prośba o pomoc w zadaniach przed egz. wst. na biotech. UJ

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
vezzane
Posty: 1
Rejestracja: 18 lip 2015, o 15:33

prośba o pomoc w zadaniach przed egz. wst. na biotech. UJ

Post autor: vezzane »

Witam,
mam prośbę, czy ktoś mógłby pomóc przy poniższych zadaniach (przykładowe z egzaminu na biotechnologię molekularną II st. UJ)?

Zad.1
Proszę obliczyć zmianę energii swobodnej (delta G zero) w reakcji utleniania glukozy do CO2 i H2O.

- nie jest tu za mało danych? Nie wiem, od czego tu zacząć. Równanie na delta G zero = -RTlnK

Zad.2
Glikozylacja jest jednym z elementów obróbki potranslacyjnej białek, mającym wpływ na ich funkcje oraz zachowanie w organizmie. W zależności od wybranego systemu ekspresyjnego białka rekombinowane podlegają różnym typom glikozylacji. Które z poniższych zdań jest FAŁSZYWE?

A.wzór glikozylacji białek występujący u E.coli jest najbardziej zbliżony do drożdżowego
B.u drożdży dochodzi do hiperglikozylacji polegającej na tworzeniu rozgałęzionych łańcuchów cukrowych złożonych głównie z mannozy
C.owady charakteryzują się wzorem glikozylacji ubogim w mannozy
D.u ssaków występują trzy różne typy glikozylacji: wysokomannozowy, hybrydowy oraz złożony
E.sposób glikozylacji białek można zmienić poprzez zastosowanie modyfikacji genetycznych

- sprawdzałem w kilku opasłych książkach do biologii i biochemii, sprawdzałem w internecie - i nic. Jeżeli ktoś zna odpowiedź, bardzo proszę o pomoc.


I jeszcze jedno zadanie - rozwiązanie mam, ale chciałbym upewnić się, że jest poprawne:
Zad.3
Czy można obliczyć aktywność właściwą katalazy w lizacie krwinek czerwonych, jeśli dysponujesz następującymi danymi. Reakcję prowadzono przez 30 min po dodaniu 1 ml lizatu krwinek do 9 ml mieszaniny reakcyjnej zawierającej stabilne źródło H2O2 o stężeniu 300 mM. Po 30 min reakcję zatrzymano i pobrano próbkę do analizy. Obliczono, że w tym czasie rozkładowi uległo 2,7 milimoli H2O2. Stężenie białka w lizacie krwinek (stanowiącym preparat enzymu) wynosiło 9 mg/ml. Oblicz aktywność właściwą katalazy w 1 ml krwinek czerwonych lub uzasadnij dlaczego nie jest to możliwe (1 zdanie).

Moim zdaniem da się to policzyć: 10U/mg.

Bardzo proszę o pomoc:)

BTW: czy dysponuje ktoś może zadaniami z testów na biotechnologię molekularną II stopień na UJ z ubiegłych lat? Piszę tutaj, bo trudno znaleźć jakiekolwiek forum studentów biotechnologii, nie tylko z UJ (jestem po innym kierunku studiów).
pesel

Re: prośba o pomoc w zadaniach przed egz. wst. na biotech. U

Post autor: pesel »

vezzane pisze:Zad.1
Proszę obliczyć zmianę energii swobodnej (delta G zero) w reakcji utleniania glukozy do CO2 i H2O.

- nie jest tu za mało danych? Nie wiem, od czego tu zacząć. Równanie na delta G zero = -RTlnK
Tutaj masz dane tabelaryczne:
dane-tabelaryczne.pdf
(142.88 KiB) Pobrany 68 razy
Delta Go= 6*Delta GCO2(g)+6 *Delta GH2O(c)-Delta Gglukoza
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość