoznaczne. A co do Witka, to się zraziłem, nie za poziom, tylko za błędy (które też są np. w zbiorze) - bo błędów bogom nie wypada popełniać.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: próbna matura z chemii 2013- witowski

Post autor: Giardia Lamblia »

krzysioolek pisze:10 reakcja elektrofilowa = odczynnik elektrofilowy + nukleofilowy substrat Jak to wygląda w kontekście addycji wody do etenu?
Ale reakcję inicjuje elektrofil - jon wodorowy będący katalizatorem i tworzący karbokation. Addycja wody do alkenów jest addycją elektrofilową.
krzysioolek pisze:25 uważam, że mleko, JEST problematyczne: tłuszcz zwierzęcy w takiej np lodówce będzie ciałem stałym, a skąd mamy wiedzieć jakiej wielkości są cząsteczki w atramencie?
Tu się nie zgodzę, jeszcze się nie spotkałem, żeby w mleku pływały mi ścięte oka tłuszczu P

Ogólnie, to warto się zapoznać z tą tabelką:

Kod: Zaznacz cały

en.wikipedia.org/wiki/Colloid
ewentualnie

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_koloidalny
(mniej info)
krzysioolek pisze:12 Jeżeli taki związek wrzucimy do mieszaniny nitrującej to dostaniemy rzeczywiście jedno ugrupowanie nitrowe, ale jeszcze każda z grup OH może ulec reakcji estryfikacji i będzie tego razem kilkanaście kombinacji.
Ale pytają o nitrowanie, estryfikacja mieszaniną nitrującą nie jest nitrowaniem.
krzysioolek pisze:(rozumiem, że Cu(OH)2 nie odbarwia, bo do tej reakcji grupy -OH muszą z sobą sąsiadować?
Jeżeli geometria na to pozwala (a chyba może, trudno powiedzieć z samego wzoru) to wtedy odbarwi. Dlatego obydwie odpowiedzi są uznawane. Z jednej strony grupy -OH (od grupy alkilowej i ta fenolowa) są w miarę blisko siebie, a z drugiej nie do końca jest to wiadome z rysunku jak one się ułożą w przestrzeni.
krzysioolek pisze:21 to, że nie ma cząsteczek soli to rozumiem, ale czemu nie ma C17H35COO-, na mój mały rozumek to myślę, że powinny być - choć bardzo mało.
Możliwe, że hydroliza przebiega całkowicie z lewa na prawo (nie ma równowagi). Tutaj pewny nie jestem.
Awatar użytkownika
krzysioolek
Posty: 6
Rejestracja: 6 lis 2011, o 17:51

Re: próbna matura z chemii 2013- witowski

Post autor: krzysioolek »

Dzięki wielkie
mrsmajkel
Posty: 11
Rejestracja: 10 lip 2013, o 14:35

Re: Próbna matura z chemii 2013 - Witowski

Post autor: mrsmajkel »

Gdzie można znaleźć arkusze próbnych matur Witowskiego?
miki3_12

Re: Próbna matura z chemii 2013 - Witowski

Post autor: miki3_12 »

mrsmajkel, nie szukaj ich, sa beznadziejne.
mrsmajkel
Posty: 11
Rejestracja: 10 lip 2013, o 14:35

Re: Próbna matura z chemii 2013 - Witowski

Post autor: mrsmajkel »

Raczej nie mam wyjścia, bo mamy je zrobić na lekcje, a z tego co szukałam są tylko arkusze z odpowiedziami. Może ktoś je jednak znalazł?
Xardas
Posty: 46
Rejestracja: 25 mar 2014, o 19:31

Re: Próbna matura z chemii 2013 - Witowski

Post autor: Xardas »

Ja też poszukuję czystego arkusza. Jakby ktoś miał to proszę o linka.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości