Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 lis 2006, o 20:06 

błagam o pomoc :cry:

na ostatnich zajęciach mialam oznaczenie azotu amonowego i węgla całkowitego, organicznego i nieorganicznego w wodzie. wyniki otrzymaliśmy w ppm ach

wiem ze to jest liczba cząsteczek na milion cząsteczek rozpuszczalnika. ze taką liczbe ppm musze sobie podzielić przez milon. i co dalej?

Ostatnio edytowano 3 lis 2006, o 00:06 przez naanahanae, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: 2 lis 2006, o 20:11 

O ppm-ach możesz poczytać tutaj. ;)

PostNapisane: 2 lis 2006, o 21:55 

ppm=mg/l

PostNapisane: 2 lis 2006, o 22:05 

dziękuję :) no przecież :)

a ja tutaj kombinuje z masą molową, liczbą avogadro i wogóle :P jakiś kosmos czyli tutaj moge jakby wyjść z gęstości wody ze 1l to jeden kg :)

PostNapisane: 2 lis 2006, o 22:25 

Jednostka ppm (part per million) oznacza liczbę gramów substancji w 1 000 000 gramów lub mililitrów roztworu, zależnie od tego czy stężenie jest wagowo-wagowe, czy wagowo-objętościowe.

PostNapisane: 2 lis 2006, o 23:08 

MiRACiDiUM napisał(a):
Jednostka ppm (part per million) oznacza liczbę gramów substancji w 1 000 000 gramów lub mililitrów roztworu, zależnie od tego czy stężenie jest wagowo-wagowe, czy wagowo-objętościowe.

ja wiem. oznacza liczbę cząsteczek na milion cząsteczek roztworu. czyli jest ilość milionowych danej wielkośći wymiarowej.

ale założenie ze jest to ilość gramów na litr jest możilwe tylko w przypadku wody bo tutaj ml=mg. ale gdyby rozpuszczalnikiem byłaby jakaś inna substancja (o innej gęstości) to zalożenie ze byłoby nieprawdziwe. (chodzi mi o wymiar wagowo-objetościowy)

PostNapisane: 3 lis 2006, o 00:05 

naanahanae napisał(a):
Oznacza liczbę cząsteczek na milion cząsteczek roztworu. czyli jest ilość milionowych danej wielkośći wymiarowej.

A mam pytanie: co to jest cząsteczka roztworu? Nie mogę się z Tobą zgodzić. Stosunek liczby cząsteczek to stosunek ilościowy, tak jakby podać stosunek moli cząsteczek kwasu octowego do ilości moli wody w roztworze.
1 ppm oznacza, że w 1 000 000 g roztworu (a nie rozpuszczalnika) znajduje się 1 g substancji.
naanahanae napisał(a):
ale założenie ze jest to ilość gramów na litr jest możilwe tylko w przypadku wody bo tutaj ml=mg. ale gdyby rozpuszczalnikiem byłaby jakaś inna substancja (o innej gęstości) to zalożenie ze byłoby nieprawdziwe. (chodzi mi o wymiar wagowo-objetościowy)

Nie masz racji, nie możesz uwzględniać gęstości wody. Tutaj liczy się gęstość roztworu, a nie samego rozpuszczalnika. Przykładowo jeśli rozpuszczono 10g HCl w 1 000 000 g wody, to masa roztworu wyniesie 1 000 010 g, a stężenie masowo-masowe wyrażone w ppm wyniesie ok. 9,9 ppm. Można przeliczyć to stężenie na wagowo-objętościowe mnożąc je przez gęstość roztworu. Gdy np. 8g NaCl rozpuścimy w wodzie tak, że uzyskamy 1 000 000 ml roztworu, to jego stężenie wagowo-objętościowe wyrażone w ppm wyniesie 8 ppm.

PostNapisane: 3 lis 2006, o 09:24 

MiRACiDiUM napisał(a):
naanahanae napisał(a):
Oznacza liczbę cząsteczek na milion cząsteczek roztworu. czyli jest ilość milionowych danej wielkośći wymiarowej.

A mam pytanie: co to jest cząsteczka roztworu? Nie mogę się z Tobą zgodzić. Stosunek liczby cząsteczek to stosunek ilościowy, tak jakby podać stosunek moli cząsteczek kwasu octowego do ilości moli wody w roztworze.
1 ppm oznacza, że w 1 000 000 g roztworu (a nie rozpuszczalnika) znajduje się 1 g substancji.

ale teraz napisałaś tu to samo, tylko innymi słowami
Cytuj:
naanahanae napisał(a):

Nie masz racji, nie możesz uwzględniać gęstości wody. Tutaj liczy się gęstość roztworu, a nie samego rozpuszczalnika. Przykładowo jeśli rozpuszczono 10g HCl w 1 000 000 g wody, to masa roztworu wyniesie 1 000 010 g, a stężenie masowo-masowe wyrażone w ppm wyniesie ok. 9,9 ppm. Można przeliczyć to stężenie na wagowo-objętościowe mnożąc je przez gęstość roztworu. Gdy np. 8g NaCl rozpuścimy w wodzie tak, że uzyskamy 1 000 000 ml roztworu, to jego stężenie wagowo-objętościowe wyrażone w ppm wyniesie 8 ppm.
[/quote]

a tu chodziło mi o to że jeśli rozpuszczalnikime jest woda to dla całości w przeliczeniu zakładamy gęstość wody. nie znam gęstość roztworu, a jak inaczej wyrazic to w wymiarze wagowo-objętościowym.
a jeśli nie mam racji to skąd w takim razie wymiar wagowo- bojętośćiowy mg/l?

naromiast gdyby to stęzenie odnosiło się do rru w nie wiem, w czymś o bardzo dużej gęstośći to założenie ze 1mg=1ml byłoby błądne. i znów nie znając gęstości rru zakładam gęstość rozpuszczalnika.

zaznaczam ze moje dane to tylko stężenie w ppm.

PostNapisane: 3 lis 2006, o 10:33 

naanahanae napisał(a):
ale teraz napisałaś tu to samo, tylko innymi słowami

Nie powtórzyłem Twoich słów, tylko odniosłem się na początku do tego co napisałaś. Stosunek ilościowy to zupełnie co innego niż stosunek masowy. A Ty piszesz o stosunku ilościowym (ilość cząsteczek) i wyrażasz go w mg/l. Np. 64g miedzi zawiera inną ilość atomów, niż 64g siarki, w tym przypadku stosunek masowy wynosi 1:1, a ilościowy 1:2.
naanahanae napisał(a):
a tu chodziło mi o to że jeśli rozpuszczalnikime jest woda to dla całości w przeliczeniu zakładamy gęstość wody. nie znam gęstość roztworu, a jak inaczej wyrazic to w wymiarze wagowo-objętościowym.
a jeśli nie mam racji to skąd w takim razie wymiar wagowo- bojętośćiowy mg/l?
naromiast gdyby to stęzenie odnosiło się do rru w nie wiem, w czymś o bardzo dużej gęstośći to założenie ze 1mg=1ml byłoby błądne. i znów nie znając gęstości rru zakładam gęstość rozpuszczalnika.
zaznaczam ze moje dane to tylko stężenie w ppm.

Mam wrażenie, że nie czytasz uważnie tego co piszę. :( Napisałem wcześniej, że 1 ppm może oznaczać zarówno 1g/1000000g (µg/g) jak i 1g/1000000ml (µg/ml=mg/l). Możliwe są więc różne wymiary, także molowy - 1mol/1000000mol (µmol/mol) jakiejś substancji. W obliczeniach nie możesz zawsze zakładać, że gęstość roztworu jest równa gęstości wody, bo Twoje wyniki mogą wtedy znacznie odbiegać od faktycznych wartości. Musisz po prostu wiedzieć, czy Twoje stężenie w ppm jest wagowo-wagowe, czy wagowo-objętościowe.
Jeżeli masz podane ppm wagowe, to:
1 ppm = 10^(-4) % = 1 µg/g
Jeżeli masz podane ppm wagowo-objętościowe, to:
1 ppm = 10^(-4) % = 1 µg/ml = 1 mg/l
Gdybyś miała podane ppm wagowo-wagowe, to mogłabyś znając gęstość roztworu, przeliczyć je w razie potrzeby na wagowo-objętościowe, poprzez przemnożenie przez gęstość.

PostNapisane: 3 lis 2006, o 16:40 

no wlaśnie.
z wagowo- wagowego na wagowo-objętościowe przechodze przez gęstość rozworu. taki jest cel. nie mam gęstości, ale wiem ze jest to roztwór wodny.
więc nie znając gęstości jak miałabym przejść? musze sobie założyć ze jest to gęstość rozpuszczalnika- tu wody.

nie mówe ze zawsze moge sobie zakładać gęstość wody. ba! przecież podkreslam ze zależność ta jest prawdziwa tylko w przpadku roztworów wodnych (1kg/1l= gęstość wody) i tu chyba ty nie czytasz uważnie moich wypowiedzi.

byłam się w tej sprawie dowiedziać u pani prof i mój tok rozumowania jest jak najbardziej prawidłowy. przy tak niskich stężeniach jakimi są ppm-y zawartość azotu czy też węgla nie ma znaczącego wpływu na gęstość roztworu. zakładamy gęstość rozpuszczalnika

PostNapisane: 18 kwi 2007, o 16:32 

Błagam niech mi ktoś pomoże przeliczyć ile to jest µg/l 0,0291ppm bo normalnie nie daje rady :oops:

PostNapisane: 18 kwi 2007, o 16:57 

MiRACiDiUM napisał(a):
Mam wrażenie, że nie czytasz uważnie tego co piszę. ....
Jeżeli masz podane ppm wagowe, to:
1 ppm = 10^(-4) % = 1 µg/g
Jeżeli masz podane ppm wagowo-objętościowe, to:
1 ppm = 10^(-4) % = 1 µg/ml = 1 mg/l
Gdybyś miała podane ppm wagowo-wagowe, to mogłabyś znając gęstość roztworu, przeliczyć je w razie potrzeby na wagowo-objętościowe, poprzez przemnożenie przez gęstość.

Ot i wszystko

Ostatnio edytowano 20 kwi 2007, o 22:23 przez gebus, łącznie edytowano 2 razy

PostNapisane: 18 kwi 2007, o 17:00 

[a mozesz mi to przeliczyć bardzo Cie proszę mam tak 0,0291ppm/l i ile to jest µg/l

PostNapisane: 18 kwi 2007, o 17:03 

Esmeralda, to jest 29,1 ug/L. ;)

PostNapisane: 30 kwi 2007, o 19:10 

Jako laik w tej dziedzinie chciałbym zapytać fachowców znających się na przeliczeniach jednostek określających zawartość (stężenie) CO2 w wodzie.
Potrzebuję utrzymanie zawartości CO2 w wodzie na poziomie 5 % gdyż tylko w takich jednostkach podano tą wartość. Czy ma to związek z wielkością pH. Czy istnieje jakaś analogia np pH 7,5 to 3 % rozpuszczonego CO2 a pH 8,5 to 5 % zawartości CO2 w wodzie. Jak to w sposób uproszczony policzyć ? Ciekawy byłby pomiar ciągły połączony z dawkowaniem CO2 który wpływa na kwasowość wody.
Proszę o wyrozumiałość ale próbuję dopiero wejść w temat.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia