Przygotowania do OWE 2013

Pomoc w przygotowaniu do olimpiady Wiedzy Ekologicznej zwanej też olimpiadą ekologiczną. Wykaz materiałów, testy i rozwiązania.
Kacia1001
Posty: 55
Rejestracja: 24 mar 2012, o 15:48

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: Kacia1001 »

Ale to też zależy od województwa U nas jakiegoś parcia na tę olimpiadę nie ma:)
Awatar użytkownika
kejcia
Posty: 21
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: kejcia »

w tym roku szkolnym startuję trzeci raz, za pierwszym i za drugim razem udało mi się dotrzeć do etapu centralnego uzyskując tytuł finalisty. W pierwszej klasie poszłam na etap szkolny bez żadnego przygotowania, bo byłam pewna, że i tak nie mam szans. Ale okazało się, że ekologia jest mi bliska Jak tam Wasze przygotowania 10 stycznia etap szkolny!
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: tchorz »

najtrudniejszy jest etap szkolny, bo ze szkoły moze przejść tylko kilki uczniów.A umnie duza konkurencja
tomsa1993
Posty: 299
Rejestracja: 26 lip 2012, o 19:11

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: tomsa1993 »

Jeśli chodzi o etap szkolny i w ogóle dalsze etapy wystarczy wiedza z biologii, i nie wielkie pojęcie o geografii. Jakie polecacie książki pod ten 1 etap wystarczy podr z Operonu i tematy z ekologii. Bo nie wiem czy mam brać udział w tej olimpiadzie na maturze zdaje R biol i chem więc nwm czy uda mi bo geo nie zdaje.
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: Girion »

Dołączam się do pytania, jakie jeszcze książki polecacie?

I czy OWE jest trudna? Czy dużo czasu trzeba poświęcić na naukę?
lekkostronnicza
Posty: 22
Rejestracja: 3 gru 2012, o 19:25

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: lekkostronnicza »

tchorz, u mnie też konkurencja jest ogromna, a znam osoby, które chodzą do szkół, w których tylko oni są chętni na tą olimpiadę, więc niestety jest to dość niesprawiedliwe.
Czy książka Ewi-Pyłki Gutowskiej - Ekologia z ochroną środowiska jest dobra na etap szkolny?
Kacia1001
Posty: 55
Rejestracja: 24 mar 2012, o 15:48

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: Kacia1001 »

Na etap szkolny spokojnie, wystarczy nawet operon i trochę myślenia i ogólnego obycia, warto poprzypominać sobie wiadomości o parkach narodowych, a tak to pojęcia ekologiczne. Geografia nie jest jakoś przydatna, wystarczy tak ogólnie kojarzyć. Później Pyłka-Gutowska się przydaje, chociaż mi bardziej pasowała książka Tadeusza Umińskiego, tytuł to chyba Ekologia ochrona środowiska", ale zawsze mam problem z tytułami Ja tak naprawdę zaczęłam się uczyć przed centralnym, który jest dopiero w czerwcu no i wydaje mi się, że ciężko obiektywnie stwierdzić, czy olimpiada jest łatwa czy trudna. To chyba zależy od osoby, zainteresowań, przygotowania no i szczęścia Zawsze można spróbować. Życzę powodzenia!
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: Girion »

Mam już następujące pozycje książkowe:
1. Biologia, Operon 1
2. Biologia PWN TOM 4
3. Vademecum Operon Biologia 2012
4. Vademecum Maturzysty Biologia Ewa Pyłka-Gutowska
5. Ekologia Środowisko Przyroda Tomasz Umiński
6. Biologia zbiór zadań pakiety zadań testy Bukała
7. Biologia pakiet PWN trener/ zadania/ repetytorium

Do jakie etapu to wystarczy?
Kacia1001
Posty: 55
Rejestracja: 24 mar 2012, o 15:48

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: Kacia1001 »

Myślę, że do wojewódzkiego, może nawet do centralnego. Ale musisz koniecznie orientować się w tym, co się dzieje teraz na świecie, w sensie ekologicznym Pamiętam, że czytałam jeszcze coś o toksynach, o zanieczyszczeniach i oczyszczaniu, o protokołach i konwencjach, o składnikach odżywczych, o formach ochrony przyrody, no i o tym, co teraz ciekawego się dzieje, jakieś programy ochrony, rok pod wezwaniem czegoś , jakieś nowinki ogólniebo w tych pozycjach chyba nie za wiele było o tym, chociaż w Pyłce-Gutowskiej z tyłu są dość fajne skrótowe podsumowania
artistio
Posty: 35
Rejestracja: 11 kwie 2012, o 16:55

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: artistio »

No cóż newsy są bardzo często na wojewódzkim, zwłaszcza na dogrywce. Więc trzeba dużo czytać. Tylko najpierw muszę odpędzić się od złodziei czasu .
niyans
Posty: 2
Rejestracja: 18 gru 2012, o 23:06

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: niyans »

Jakie są zasady przejścia na etap centralny ?
Z mojej szkoły startują tylko 3 osoby , więc jak będziemy wybierani ?
Trzeba mieć jakąś określoną liczbę punktów żeby przejść ?
Kacia1001
Posty: 55
Rejestracja: 24 mar 2012, o 15:48

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: Kacia1001 »

Ze szkoły przechodzą 3 osoby, które uzyskają 80% A na wojewódzkim jest tak, że 12 najlepszych osób (tam chyba też jest jakiś próg procentowy, nie pamiętam) przechodzi na etap ustny, a z niego 6 czy 7 osób do centralnej. Więc ze szkoły pewnie was wszystkich przepuszczą
Awatar użytkownika
nodame
Posty: 252
Rejestracja: 11 mar 2012, o 10:36

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: nodame »

Z ciekawości przeglądałam pytania i zastanawiam się czy wziąć udział, bo generalnie pytania są bardzo łatwe! Zresztą raczej nie da się wyuczyć tego materiału, bo są to bardzo ogólne informacje, niekoniecznie ściśle związane z ekologią. Chyba warto iść i spróbować, a nóż widelec się uda
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości