Przewodzenie impulsu nerwowego

Forum neurobiologiczne, którego przedmiotem dyskusji są badania nad układem nerwowym człowieka i innych organizmów
badjohn
Posty: 12
Rejestracja: 19 maja 2014, o 15:28

Przewodzenie impulsu nerwowego

Post autor: badjohn »

zdaję maturę w 2015 i właśnie uczę się układu nerwowego, jak do tej pory wszystko było jasne dopóki dopóty nie natrafiłem na przewodzenie impulsu nerwowego.
1] Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dokładniej niż jest to np na wiki powstawanie impulsu, w sensie dlaczego i jaki jest mechanizm jego powstawania bo depolaryzacja błony mi dużo na ten temat nie mówi, oprócz tego co jest w książce, czyli jest to przepływ jonów z wnętrza na zewnątrz jonów potasowych i z zewnątrz do wewnątrz jonów sodowych. W książce mam trochę materiału na ten temat tylko to co tam jest jest dla mnie nie logiczne.
2] Dlaczego impuls elektryczny depolaryzuję resztę błony?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Przewodzenie impulsu nerwowego

Post autor: randomlogin »

1. Mechanizmow jest duzo. Generalne - uproszczone, ale na mature wystarczy - wytlumaczenie jest takie, ze kanaly o ktorych tam przeczytales sa bramkowane jakims ligandem, neurotransmitterem. On sie przylacza, nastepuje otwarcie kanalu i przeplyw jonow zgodny z gradientem stezen (ktory to gradient niestrudzenie utrzymuje Na/K-ATPaza). W miare zmiany polaryzacji jedne kanaly sie zamykaja, inne otwieraja, nastepuje przywrocenie potencjalu spoczynkowego i calosc moze zaczac sie od nowa.

2. Za to z kolei odpowiadaja inne kanaly, bramkowane nie ligandem, tylko napieciem. Miejscowa depolaryzacja powoduje otwarcie takich kanalow w swoim sasiedztwie, wowczas tam dochodzi do depolaryzacji, otwieraja sie kolejne kanaly bramkowane napieciem i w ten sposob dochodzi do propagacji impulsu wzdluz blony.

Czy to wszystko? Bardzo nie. Ale jesli chcesz wiedziec wiecej, to wiedz, ze bedzie to juz ponad mature, i zglebiac temat mozna niemalze w nieskonczonosc, a jeszcze calkiem sporo rzeczy nikt poki co nie opisal.
badjohn
Posty: 12
Rejestracja: 19 maja 2014, o 15:28

Re: Przewodzenie impulsu nerwowego

Post autor: badjohn »

Wiesz, przecież nic się nie stanie jak się dowiem czegoś ponad maturę D
Często tak robię bo w książkach, które przygotowują do matury ten materiał jest według mnie suchy", wolę wiedzieć i nauczyć się nawet dużo więcej i zrozumieć temat a nie wkuwać akapity na pamięć, a jak ktoś się mnie zapyta po miesiącu o to samo to nie wiem co powiedzieć D

Powiem ci, że drugie pytanie na jakie mi odpowiedziałeś już zrozumiałem, mechanizm działania, jednak jeśli chodzi o pierwsze jakoś nie jestem syty D Jeśli byłbyś w stanie to proszę jeszcze o opisanie tego zjawiska bardziej od fizyko-chemicznej strony. m.in skąd się bierze ładunek? Ja nie rozumiem jednego momentu w tym procesie, mianowicie skąd przepływają elektrony (skąd się biorą). Nie wiem czy to pytanie dobrze sformułowałem, jednak zobaczymy jakie będą odp.
Jeśli znasz jakąś stosowną literaturę na ten temat to po proszę D
Z góry dzięki
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Przewodzenie impulsu nerwowego

Post autor: randomlogin »

Literatura? Dowolny podrecznik fizjologii czlowieka. I mowie serio, cokolwiek zlapiesz w rece bedzie OK. Ale sprobuje wejsc z wyjasnieniem level wyzej, choc miej swiadomosc, ze nadal bedzie to pelne uproszczen - ale powinno ulozyc sie w jakas calosc.

Skad sie biora elektrony - nie biora sie. Tam nie przeplywaja sobie pojedyncze oderwane od wszystkiego elektrony w ilosciach hurtowych - przeplywaja jony. A jony, z definicji, maja ladunek. Ich przeplyw jest wiec przeplywem ladunku a wiec - ponownie z definicji - pradem.

Ladunek wiec bierze sie stad, ze netto suma jonow po jednej stronie blony jest inna niz po drugiej stronie blony. Skupmy sie na Na+ i K+, ich najpowszechniejszych kanalach i antyporcie Na/K.

Na/K-ATPaza transportuje sod na zewnatrz, a potas do wewnatrz komorki. Dzieki temu powstaje gradient stezen - sodu jest wiecej na zewnatrz, potasu wiecej w srodku. Ale pompa robi to niesymetrycznie - wyrzuca na zewnatrz 3 sody, a do srodka zgarnia tylko 2 potasy. Jony sodu i potasu. Czyli 3 + out, 2 + in. Netto wiecej plusow na zewnatrz. Przyjmujac, ze na zewnatrz jest 0 (arbitralnie, taki punkt odniesienia) wnetrze jest negatywne - ma mniej +. Blona jest spolaryzowana.

Teraz nastepuje otwarcie kanalu sodowego - jakims neurotransmitterem. Sodu jest duzo wiecej na zewnatrz - zaczyna naplywac do srodka. Ale sa to jony, wiec zaczyna naplywac tez ladunek - w srodku robi sie wiecej +, wiec zanika roznica miedzy zewnetrzem a wnetrzem (a czasem nawet chwilowo i miejscowo to wnetrze jest przez bardzo szybki naplyw bardziej dodatnie - tzw. nadstrzal) - tak wyglada depolarazacja blony.

W pewnym momencie depolarazycja (i uplyw czasu) otwiera kanaly potasowe a zamyka sodowe - ruch sodu ustaje, a potas zaczyna przemieszczac sie zgodnie z gradientem, czyli z kolei na zewnatrz komorki. I znowu niesie za soba dodatni ladunek - czyli zewnetrze staje sie bardziej dodatnie, a wnetrze bardziej ujemne. Nastepuje repolaryzacja.

Oczywiscie w tym procesie troche jonow sie wymieszalo - do wnetrza dostalo sie troche sodu, na zewnatrz troche potasu. Gdyby tak to pociagnac to w pewnym momencie stezenia by sie wyrownaly i caly powyzszy mechanizm nie moglby istniec. I tu znowu wkracza Na+/K+-ATPaza - ktora wyrzuca te jony tam skad przyszly, utrzymujac przezblonowy gradient. Bardzo znaczna czesc energii, ktora organizm magazynuje w ATP jest zuzywana wlasnie na ten proces.

No a potem calosc zaczyna sie od nowa. Przy propagacji impulsu jest tak samo, tylko kanal sodowy otwierany jest czesciowa depolarazycja w sasiedztwie, bez liganda, i po prostu przekazuje ja dalej.


.ot, cos takiego.
badjohn
Posty: 12
Rejestracja: 19 maja 2014, o 15:28

Re: Przewodzenie impulsu nerwowego

Post autor: badjohn »

Dzięki, jestem Ci bardzo wdzięczny
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości