Proszę o sprawdzenie i o wytłumaczenie. Krzyżówka testowa

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
fordonek12
Posty: 36
Rejestracja: 16 paź 2011, o 18:54

Proszę o sprawdzenie i o wytłumaczenie. Krzyżówka testowa

Post autor: fordonek12 »

Brak skrzydel u drozofili jest recesywną formą skrzydlatości(para genów V, v). W potomstwie skrzydlatych owadów pojawiły się owady skrzydlate i bezskrzydłe.
a. Jaki był genotyp rodziców?
b Jak sprawdzić czy skrzydlaty owad był homozygotą czy heterozygotą?
P: Vv , Vv
F1:vv VV, Vv, Vv
Genotyp:1:2:1
Fenotyp:3:1

A teraz krzyżówka testowa:
Vv*VV= Vv, Vv, vv, vv
genotyp:1:1
czyli jest heterozygotą
.
Mam problem z tą krzyżówką testową. Kogo ja sprawdzam, czy jest skrzydlaty? VV? Czy Vv? Tzn sprawdzam dzieci, czy rodziców, czy są skrzydlate? Nie rozumiem tego. Przecież jak wezmę pod uwagę VV dzieci to wyjdzie z krzyżówki testowej, że jest homozygotą
a jak wezmę Vv to wyjdzie, że jest heterozygotą. Skąd mam wiedzie, która krzyżówkę robić? Proszę o pomoc.
fordonek12
Posty: 36
Rejestracja: 16 paź 2011, o 18:54

Re: Proszę o sprawdzenie i o wytłumaczenie. Krzyżówka testowa

Post autor: fordonek12 »

I po co sprawdzać, czy dziecko jest heterozygotą, przecież to widać na szachownicy bo zapisie alleli.
Może to banalne, ale ja mam z tym problem.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Proszę o sprawdzenie i o wytłumaczenie. Krzyżówka testowa

Post autor: malgosi35 »

Brak skrzydel u drozofili jest recesywną formą skrzydlatości(para genów V, v). W potomstwie skrzydlatych owadów pojawiły się owady skrzydlate i bezskrzydłe.
a. Jaki był genotyp rodziców?
b Jak sprawdzić czy skrzydlaty owad był homozygotą czy heterozygotą?
Formy skrzydlate: VV i Vv.
Krzyżówki:
VV*VV wszystkie VV - skrzydlate.
VV*Vv VV i Vv - skrzydlate
Vv *Vv VV, Vv, vv - skrzydlate i bezskrzydłe.
Czyli trzecia krzyżówka to formy które krzyżowano w zadaniu. Tu właściciwe nie trzeba sprawdzać czy były homo- czy heterozyotami bo widać to po potomstwie.

Krzyżówka testowa jest zawsze z osobnikiem recesywnym.
Jeśli testowana forma jest homozygotą to brak będzie rozszczepienia.
VV*vv Vv - wszystkie skrzydlate.
gdy jest heterozygotą to będzie rozszczepienie:
Vv*vv Vv i vv - sprzydtalte i bezskrzydłe.
I po co sprawdzać, czy dziecko jest heterozygotą, przecież to widać na szachownicy bo zapisie alleli.
Może to banalne, ale ja mam z tym problem.
A jak masz dwa owady skrzydlate to jak odróżnisz który jest homozygotą a który heterozygotą. Same ci na szachownicę nie wlezą. Tego nie widać bo fenotyp jest ten sam.

Po co to robić? Zależy co masz na myśli.
W zadaniu masz wykonać polecenia bo one służą sprawdzeniu Twojej wiedzy, i czy rozumiesz o co chodzi.
W praktyce: Załóżmy że masz 2 czarne myszy które mogą być AA lub Aa. Czarne myszki sprzedasz za 20 zł za szt, białych nikt nie chce. Dobrze by było sprawdzić czy twoje myszki są homo, czy heterozyotyczne. Myszka AA będzie dawała niezależnie od ojca tylko myszki czarne. Myszce Aa będziesz musiał dać partnera AA (też sprawdzamy) i cały miot będzie czarny jeśli dasz Aa to 25% myszek będzie biała - Twoja strata.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Proszę o sprawdzenie i o wytłumaczenie. Krzyżówka testowa

Post autor: malgosi35 »

Przecież jak wezmę pod uwagę VV dzieci to wyjdzie z krzyżówki testowej, że jest homozygotą
a jak wezmę Vv to wyjdzie, że jest heterozygotą. Skąd mam wiedzie, która krzyżówkę robić? Proszę o pomoc.
Masz przedstawić wynik krzyżówki testowej w przypadku homo i heterozygoty. Poprostu wytłumaczyć nauczycielowi że przy takim wyniku krzyżówki możesz wnioskować że jest homozygotą a przy innym że jest heterozygotą. To tylko zadanie sprawdzajce twoją wiedzę.
fordonek12
Posty: 36
Rejestracja: 16 paź 2011, o 18:54

Re: Proszę o sprawdzenie i o wytłumaczenie. Krzyżówka testowa

Post autor: fordonek12 »

Dziękuję:)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości