Przeliczanie stężenia procentowego na normlane

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
evoluoy
Posty: 4
Rejestracja: 11 sty 2017, o 14:59

Przeliczanie stężenia procentowego na normlane

Post autor: evoluoy »

Bardzo proszę o tok rozumowania przy przeliczaniu stężeń procentowych na normalne, gdyż całkowicie się zaplątałam przy tych zadaniach i nie wiem jak powinny być rozwiązane. Z góry serdecznie dziękuję.
1.Jaką objętość stężonego kwasu solnego o gęstości 1,19 g/cm^3 i zawartości 38,0 % HCl należy użyć, aby przygotować 1,00 dm^3 2,00 N roztworu tego kwasu?
2. Jaką objętość wody należy dodać do 300 cm 63,0 % HNO3 o gęstości 1,40 g/cm^3, aby otrzymać 1,00 N roztwór tego kwasu?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Przeliczanie stężenia procentowego na normlane

Post autor: Adax82 »

Jesteś w stanie coś zaproponować od siebie ? - .nie ważne czy dobrze czy źle.
evoluoy
Posty: 4
Rejestracja: 11 sty 2017, o 14:59

Re: Przeliczanie stężenia procentowego na normlane

Post autor: evoluoy »

Tak, pewnie.
Przyjęłam, że skoro są to kwasy jednoprotonowe to ich stężenie molowe=stężeniu normalnemu.
W pierwszym zadaniu obliczyłam, że potrzebuję dwóch moli kwasu, a po obliczeniu masy substancji i przeliczeniu jej na mole wyszło, że do dyspozycji mam 12, 38 mola i wiedząc, że zajmują one objętość 1dm^3, obliczyłam w jakiej objętości będą znajdowały się 2 mole, które potrzebuję do przygotowania roztworu. Drugie zadanie zrobiłam w podobnym toku rozumowania, z tym że objętość 1dm^3 zajmuje 1 mol, a nie wyliczone 4,2 mola i tutaj zaczęłam się gubić.
Mam też problem z uzmysłowieniem sobie jak by to było gdybym bazowała na gramorównoważnikach, a nie molach
pesel

Re: Przeliczanie stężenia procentowego na normlane

Post autor: pesel »

Ale w kontekście:
evoluoy pisze:Przyjęłam, że skoro są to kwasy jednoprotonowe to ich stężenie molowe=stężeniu normalnemu.
Chyba z tym:
evoluoy pisze:Mam też problem z uzmysłowieniem sobie jak by to było gdybym bazowała na gramorównoważnikach, a nie molach
Nie powinno być problemu. Wszak właśnie w pierwszym stwierdziłeś/aś, że dla kwasów jednoprotonowych 1 mol = 1 gramowrównoważnik.

Na zadanie 2. jest sposobów od metra.

a) roztwór jest 14 molowy więc trzeba go 14-krotnie rozcieńczyć czyli dodać 13*300=3900 ml wody.

b) mamy 4.2 mola HNO3. Z tego można sporządzić 4.2 dm3=4200 ml 1M roztworu. To ile trzeba dodać wody do 300 ml aby mieć 4200 ml roztworu? Też 3900 ml.

c) można z krzyża pojechać.

d) jakieś inne czarodziejskie wzorki powyprowadzać.
evoluoy
Posty: 4
Rejestracja: 11 sty 2017, o 14:59

Re: Przeliczanie stężenia procentowego na normlane

Post autor: evoluoy »

Dziękuję serdecznie za wyjaśnienie.

Czy mogłabym prosić jeszcze o pomoc z zadaniem:
Zmieszano: 50,0 0,200 N HCl z 200 cm 0,200 M Ba(OH)2.Obliczyć stężenie
molowe soli i odczynnika będącego w nadmiarze.
Tutaj nie mam żadnego konstruktywnego pomysłu, ponieważ nie jestem w stanie zebrać próby obliczeń tego zadania.
Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.
pesel

Re: Przeliczanie stężenia procentowego na normlane

Post autor: pesel »

evoluoy pisze:Zmieszano: 50,0 cm3 0,200 N HCl z 200 cm3 0,200 M Ba(OH)2. Obliczyć stężenie molowe soli i odczynnika będącego w nadmiarze.
nHCl = 10 mmoli

nBa(OH)2 = 40 mmoli

Reagują w stosunku molowym (HCl:Ba(OH)2) 2:1. Czyli 10 mmoli HCl przereaguje z 5 mmolami Ba(OH)2. Powstanie 5 mmoli soli i zostanie 35 mmoli Ba(OH)2.

cBaCl2= 5 mmoli/250 ml = 0.02 mol/dm3

cBa(OH)2=35 mmoli/250 ml = 0.14 mol/dm3
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości