Przyrodnicze forum dyskusyjne Biolog.pl

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 11382 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352 ... 759  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 lut 2013, o 12:21 

na tym forum mozna sie ciekawych rzeczy jednak dowiedziec ;p juz bede wiedzial ze stezony hno3 w reakcji z niemet. daje NO2...
a teraz mam problem z amfoterami...
zadanie z witka jest. jest lyzka aluminiowa(oskrobuja ja z tlenku glinu) i daja do wody... w odpowiedzi reakcja zachodzi ale al to amfoter co nie?
wiec wtf? chy ba ze z woda to nie reagujna tlenki i wodorotlenki? to dlaczego sam metal mialby reagowac? bez sensu...
i teraz czy jest roznica czy do reakcji amfo. z sazada uzyjemy stezonej czy nie zasady? z witka wynika ze stezona zasada w reakcji z amfo daje sol a rozcienczona hydroksykompleks. Czy to prawidlowa reakcja? czekam na podpowiedz ;))

PostNapisane: 7 lut 2013, o 12:31 
Moderator

O metalach nie wolno mówić, że są amfoteryczne. Ich związki tak, natomiast same metale nie.
Glin reaguje z wodą z wydzieleniem wodoru jeżeli jest pozbawiony pasywnej warstwy Al2O3, która powstaje podczas kontaktu czystego, pierwiastkowego glinu z powietrzem (w końcu w powietrzu jest tlen cząsteczkowy). Tlenek glinu jako związek amfoteryczny z wodą nie reaguje.
Możesz przytoczyć przykłady tych zadań? Podczas reakcji wodorotlenku amfoterycznego z zasadą mogą powstawać różne produkty i każdy w zapisie maturalnym jest tak samo poprawny. W reakcji wodorotlenku glinu z zasadą sodową może powstać:
Na3[Al(OH)6]
Na[Al(OH)4]
Na3AlO3 i woda
NaAlO2 i woda

Wszystko zależy od zapisu (czy traktujemy wodorotlenek amfoteryczny w zapisie reakcji jakby był kwasem) i założonej liczbie koordynacyjnej atomu centralnego - glinu.

Edit: Jeszcze dodam:

W Al(OH)3 mamy 1 atom Al, 3 atomy H i 3 atomy O. Jeżeli potraktujemy wodorotlenek glinu jak kwas w zapisie reakcji, to zapisując go jako kwas tlenowy otrzymujemy H3AlO3, więc w reakcji z zasadą sodową dostajemy sól Na3AlO3.

Ostatnio edytowano 7 lut 2013, o 12:42 przez Giardia Lamblia, łącznie edytowano 3 razy

PostNapisane: 7 lut 2013, o 12:38 

oo, czyli się nie myliłam :-D
goodman, że też ci się chce przeszukiwać yt i jeszcze sprawdzać, co znaczy po wietnamsku Phản ứng :)
Ale polska wikipedia wie swoje (klik)
Ciekawe, czy gdyby ta reakcja była na maturze i nie uznaliby NO2, trzeba by było biegać się odwoływać z probówkami i palnikiem, i pokazywać 'no jak się nie wytwarza, jak się wytwarza?!' :D

Cytuj:
W końcu te wszystkie "chemiczne" zupki chińskie w głównej mierze pochodzą z Wietnamu. Właściwie to one nie powinny się nazywać "chińskie", tylko "wietnamskie".

ee tam, i tak wszyscy wiedzą że one z Radomia

PostNapisane: 7 lut 2013, o 13:00 

czyli jakbym sobie nie zapisal to bedzie dobrze(chodzi oczywiscie o forme zapisu). dzieki mar. Jeszcze znowu sie czepie tego HNO3... jak stezony to NO2 a jak rozcienczony to rozumiem ze NO powstaje? dzieki z gory za odpowiedz xD

PostNapisane: 7 lut 2013, o 13:01 
Moderator

Piotrr napisał(a):
jak stezony to NO2 a jak rozcienczony to rozumiem ze NO powstaje? dzieki z gory za odpowiedz xD

Z tego co mi wiadomo, to tak.

PostNapisane: 7 lut 2013, o 13:17 

znowu dzieki mar ;) a czy jest ci cos wiadomo na temat innych zwiazkow ktore wypadaloby znac a tez od ich stezenia zalezy przebieg reakcji? nie wiem np stezony i nie H2SO4 z niemetalem... nie wierze nie znalem i moze dalej nie znam takich podstaw...

PostNapisane: 7 lut 2013, o 13:27 
Moderator

W Witowskim masz taką reakcję:
S + 2H2SO4 (stęż.) -> 3SO2↑ + 2H2O

PostNapisane: 7 lut 2013, o 16:27 

Mi tez za bardzo nie pasowalo to NO, bo w koncu reakcja ze stezonym kwasem, ale jak wyzej wspomnialam zajrzalam do podrecznika no i niestety byl tam blad, z reszta nie pierwszy raz we WSiP-owskiej chemii. Dlatego tez moje podreczniki z chemii leza na szafce i zbieraja kurz :P

PostNapisane: 7 lut 2013, o 18:58 

Ok,dzieki za odpowiedzi z tym NO2 :) a jeszcze raz spytam,robil ktos zadania ze zw nieorg z maturalnie? Bo dla mnie one sa straszne, polowy nie umiem.. Z czego robicie zadania ze zwiazkow nieorg ?

[ Post via Android ] Obrazek

PostNapisane: 7 lut 2013, o 20:25 

agas93 napisał(a):
robil ktos zadania ze zw nieorg z maturalnie? Bo dla mnie one sa straszne, polowy nie umiem.. Z czego robicie zadania ze zwiazkow nieorg ?

Jeszcze nie ruszyłam tego zbioru, więc nie wiem czy potrafiłabym je rozwiązać ;) Z reguły są tam zadania, hmm jakby to ująć, bardziej wymagające :D
Robiłam zad ze zbioru wyd. Operon i Witowskiego. Później zabiorę się jeszcze Personę.

PostNapisane: 7 lut 2013, o 21:01 

Po czym poznać, że dalsza nauka już nie ma sensu, bo mózg odmawia współpracy?
Kiedy na pytanie "nazwij etapy pracy serca pokazane na rysunku" odpowiadasz "I-wdech, II-wydech" -.-

PostNapisane: 7 lut 2013, o 21:06 

agas93 napisał(a):
Ok,dzieki za odpowiedzi z tym NO2 :) a jeszcze raz spytam,robil ktos zadania ze zw nieorg z maturalnie? Bo dla mnie one sa straszne, polowy nie umiem.. Z czego robicie zadania ze zwiazkow nieorg ?

z maturalnie robiłem tylko arkusze autorskie które pewnie były układane na podst tych zadań, i poziom ich był beznadziejny, tzn za prosty coś na wzór matur próbnych rocznik 2004 grudzień, no chyba że wcześniejsze działy są trudniejsze :)

PostNapisane: 7 lut 2013, o 21:13 

No ja robie witowskiego pazdre i maturalnie.. Wg mnie maturalnie jest najtrudniejsze i te zad sa inne, no ale w sumie matura na pewno tez bedzie inna.. Watpie zeby dali typowe schematyczne zad jak w wit.. Ale jak mi tak zle ida to sie tylko zniechecam i nie wiem czy odstawic ten zbior i przejsc na jakis inny czy robic dalej..

[ Post via Android ] Obrazek

PostNapisane: 7 lut 2013, o 21:17 

zoo_ napisał(a):
Po czym poznać, że dalsza nauka już nie ma sensu, bo mózg odmawia współpracy?
Kiedy na pytanie "nazwij etapy pracy serca pokazane na rysunku" odpowiadasz "I-wdech, II-wydech" -.-

:D

Ja z 'Maturalnie, ze zdasz' robilam tylko na razie organiczna, wiazania i troche kinetyki. Poziom jakos niespecjalnie wysoki ale fakt - niektore zadania sa 'dziwne'

PostNapisane: 7 lut 2013, o 21:38 

Wracając do tej reakcji stężenie kwasu azotowego, przeszukałem trochę na ten temat trochę w Internecie i raz można wyczytać, że powstaje NO a innym razem NO2. Pewnie na przebieg reakcji mają wpływ warunki. Do tego trzeba pamiętać, że NO z łatwością przekształca się w dwutlenek. Na maturze chyba nie może być takiego zadania.

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 11382 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352 ... 759  Następna strona