PROTISTA

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
Awatar użytkownika
krwinka94
Posty: 96
Rejestracja: 27 lis 2012, o 17:17

PROTISTA

Post autor: krwinka94 »

1.
a. Podaj dwie cechy wskazujące na pokrewieństwo sinic z bakteriami.
b. Podaj dwie cechy łączące sinice z glonami.

2. Euglena zielona uważana jest za organizm przejściowy między światem roślin i zwierząt. Uzasadnij powyższe stwierdzenie podając 2 argumenty.

3. Podaj trzy cechy glonów, które pozwoliły im uzyskać wskazane właściwości organizmów planktonicznych.

4. Glony występujące w morzach mają rozmieszczenie pionowe. W najgłębszych warstwach wód morskich można spotkać glony o zabarwieniu czerwonym (krasnorosty). Wyjaśni na czym polega przystosowanie tych roślin do procesu fotosyntezy.
peggy0
Posty: 14
Rejestracja: 27 lis 2012, o 18:05

Re: PROTISTA

Post autor: peggy0 »

1.
a) struktura komórki np. zewnętrzna warstwa warstwa tworzona jest przez kompleks białkowo- lipopolisasharydowy jak u bkterii gram ujemnych czy rybosomy 70s. Barwią się metodą gram
b) Silny rozwój aparatu fotosyntezy (podobieństwo tylakoidów), wydzielanie tlenu podczas fotosyntezy .

2. Euglena zielona jest uważana za formę przejściową ponieważ łączy w sobie cechy charakterystyczne dla królestwa zwierząt np jest wiciowcem (wici -eukarionty) a więc posiada zdolność ruchu , cechą zwierzęcą jest też posiadanie plamki ocznej dzięki której euglena odbiera bodziec świetlny. Posiada też cechy charakterystyczne dla królestwa roślin czyli przeprowadza fotosyntezę dzięki cholorofilom a i b (+ karotenoidy) zawartym w chloroplastach.

3.
- żyją w środowisku wodnym
- niektóre glony są samożywne (autotrofy)
- drobne organizmy o małej objętości i stosunkowo dużej powierzchni

4. Promieniowanie słoneczne padające na powierzchnię wody jest pochłaniane w różnym stopniu i zależy to od długości fali. Najsilniej pochłaniane jest światło czerwone (dociera na małe głębokości) , najsłabiej niebieskie (dociera najgłębiej) . Skutkiem tego jest pionowe rozmieszczenie . W najwyższym warstwach są rośliny zielone pochłaniające światło czerwone . W głębszych warstwach dominują krasnorosty , które pochłaniają światło niebieskie i posiadają fikoerytryny (barwniki nadające charakterystyczne czerwone zabarwienie) . Pomiędzy zielonymi i krasnorostami znajdują się brunatnice , pochłaniające światło o barwie żółtej i zielonej dzięki fukoksantynie (brunatny barwnik) . Więc rośliny przystosowały się do różnych warunków świetlnych obecnością różnych barwników pochłaniających poszczególne długości fal świetlnych . Dzięki tym barwnikom możliwa jest fotosynteza nawet na znacznych głębokościach . Barwniki te przekazują energię na chlorofil i tak zachodzi fotosynteza .

Mam nadzieję, że się przyda
kunaa
Posty: 1
Rejestracja: 3 paź 2015, o 10:43

Re: PROTISTA

Post autor: kunaa »

Jak zmieni się częstotliwość pulsować wodniczki tętniącej u eugleny gdy przeniesiemy ją do słonej wody?
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: PROTISTA

Post autor: Larsonik »

Częstotliwość ta zmniejszy się, gdyż środowisko występowania eugleny jest słodkowodne, a więc hipotoniczne. Po przeniesieniu jej do środowiska słonowodnego, a więc hipertonicznego, nie będzie musiała stale usuwać nadmiaru wody za pomocą wodniczki tętniącej nie mogę tylko zauważyć związku twojego pytania z tematem sprzed 4 lat
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości