Przedmioty przedkliniczne

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
MusTTanG
Posty: 20
Rejestracja: 6 lis 2014, o 21:33

Przedmioty przedkliniczne

Post autor: MusTTanG »

Witam, jestem studentem 1 roku kierunku lekarskiego. Nauki dużo wiadomo, anatomia, histologia, parazytologia. Pytanie krótkie, do starszych kolegów: które z przedmiotów przedklinicznych naprawdę się przydają? Nauka ich ma sens i brak rozeznania w temacie będzie miało negatywne daleko idące skutki. W jakimś tam stopniu na pewno wszystkie (no dobra, nie wszystkie), ale czy są jakieś na których warto bardziej się skupić, tj nie uczyć się tylko na zal. a żeby naprawdę ogarniać. Wydaje mi się że fizjo i farma- z pewnością. Tak samo wszelkie pato-
Ale anatomia, histologia i (później) biochemia - jak to jest z nimi. Pomijając to ile bede pamiętał po 2,3,4latach.
wum2013
Posty: 68
Rejestracja: 17 paź 2014, o 20:33

Re: Przedmioty przedkliniczne

Post autor: wum2013 »

farma, fizjo, patofizjo bardzo przydatne
MusTTanG
Posty: 20
Rejestracja: 6 lis 2014, o 21:33

Re: Przedmioty przedkliniczne

Post autor: MusTTanG »

Zatem przedmioty niejako czynnościowe, jak myślałem : ) a te ww? Zmory kotów-pierwszaków?
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Przedmioty przedkliniczne

Post autor: Mårran »

Z anatki pamiętać takie duże, podstawowe rzeczy, jakieś większe mięśnie, tętnice. Fizjo przydatna, chociaż też nie cała i bez szczegółów. Farma tylko ogólnie leki, przeciwwskazania, działania niepożądane. Bioszka - mało, pamiętać grube rzeczy.
Pani Buka
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Przedmioty przedkliniczne

Post autor: randomlogin »

wum2013, dobrze pamietam z sasiedniego watku, ze jestes na 2. roku? Wiec tak niezbyt z doswiadczenia wiesz co faktycznie sie przydaje? Nie mowie, ze nie masz racji (farma na pewno, chociaz nie wszystko od deski do deski, patofizjo tez, ale sensownie nauczona, fizjo najmniej z tego, mimo ze wydawaloby sie, ze jest podstawa), tylko zastanawiam sie skad czerpiesz doswiadczenie w tej kwestii.

MusTTanG, biochemia - nie. Chyba ze ktos chce siedziec w chorobach metabolicznych. Anatomia - usredniajac w 90% nie, pozostala czesc tak, ale kazdemu inna, zaleznie od specjalizacji. Nauczysz sie jeszcze raz jak juz tam dojdziesz. Histologia - nie. Mimo dlugiego zastanawiania nie wiem komu moglaby sie przydac. Patomorfologom, prawidlowy obraz tez trzeba znac. I chyba tylko im.
MusTTanG
Posty: 20
Rejestracja: 6 lis 2014, o 21:33

Re: Przedmioty przedkliniczne

Post autor: MusTTanG »

Dzięki bardzo za szybki odzew!:) na anacie staram się czytać jak najwięcej klinicznych kwestii wszak to sedno tego wszystkiego - co jest czym, ale też co się najcześciej psuje i dlaczego. Poza tym slyszalem już historie ze na np anatomii mówili, że Tego was nauczą w przyszlosci a gdy przyszlosc staje się terazniejszością, nie uczą bo uważają ze powinnismy to wiedzieć i nie raz uczyć zamiaru nie mają.
Kurcze myślalem ze to jednak ma trochę sensu. a tu klops. Lekki. Histo wydawało by się istotna, wlasnie w kwestii rozpoznania, tej patomorfologii. Marzenie ściętej głowy A miałem jutro iść na wykład z tejże. Może lepiej się wyspać.
wum2013
Posty: 68
Rejestracja: 17 paź 2014, o 20:33

Re: Przedmioty przedkliniczne

Post autor: wum2013 »

randomlogin, mam kolegów ze starszych roczników
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Przedmioty przedkliniczne

Post autor: Mårran »

Z anatki trocę się przydaje na chirurgii, ale z tego, co pamiętam, że się uczyłam, to mało, same grube rzeczy. Cudem jest wiedzieć, co się przyda. Bo z przedklinicznych to tak z 10%, tylko wiedzieć co

Mi się fizjo przydaje, ale my mieliśmy sensownie prowadzoną, przez klinicystki, to wiedziały, co się przyda.
Pani Buka
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości